Kauno rajone atidarytas „Smaragdo kelias“: kviečia leistis neįprastu maršrutu

„Smaragdo kelio“ instaliacijos / Juliaus Balašaičio nuotr.
„Smaragdo kelio“ instaliacijos / Juliaus Balašaičio nuotr.
Pranešimas spaudai
Šaltinis: Žmonės
A
A

Birželio 10 d. Kauno rajone atidarytas viešo meno objektų maršrutas – „Smaragdo kelias“, kuriame – pastarųjų metų Lietuvos ir užsienio menininkų kūriniai. Lyg brangakmeniai netikėtose erdvėse sužibę objektai Kauno rajoną pavertė išskirtine galerija po atviru dangumi.

„Smaragdo kelyje“ – tiek pirmą kartą pristatomi, tiek jau ne vienerius metus džiuginantys Kauno rajono meniniai objektai – skulptūros, instaliacijos, šiuolaikinio meno kūriniai ir net senoji technika, paversta į meno galeriją ar gastronomijos centrą. Gamtoje, miestelių skveruose ir įvairiose netikėtose erdvėse pastaraisiais metais realizuotos Lietuvos ir užsienio menininkų idėjos nuo šiol lengvai randamos specialiai sudarytame „Kaunas 2022“ maršrute.

„Kauno rajone sukurta daug meninių objektų, tačiau ne visi žmonės žino, kur jų ieškoti. Norėjome sukurti žemėlapį, kuris leistų pažymėti visus menininkų kūrybos vaisius – tiek jau radusius savo vietą Kauno rajone, tiek vietoves praturtinsiančius šią vasarą“, – apie idėją pasakoja „Kaunas 2022“ kuratorė Milda Rutkauskaitė.

„Smaragdo kelias“ / Andriaus Aleksandravičiaus nuotr.
„Smaragdo kelias“ / Andriaus Aleksandravičiaus nuotr.

Savaitgalį nušvito vandens bokštai

Maršruto atidarymo dieną, birželio 10-ąją, Kauno rajono gyventojai ir svečiai galėjo išvysti ir išgirsti garso instaliaciją gamtoje „Tabalai“. Ji buvo pristatyta partizano Juozo Lukšos Daumanto žūties vietoje Pabartupyje. Kiek vėliau veiksmas persikėlė į Mastaičių parkelį, kur vyko dueto „Tykumos“ (Donato Bielkausko ir Kristijono Lučinsko) koncertas. Tądien pristatytos ir trys instaliacijos ant vandens bokštų. Savotiškais kultūros švyturiais juos pavertė kūrėjai Donatas Jankauskas-Duonis, Kotryna Čalkaitė ir Vėjas Aliukas, Tadas Černiauskas-Tadao. Vakarop, Neveronyse, buvo galima pasiklausyti šių menininkų diskusijos.

Menininkai vienbalsiai sutarė, kad kūrybines idėjas įgyvendinti ant didžiulių vandens objektų lengva nebuvo, o įtvirtinti instaliacijas kai kuriems pavyko ne iš pirmo karto. Visgi galutinis rezultatas – itin džiuginantis.

Garso instaliacija gamtoje „Tabalai“ / Juliaus Balašaičio nuotr.
Garso instaliacija gamtoje „Tabalai“ / Juliaus Balašaičio nuotr.

Neveronyse vandens bokštas pasipuošė Tado Černiausko-Tadao kūriniu „Atpasakojimas“. Pakabintame ekrane dirbtinio intelekto pagalba žiūrovai nuo šiol gali išvysti iš viso pasaulio publikuojamas žmonių nuotraukas, kuriose – saulėlydžių akimirkos. Anot menininko, idėja kilo vasarą pajūryje, matant besileidžiančią saulę ir suvokiant, kad kažkam pasaulyje ji tik pateka. Šis nenutrūkstamas procesas įkvėpė sukurti instaliaciją, kurioje saulė matoma nuolatos.

Daugėliškių kaimo bokštą papuošusi Kotrynos Čalkaitės ir Vėjo Aliuko instaliacija – iš toli matomi „Spygliai“. Kiekvienas šviesos instaliacijos segmentas – tarsi daug kelio ženklų rodys kryptis judėjimui toliau. Anot menininkės, ypač įdomu kurti vietose, kuriose menas ne toks prieinamas. „Mieste kultūros koncentracija didelė ir lengvai pasiekiama, o miesteliuose – galimybė pamatyti kažką neįprasto. Džiugu, kad pro šalį važiuojantys ūkininkai ar gyventojai sustoja, nustemba, jiems tai įdomu“, – pasakojo K.Čalkaitė.

Kotrynos Čalkaitės ir Vėjo Aliuko instaliacija „Spygliai“
Kotrynos Čalkaitės ir Vėjo Aliuko instaliacija „Spygliai“

Piliuonoje nuo šiol bus galima pamatyti Donato Jankausko-Duonio skulptūrą „Veneros gimtadienis“, po kelių savaičių Čekiškės kaime – Vytauto Viržbicko instaliaciją „Prarastų namų raktai“. Aukščiausioje vandens bokšto vietoje pakabinti pamestų namų raktai primins praeityje Čekiškėse gyvenusius žmones, kurių dalis dėl okupacijos ir karo prarado namus.

„Smaragdo kelyje“ – pusšimtis meno objektų

Iš viso „Smaragdo kelyje“ bus galima rasti apie 50 meninių objektų, kurie išsibarstė po visą Kauno rajoną. Visi jie kurti netradicinėse erdvėse ir itin skirtingi: nuo skulptūrų iki gatvės meno kūrinių, stimpankinių suolelių, laisvalaikio erdvių ar net interaktyvaus žaidimo. Kai kurie objektai nustebins ir savo dydžiu – Zapyškyje meno erdve tapo laivas-žemkasė „Nemuno7“. Naujam gyvenimui prikeltas apleistas laivas – originalus landšafto projektas, tapęs daugiafunkcine kultūros erdve. Keletas objektų dar ruošiami – vasaros viduryje Karmėlavoje bus galima pamatyti „Žvaigždžių sieną“ ir skulptūrą „Skrendantis cepelinas“, o įvairiose Vandžiogalos vietose – instaliaciją „Gyvenimai. Vandžiogala“.

„Smaragdo kelias“ / Andriaus Aleksandravičiaus nuotr.
„Smaragdo kelias“ / Andriaus Aleksandravičiaus nuotr.

Vasara – puikus metas aplankyti turiningą maršrutą, tad nepamirštamai kelionei verta ruoštis jau dabar. „Smaragdų kelias“ Kauno rajoną neabejotinai pavers viena įdomiausių vietų šiuolaikinės kultūros turistui. Unikalus maršrutas – ilgalaikis projektas, Kauno rajono gyventojus ir svečius džiuginsiantis ne vienerius metus. Maršruto žemėlapį galima rasti čia.

Europos kultūros sostinės programa Kaune ir Kauno rajone tęsiasi visus metus – 2022-aisiais suplanuoti šimtai tradicinių ir debiutuojančių renginių, tarp kurių parodos, festivaliai, spektakliai ir kitos veiklos, kuriamos vietos ir tarptautinių menininkų bei Kauno bendruomenių. Visą „Kaunas 2022“ programą rasite www.kaunas2022.eu ar mobiliojoje programėlėje.

Fotogalerija: