Kauno miesto simfoninis orkestras švenčia jubiliejų: per pastaruosius penkerius metus – trys „Grammy“ nominacijos

Kauno miesto simfoninis orkestras švenčia jubiliejų/Asmeninio archyvo nuotr.
Kauno miesto simfoninis orkestras švenčia jubiliejų/Asmeninio archyvo nuotr.
Kristina Kučinskaitė
Šaltinis: Žmonės
2020-05-11 18:00
AA

„Nežinau, kito orkestro pasaulyje, kuris per penkerius metus „Grammy“ apdovanojimams būtų nuominuotas tris kartus“, – su šypsena Žmonės.lt sakė šįmet 15-ąjį gimtadienį pasitinkančio Kauno miesto simfoninio orkestro (KMSO) vadovas Algimantas Treikauskas.

Anot jo, būtent tai yra vienas iš svarbiausių kolektyvo, tapusio garsiu ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje, pasiekimas.

„Mūsų įrašų, tiesą pasakius, labiau netgi klausomasi ne gimtinėje, o kituose kraštuose. Nors ne kartą orkestro išleistos plokštelės specialistų buvo pripažintos geriausiomis pasaulyje, Lietuvoje jos sutinkamos gana santūriai“, – sakė pašnekovas.

Algimantas Treikauskas/Asmeninio archyvo nuotr.

Kauno miesto simfoninis orkestras 2020-iesiems metams buvo parengęs didelių planų, bet juos pakoregavo pasaulį sukaustęs COVID-19 virusas.

„Dabar belieka vien prisiminimai. O jie – džiugina“, – optimizmo nestokojo A. Treikauskas.

Pasitikant jubiliejinius metus, anot jo, pirmiausia prisimenamos dvi kolektyvo istorijai svarbios datos: nors 2004 m. rugsėjo 30 d. Kauno miesto Taryba priėmė sprendimą steigti orkestrą, tačiau tikrasis miesto orkestro „gimimas“ įvyko po keturių mėnesių – 2005 m. vasario 5 dieną. Būtent tą dieną Kauno simfoninis orkestras atliko pirmąjį koncertą.

Kauno miesto simfoninis orkestras švenčia jubiliejų / Asmeninio archyvo nuotr.

Prisimindamas orkestro kūrimosi pradžią, kolektyvo vadovas A. Treikauskas sako: „Pradėjus vadovauti, tuo metu dar Kauno kameriniam orkestrui, turėjau vieną tikslą – sukurti pilnos sudėties simfoninį orkestrą, kuriuo publika galėtų džiaugtis. Dabar smagu kalbėti apie nuveiktus darbus, kurie padėjo iš mažo kolektyvo  išsivystyti iki Kauno miesto simfoninio orkestro”.

Per 15 kūrybinės veiklos metų KMSO įrašė ir išleido daugiau nei 20 kompaktinių plokštelių, kurios ne kartą buvo paskelbtos geriausiomis pasaulyje, nominuotos prestižiniams „Grammy“ bei Tarptautiniams klasikinės muzikos apdovanojimams.

„Kauno orkestro vardą galima rasti ir paskelbtame pernai metų prestižinių muzikos apdovanojimų „Grammy“ nominantų sąraše. Tai nutiko jau trečią kartą“, – pasakojo pašnekovas.

Kauno miesto simfoninis orkestras švenčia jubiliejų/Asmeninio archyvo nuotr.

Šio orkestro, diriguojant jo vyriausiajam dirigentui Constantinui Orbelianui, kartu su visame pasaulyje žinomu amerikiečių tenoru Stephen’u Costello Kaune įrašyta kompaktinė plokštelė „A Te, o Cara“ buvo įvertinta geriausio klasikinio solo vokalinio albumo kategorijoje. Ją įrašė Lietuvos įrašų kompanija „Baltic Mobile Recordings“, o išleido legendinė leidybinė kompanija „Delos music“ (JAV).

2018 – ais metais „Grammy“ buvo nominuotas dar vienas Kauno miesto simfoninio orkestro darbas – tai G.Verdi operos „Rigoletas“ kompaktinė plokštelė, įrašyta Kaune su šviesaus atminimo bičiuliu Dmitrijumi Chvorostovskiu.

Tai vienas paskutiniųjų garsaus rusų baritono darbų. „Rigoletas“ buvo įrašinėjamas 2016 metais. Be D.Chvorostovskio, įkūnijusio pagrindinį operos herojų, įrašuose dalyvavo Niujorko „Metropolitan Opera“ teatro jaunosios kartos žvaigždė sopranas iš JAV Nadine Sierra, fantastiško balso italų tenoras Francesco Demuro, tarptautinių konkursų laureatė mecosopranas iš Baltarusijos Oksana Volkova, visame pasaulyje koncertuojantis bosas iš Italijos Andrea Mastroni.

Kauno miesto simfoninis orkestras švenčia jubiliejų/Asmeninio archyvo nuotr.

Kartu su šiomis žvaigždėmis plokštelėje įsiamžino ir solistai iš Lietuvos: mecosopranas Eglė Šidlauskaitė, baritonas Kostas Smoriginas, bosas Tadas Girininkas, baritonas Andrius Apšega, tenoras Tomas Pavilionis ir bosas Liudas Mikalauskas, įrašuose dalyvavo ir Kauno valstybinio choro vyrų grupė, vadovaujama meno vadovo ir vyriausiojo dirigento Petro Bingelio.

Visus kompaktinės plokštelės įrašymo darbus tuomet atliko akustinės muzikos garso įrašų kompanija „Baltic Mobile Recording“.

Tai ne vienintelis šio operos albumo įvertinimas. Jis taip pat buvo įtrauktas į 2017 metų geriausių klasikinės muzikos įrašų 25-tuką bei pripažintas geriausiu albumu 2018 metų Tarptautiniuose profesionaliosios muzikos „BraVo“ apdovanojimuose Rusijoje.

2015 metais į geriausiųjų „Grammy“ penketuką klasikinio vokalo kategorijoje pateko JAV tenoro Lorenso Braunlio (Lawrence Brownlee) ir Kauno miesto simfoninio orkestro, diriguojamo jo vyriausiojo dirigento Konstantino Orbeliano, Kaune įrašyta kompaktinė plokštelė „Virtuoso Rossini“.

Kauno miesto simfoninis orkestras švenčia jubiliejų/Asmeninio archyvo nuotr.

Treikausko teigimu, kompanijos „Delos Music“ išleista kompaktinė plokštelė platinta visame pasaulyje, susilaukė pagrindinių operos, klasikinės muzikos leidinių dėmesio. Joje įamžintos aštuonios retai atliekamos Džoakino Rosinio (Gioacchino Rossini) operų „Grafas Ory“, „Undinė“, „Zelmira“, „Vagis per atsitiktinumą“, „Semiramidė“, „Otelas“ arijos. Įrašų sesiją ir disko paruošimo darbus įgyvendino jaunų garso režisierių komanda – Vilius Keras ir Aleksandra Suchova. Finalinius akcentus sudėjo orkestro konsultantas operos ir vokalo projektams Džonas Fišeris (John Fisher).

„Kiekvienos plokštelės įrašą lydėdavo ir koncertai Kaune. Taip mūsų publika turėjo išskirtinę galimybę išgirsti garsiausius pasaulio atlikėjus“, – pasakojo pašnekovas.

Pasak A. Treikausko, visi šie įvertinimai – ne atsitiktinumas. Tai sunkaus ir kryptingo kolektyvo darbo vaisius.

“Didžiausias mūsų variklis – nuo 2013 metų orkestrui diriguojantis Contantinas Orbelianas, o pagrindinis šių leidybinių projektų tikslas – garsinti Kauno miesto ir Lietuvos vardą pasaulyje”, – patikino pašnekovas.