Kazickų šeimos fondo programa „Jaunimas gali“ sprendžia socialines problemas Lietuvoje

„Jaunimas gali“ sprendžia socialines problemas Lietuvoje/Organizatorių nuotr.
„Jaunimas gali“ sprendžia socialines problemas Lietuvoje/Organizatorių nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2019-05-03 14:56
AA

„Sunku patikėti, kad pirmaisiais veiklos metais programa „Jaunimas gali“ padėjo tokį stiprų pamatą ateičiai, – šypsodamasis sakė programos vadovas Arminas Vareika. Žinomo Lietuvos patrioto ir filantropo dr. Juozo Kazicko vaikaitis Peter Kazickas socialinės programos „Jaunimas gali“ idėją į Lietuvą atvežė iš Zimbabvės.

Kazickų šeimos fondo iniciatyva „Jaunimas Gali“, sporto, diskusijų ir edukacinių išvykų dėka ugdo Lietuvos regionuose gyvenančių vaikų bei jaunimo gyvenimo įgūdžius: kritinį mąstymą, atsakomybę už savo veiksmus, produktyvų, sveiką gyvenimo būdą ir daugelį kitų. Tai vykdoma visus mokslo metus trunkančių savaitinių pomokyklinių nemokamų užsiėmimų metu.

Šį kartą daugiau nei 150 programos auklėtinių kartu su treneriais bei koordinatoriais turėjo unikalią galimybę apsilankyti Vaidoto mechanizuotame pėstininkų batalione, Lietuvos ginkluotųjų pajėgų kariniame dalinyje. „Diena su uniforma“, taip vadinosi edukacinė ekskursija Rukloje, kurios metu jaunimas ne tik įgijo daug patirties, suprato, kas yra kariuomenė, bet ir praktiškai išbandė ką reiškia būti kariu. Norėdami įrodyti savo patriotiškumą ir tautiškumą visi renginio dalyviai sustojo į žodį ,,LIETUVA“, o ši akimirka įamžinta naujausia bataliono technika. Emocijai sustiprinti kartu su kariais už rankų susikibęs jaunimas ėmė giedoti tautišką giesmę.

Supažindina su profesijomis

„Jaunimas gali“ 18 trenerių vykdo programą 16-oje Lietuvos miestelių bei kaimelių. Ji bendradarbiauja su NBA, „Hoops 4 Hope“ („Vilties lankai“) programa Zimbabvėje, dalyvauja socialinėje Eurolygos „One Team“ programoje, yra Prezidentės kampanijos „Už saugią Lietuvą“ dalis.

„Naudojame sportą kaip priemonę pritraukti jaunimą į užsiėmimus, o treneris tampa sektinu pavyzdžiu. Mūsų siekis yra praturtinti neformalų ugdymą gyvenimo įgūdžių pamokomis, kurios būtų naudingos jaunimui jų ateityje. Šis sezonas buvo itin sėkmingas. Jaunimas turėjo galimybę ne tik sportuoti savo miesteliuose, bet ir vykti į ekskursijas, susipažinti su didmiesčiais, įgyti įvairios patirties ir žinių“, – sakė programos vadovas Arminas Vareika.

Programa, anksčiau žinoma pavadinimu „Krepšinio galia“, šiemet, išplėtus sporto šakų ir gyvenviečių spektrą, buvo pervadinta į „Jaunimas gali“ ir ėmėsi ne tik socialinių, bet ir profesinių moksleivių įgūdžių ugdymo.

Bendrauja ir po treniruočių

Šį sezoną viena iš vietovių, kurioje vykdoma programa, yra Veliučionių socializacijos centras. Įstaigos vadovai džiaugiasi, kad programa ne tik suteikė užimtumo, bet ir motyvavo jaunuolius keistis.

Sportas taip pat motyvuoja juos imtis atsakomybės už savo poelgius, siekti pažangos, kad turėtų galimybę dalyvauti treniruotėse. Kai esi atribotas nuo pasaulio, galimybė išvykti, pamatyti rungtynes, sportuoti jiems yra didelė viltis ir reabilitacija“, – pasakojo A.Vareika.

„Jaunimas gali“ programoje dirbantys treneriai su vaikais ryšį palaiko ir bendrauja nuolat. Jaunimas dažnai parašo norėdami pasitarti ar jausdamiesi vieniši.

„Treniruotės vyksta du kartus per savaitę. Matant vaikų veidus, stebint kaip auga, formuojasi jų asmenybės, sunku pagalvoti, kas būtų jei to trenerio nebūtų jų gyvenime. Kai šeimoje nėra saugumo, treneris tampa pagrindiniu ramsčiu, į kurį gali atsiremti vaikas“, – sakė A.Vareika.

Treneriai naudoja organizacijos „Renkuosi mokyti“ specialistų sukurta gyvenimo įgūdžių ugdymo programa, kuri yra integruojama į sportines veiklas.

Mažina atskirtį

„Jaunimas gali“ iniciatyvoje dalyvauja ne tik vaikai ir paaugliai. Organizatoriai į savo veiklą stengiasi įtraukti ir protinę bei fizinę negalią turinčius žmones taip mažindami atskirtį. Šį sezoną „Specialiosios Olimpiados“ auklėtiniai, jaunimas su specialiaisiais poreikiais, yra taipogi „Jaunimas gali“ programos dalyviai.

Programa siekia dar daugiau dėmesio skirti vaikų profesiniam orientavimui, savanorystės skatinimui, darbui su bendruomenėmis, vaikų susidomėjimo naujausiomis technologijomis ugdymui ir jų diegimui.

Ateities planai

„Jaunimas gali“ organizatoriai planuoja ateinančio sezono metu dar labiau stiprinti programą ir ieškoti galimybių ją pritaikyti visos Lietuvos mastu. „Lietuvoje tikrai yra daug ir įvairaus neformalaus ugdymo, bet dažnais atvejais pedagogai, dirbantys su jaunimu, susikoncentruoja į pasiekimus, kuriuos pamatuoja užimtos vietos ir iškovoti titulai. Mūsų noras yra padėti pedagogams suprasti, kad sėkmė slypi ne laimėtose rungtynėse ar medaliuose, esmė slypi mažose detalėse, kurios yra paslėptos veiklose ir leidžia jaunimui auginti save kaip asmenybę“, – sakė A. Vareika.

Jau birželio 15d. Kėdainiuose įvyks pirmasis „Jaunimas gali“ sezono uždarymo renginys.