Keliaujame baidarėmis. Patarimai bei populiarūs maršrutai
Žvalgotės į kelionių agentūrų katalogus ir graužiate nagus, kad šiemet nulėkti į Ispaniją ar Tailandą neišdegs? Kraują kaitinančią kelionių aistrą galima patirti čia pat. Bene paprasčiausias ir piniginės pernelyg neploninantis malonumas – kelionė baidare Lietuvos upėmis.
Keliauti baidarėmis gali kiekvienas panorėjęs. Jokio specialaus pasiruošimo nereikia. Svarbiausia noras ir gera nuotaika. O kad nuotaikos nedrumstų įvairūs „techniniai nesklandumai“, siūlome žiupsnelį naudingų patarimų.
♦ Pirmiausias tikslas – pasirūpinti vandens transportu. Jei neturite savo baidarės, ne problema išsinuomoti. Per patį sezono įkarštį tai padaryti reikėtų iš anksto. Baidarių nuomos kainos svyruoja maždaug nuo 30 iki 80 litų už parą.
♦ Antrasis ne mažiau svarbus dalykas – išsirinkti tinkamą maršrutą. Tokį, kad atitiktų jūsų pajėgas bei lūkesčius. Tai padaryti galite patys arba padedami profesionalių instruktorių. Sudarydami maršrutą, visų pirma suplanuokite žygio trukmę, t. y. kiek dienų ir kiek valandų per dieną norėsite plaukti. Pagalvokite ir apie tai, kur norėsite apsistoti: kaimo turizmo sodyboje ar palapinėje. Tada išsiaiškinkite, ar jūsų numatytame maršrute esama jus tenkinančių sustojimo vietų.
♦ Trečiasis tikslas – sėkmingai išplaukti ir taip pat sėkmingai parplaukti. Įsidėmėkite: karštomis dienomis geriausiai plaukti anksti ryte, kol saulė ne tokia kaitri. Apie vidurdienį, per patį karštį, ilsėtis, užkandžiauti ir pramogauti, o popiet, apie šešioliktą valandą, žygį tęsti. Ypač jei plaukiate su vaikais. Plaukti patartina ne ilgiau kaip aštuonias valandas per dieną.
Naudingų daiktų sąrašas
♦ Pirma, neprisikraukite per daug mantos. Imkite tik tai, kas būtiniausia. Penkių porų batų, dešimties marškinėlių ir kosmetikos lagamino gabentis nebūtina. Juolab jei ruošiatės stovyklauti tik savaitgalį. Atminkite: mažiau daiktų, mažiau rūpesčių. Be to, baidarė ne guminė, jos tūris ribotas. Kuo mažiau joje daiktų, tuo patogiau ir lengviau plaukti.
♦ Ruošdamiesi kelionei baidare, būtinai įsigykite vandens nepraleidžiančių maišų. Galite pirkti ar išsinuomoti specialius hidroizoliacinius, bet iš didelės bėdos tiks ir didesni polietileno maišai, parduodami kiekviename prekybos centre. Rinkitės storesnius ir patvaresnius. Kam jie reikalingi? Į maišus kruopščiai supakuokite visą mantą, kurią žadate gabentis baidare. Ypač saugokite mobiliuosius telefonus ir dokumentus. Aišku, apvirsti nelinkime, bet dėl viso pikto…
♦ Tik nesumanykite į žygį baidarėmis išsiruošti su aukštakulniais (nesijuokite, kad tai kvailas patarimas - pasitaiko ir tokių atvejų). Plaukti geriausiai gumine avalyne. Šiltu oru tiesiog idealiai tinka guminiai sandalai.
♦ Patartina turėti pagalvėlę ar kilimėlį. Galėsite pasikišti po nugara, kai ilgai sėdint baidarėje ji pavargs.
♦ Būtinai įsidėkite pilną komplektą (taip pat kojinių ir apatinių) drabužių pamainai – tam atvejui, jei apvirstumėte ar įkristumėte į vandenį. Į krepšį įsimeskite ir neperšlampamą lietpaltį bei nuo saulės kaitros saugančią kepuraitę ar skarelę. Būnant ant vandens įdegama kur kas greičiau ir stipriau nei įprastai.
♦ Turėkite ir kelioninę vaistinėlę, preparatų nuo vabzdžių ir apsauginio kremo nuo saulės, nes vandenyje ji ypač smarkiai degina.
♦ Jei esate baltarankė ir irkluodama bijote prisitrinti nuospaudų, neprošal turėti pirštines.
Keletas populiarių ir nesudėtingų maršrutų
♦ Jei susidomėjote vandens turizmu, bent sykį gyvenime patartina apsilankyti Ignalinos rajone, Palūšėje. Vaizdai nepakartojami. Tikrai nenusivilsite. Palūšės turizmo centras rekomenduoja:
♦ Būkos maršrutą. Intensyvus, įvairus ir nuostabių vaizdų turtingas dviejų dienų žygis upeliukais, ežerais ir protakomis.
♦ Plaukimą Lakaja. Tradiciškai startuojama nuo Juodųjų Lakajų, o finišuojama Liūlynėje, Žeimenos upėje.
♦ Didįjį ratą – populiariausią maršrutą. Tai nepakartojamo įspūdžio ekskursija ežerais po Aukštaitijos nacionalinį parką prasukant pro kone visas žymiausias ir lankomiausias vietas. (Daugiau apie Palūšės maršrutus skaitykite tinklalapyje www.valtine.lt).
♦ Verknės maršrutas. Startas – Vyšniūnų kaime, pabaiga – Birštone. Kraštovaizdžio draustiniu per dvi dienas įveiksite apie 40 kilometrų. Tinka poilsiui su šeima. Upė vingiuota, srauni ir tikrai nenuobodi. Pakrantėje nestinga įrengtų nakvynės vietų.
♦ Kelionė Nemunu. Nemunas juosia istorinę Punią bei gražiausias Nemuno kilpų regioninio parko vietas. Kelionė trunka dvi tris dienas. Irkluoti šia plačia upe gal ir nėra taip labai smagu, bet kraštovaizdžiai viską atperka.
♦ Plaukimas Linksmelio, Asalnykščio, Asalnų, Lūšių bei Žeimenos ežerais. Per dvi dienas išvysite aibę atviruko vertų vaizdelių.
♦ Kelionė Merkiu. Ne veltui ši upė viena turistų mėgstamiausių. Kelionė per Dzūkijos nacionalinį parką prabėga lyg viena žavi akimirka. Rekomenduojami dviejų dienų maršrutai: Dargužiai–Maskauka, Valkininkai–Varėna, Varėna–Merkinė. Pakrantėje pakanka nakvynės vietų, kaimo turizmo sodybų. Kelionę galima tęsti Nemunu arba Šalčia.
♦ Neįgudusiems baidarininkams puiki upė yra ir Šventoji. Krantų kraštovaizdžiai, kuriuos dovanoja ši upė išties nepakartojami. Plaukimas šia upe - tikra atgaiva sielai. Maršrutus galite rinktis pačius įvairiausius. Jei labiau norite pasigrožėti ir atsipūsti nei rimtai irkluoti, bene palankiausias dienos maršrutas Anykščiai - Kavarskas.
♦ Domitės galimybe pasiplaukioti baidarėmis artimajame užsienyje. Išties verta atidžiau pasidomėti Latvijos upe Gauja. Plaukdami per nacionalinį Gaujos parką turėsite progą ne tik pasigrožėti neapsakomai įspūdingais kraštovaizdžiais, bet ir aplankyti įvairius įdomius turistinius objektus.
♦ Dar viena visiems neišdildomą įspūdį paliekantis pasiplaukiojimas – kelionė baidarėmis po Lenkijos Augustavo kanalais. Jei prijaučiate baidarių žygiams, tai išties dėmesio vertas maršrutas. Juolab, kad Lenkijoje ir kainos nesikandžioja. Yra daugybė baidarių nuomos punktų, vietų apsistoti ir pan.