Kaune – prancūzų menininko Ch.Boltanski instaliacija: šimtai varpelių primins apie Holokausto aukas
Rugsėjo 22–ąją, Lietuvos žydų genocido atminimo dieną, Kauno IX forto muziejuje atidaryta prancūzų kilmės menininko Christiano Boltanski (1994-2021) instaliacija „Animitas (Kaunas)“. Sudėtingos, per Antrąjį pasaulinį karą gimusio menininko gyvenimo istorijos įkvėptas kūrinys dedikuotas Kauno Holokausto aukoms. Paskutiniojo Ch.Boltanski darbo įsikūrimas Kaune – projekto „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ atsisveikinimo dovana miestui.
Instaliacija „Animitas (Kaunas)“ sudaryta iš 230 japoniškų varpelių, išdėstytų pagal žvaigždes, danguje žibėjusias 1944 m. rugsėjo 6-ąją. Tai – menininko Ch.Boltanski gimimo diena. Karo metais pasaulį išvydęs kūdikis šeimai užtraukė didžiulį pavojų. Kilo grėsmė, kad sūnus sukels įtarimų tuometinei valdžiai, nuo kurios slėpėsi menininko tėvas, iš Ukrainos kilęs žydas.
Sudėtinga šeimos istorija, vaikystėje patirtas slapstymasis ir mirties baimė nulėmė, kad daugiau nei 60 kūrybos metų Ch.Boltanski skyrė atminties, gedulo, likimo temoms. Instaliacijos pavadinimas „Animitas“ reiškia „sielos“. Vėjyje skambantys varpeliai, anot paties menininko, yra simboliška prarastų sielų muzika, žydų tautos istorijos ir Holokausto atminimas. „Animitu“, pasak instaliacijos kuratorės Josée Drouin-Brisebois, Ch. Boltanski išreiškė universalų žmogaus troškimą suvienyti dangų ir žemę. Įsiklausant į varpelių skleidžiamą garsą, jis kviečia prisiminti tuos, kurių netekome.
Sudėtingas instaliacijos kelias į Kauną
„Kaunas 2022“ vadovė Virginija Vitkienė pasakoja, kad idėja menininko Ch. Boltanski kūrybą pristatyti Kaune kilo dar 2020 m.
„Dar rengdami „Kaunas 2022“ metų programą, bendravome su įvairiais partneriais ir organizacijomis, siekdami į Kauną pakviesti kuo labiau matomas meno ir kultūros figūras. Kauno meno bienalės kuratorė Josee Drouin, kartu su kitais užsienio menininkais, į Kauną pakvietė ir Ch. Boltanski. Bienalės metu, pradėjome derybas dėl ilgalaikio kūrinio atsiradimo galimybės specialiai „Kauno – Europos kultūros sostinės 2022“ projektui. Kartu su kuratore Josee Drouin bei menininku Ch.Boltanski sutarėme, kad Kaunui jis skirs instaliaciją „Animitas (Kaunas)“. Kūrinį jis pats dedikavo Kauno Holokausto aukoms,“ – prisimena V.Vitkienė.
Deja, kūrinio kelionė į Kauną nebuvo lengva. 2021 m. Ch.Boltanski netikėtai paliko pasaulį. Užsitęsė ir jo darbų teisių paveldėjimo klausimai. Ch.Boltanski žmona po menininko mirties sutiko pratęsti tik vieną projektą – anksčiau kruopščiai suplanuotą instaliaciją „Animitas (Kaunas)“. Ilgų derybų dėka, pavyko sutarti, kad kūrinys bus pristatytas Ch. Boltanski dar esant gyvam patvirtintoje vietoje – Senosiose žydų kapinėse Radvilėnų plente, kur, tikėtina, yra Lietūkio garažo aukų masinė kapavietė.
„Sumontavus pirmąjį iš 230 ritualinių varpelių, nuvykome į Senąsias žydų kapines ir supratome, kad jo garsas per stiprus, girdimas aplinkiniuose daugiabučiuose. Susidūrėme su dar vienu iššūkiu – turėjome kūriniui ieškoti kitos erdvės,“ – sudėtingą instaliacijos istoriją prisimena V.Vitkienė.
Galiausiai, kūrinio eksponavimui buvo pasirinkta simbolinė vieta – Kauno IX forto teritorija. Pats prancūzų kilmės menininkas Ch.Boltanski, gerai žinojo apie IX forte kalėjusių savo tautiečių istoriją, taip pat čia nužudytus žydus iš Lietuvos, Austrijos, Lenkijos, Sovietų Sąjungos ir Vokietijos.
Anot Kauno IX forto muziejaus direktoriaus Mariaus Pečiulio, Ch.Boltanski instaliacija prisideda prie ilgalaikių tikslų įveiklinti memorialinio parko teritoriją. Būtent čia ir įsikurs „Animitas (Kaunas)“.
„Šis parkas kalba apie atmintį, skaudžią, trauminę istorinę patirtį, todėl jau anksčiau pradėjome galvoti, kaip bendradarbiauti su įvairiais kūrėjais, čia integruoti menines instaliacijas. „Animitas (Kaunas)“ susišaukia tiek su istoriniu vietos kontekstu, tiek su estetiniais reikalavimais. Siekiant kūrinį išdėstyti pagal autoriaus sumanymą, reikėjo daug precizikos, tikslumo. Manau, kad viskas pavyko labai puikiai,“ – pasakoja M.Pečiulis.
Instaliacijos atidarymas – Lietuvos žydų genocido atminimo dieną
Christiano Boltanskio instaliacija „Animitas (Kaunas)“ atidaryta rugsėjo 22 d., Kauno IX forto muziejuje minint Lietuvos žydų genocido atminimo dieną. Prisimenant ir pagerbiant Holokausto aukas, renginio pradžioje vyko atminimo eisena nuo muziejaus administracijos pastato (Žemaičių pl. 71) iki masinių žudynių lauko. Po aukų pagerbimo ceremonijos Christiano Boltanskio meninę instaliaciją „Animitas (Kaunas)“ pristatė kuratorė Josée Drouin ir „Kaunas 2022“ vadovė Virginija Vitkienė. Pristatymą lydėjo Auksinio scenos kryžiaus laureatės Erikos Vizbaraitės šokio performansas, sukurtas specialiai šiai progai. Renginio dalyviai taip pat turjo galimybę aplankyti Kauno IX forto muziejuje eksponuojamą patyriminę instaliaciją „Malina – geto slėptuvė“.
Ch.Boltanskio meninė instaliacija yra „Kaunas 2022“ atsisveikinimo dovana miestui, kurią kiekvienas galės pamatyti ir aplankyti nemokamai bet kuriuo patogiu metu. Renginys yra programos, skirtos Vilniaus geto likvidavimo 80-osioms metinėms minėti, dalis.
Renginio organizatorius – Kauno IX forto muziejus. Renginio partneriai: „Kaunas 2022“, Kauno žydų bendruomenė.