Keliauk po Lietuvą: pažintiniai takai, užburiantys savo grožiu
Ar esate girdėję posakį, kad gražiausias Lietuvos miestas yra gamta? Kai kurie pažintiniai takai yra visai netoli miestų, tad papusryčiavus namie, priešpiečius galima susiplanuoti pažintinio tako poilsio aikštelėje.
Žurnalą „Laimė“ prenumeruokite ČIA.
Tinklaraščio „Nesėdėk namuose“ autorius Ramūnas Šukauskas jau apkeliavo daugiau nei 100 pažintinių takų Lietuvoje, o mes paprašėme jo ir projekto „Keliauk Lietuvoje“ iniciatorės Indrės Trakimaitės rekomenduoti kelis įdomiausius.
Pažintinis takas Prelomciškės kalvomis
Kur? Metelių regioniniame parke, vakariniame Dusios ežero krante (Alytaus apskr.).
Pasivaikščiojimas per ledynmečio žaismingai supilstytas kalvas bei nuo jų atsiveriantys didžiausio Dzūkijos ežero toliai palieka itin malonų įspūdį. Vietiniai šį ežerą vadina Dzūkų jūra, nes pakilus vėjui į krantą ritasi didelės bangos ir pakrantės smėlyje galima rasti tikrų gintarų. Smagų pasivaikščiojimą kalvomis vainikuoja Prelomciškės piliakalnis, nuo kurio visas ežeras kaip ant delno. Pažintinis takas yra žiedinės formos, o bendras jo ilgis siekia vos 2,5 km, todėl norėdami pratęsti kelionę dar galite aplankyti kitoje ežero pusėje įsikūrusį Metelių regioninio parko lankytojų centrą ir pasižvalgyti įlipę į Metelių apžvalgos bokštą.
Molotovo gynybinės linijos įtvirtinimai
Kur? Pagramančio regioniniame parke (Tauragės raj.).
Šis takas teminis – jame ne tik pasakojama apie Antrojo pasaulinio karo metu Sovietų Sąjungos statytą gynybinę liniją, ėjusią net kelių valstybių teritorijomis, bet ir galima pamatyti išlikusius ir sutvarkytus bunkerius. Gynybiniai statiniai taip ir nebuvo iki galo baigti ir, prasidėjus karui, nebuvo naudojami pagal paskirtį, tačiau tai netrukdo susipažinti su istorija iš arčiau. Verta apsilankyti tiems, kas domisi karo tematika ar nori pasivaikščioti šiek tiek kitokiu pažintiniu taku. Jo ilgis – kiek per 3 km, tačiau viskas, kas įdomu, yra pirmoje tako dalyje.
Briedžių takais
Kur? Gražutės regioniniame parke Salake (Zarasų raj.).
Įdomus Salako regioninio parko lankytojų centro pastate įkurtas Jūrų muziejus. Salake taip pat prasideda pėsčiųjų maršrutas „Briedžių takais“. Nors oficialiai jis nevadinamas pažintiniu taku, jame taip pat galima rasti informacinius stendus ir paženklintą 10 km maršrutą ošiančiame pušyne. Lieknomis ir tiesiomis pušelėmis apaugusios, samanomis apklotos kalvos atrodo kaip žaliai banguojanti jūra. Pelkėjančių ežerėlių maršrute teks įveikti ir vieną kliūtį – perbristi per pelkę. Neverta išsigąsti – pasak Gražutės regioninio parko darbuotojų, čia kirsti pelkę saugu, nes taką pramynė briedžiai, tačiau, norėdami pasiekti kitą krantą sausais batais, turėsite pasistengti.
Kadagių slėnis
Kur? Kauno raj.
Šis pažintinis takas ne kartą išrinktas gražiausiu ir tapo vienu lankomiausių Lietuvoje. Tačiau Kauno marių pakrantėje jų yra ir daugiau. Pavyzdžiui, prie Žiegždrių įrengtas Žiegždrių geologinis pažintinis takas, kurį verta aplankyti dėl trijų priežasčių: takas eina vaizdingais Kauno marių pakrantės šlaitais, nuo kurių atsiveria graži marių panorama, apgalvotai ir įdomiai parašyti informaciniai stendai, kuriuose apie sudėtingus dalykus pasakojama itin paprastai ir suprantamai, pakrantėje žavi skambantys varpeliai. Juos pakabinti gali kiekvienas lankytojas. Nors takas neilgas (apie 1,6 km) ir nėra žiedinis, tačiau grįžti tuo pačiu maršrutu gėrintis gražia gamta – vienas malonumas.
Gelgaudiškio dvaro pažintinis takas
Kur? Gelgaudiškyje (Šakių raj.).
Gelgaudiškio dvaro pažintinis takas prasideda atkurto Gelgaudiškio dvaro rūmų teritorijoje ir tęsiasi miškais. Gal pavyks sužinoti, kur baigiasi iš kitoje Nemuno pusėje stūksančios Panemunės pilies vedantis slaptas tunelis? Gelgaudiškio dvare vyksta ir nemažai renginių, todėl tokia išvyka galėtų tapti ne tik pažintine, bet ir kultūrine.
Anykščių šilelio basų kojų ekotakas
Kur? Puntuko kaime, prie pat Lajų tako (Anykščių raj.).
Lietuvoje itin populiarėja basakojų takai, t. y. takai, kuriais turite žengti nusispyrę batus, kad padai pajustų skirtingus paviršius. Einant Anykščių šilelio basų kojų ekotaku reikia įveikti ir kankorėžių, akmenukų ar smėlio atkarpas, ir pelkės ruožą! Be to, palei 1,2 km taką rasite A.Baranausko poemos „Anykščių šilelis“ ištraukų.
Mūšos tyrelio pažintinis takas
Kur? Žagarės regioniniame parke (Joniškio raj.).
3,6 km takas išskirtinis tuo, kad yra pats ilgiausias pelkėje nutiestas lentinis takas Lietuvoje. Toks ilgas takas – tikras atradimas besidomintiems pelkių ekosistema, nes sudaro sąlygas žmogaus nepaliestoje aplinkoje susipažinti su aukštapelkės augalija ir gyvūnija. Įdomiosios tako stotelės – medyje kabanti koplyčia, pagonių apeiginis Tyrelių akmuo, partizanų stovyklavietė.
Zackagirio pažintinis takas
Kur? Marcinkonių kaime, Dzūkijos nacionaliniame parke (Varėnos raj.).
Gražų dzūkišką pavadinimą turintis 13,8 km pažintinis takas – vienas ilgiausių Lietuvoje (galima rinktis ir trumpesnes 7 ar 10,5 km atkarpas). Kelionė šiuo taku driekiasi smėlingais upių krantais su išrikiuotais bebrų nameliais, vėjo pustomomis kopomis, paslaptingomis pelkėmis ir dzūkiškais miškais. Take atsiskleidžia ne tik visa šio Lietuvos regiono gamtos įvairovė, bet ir šypseną keliantys tarmės ypatumai – pavyzdžiui, takas veda pro pelkę, vadinamą Meškos šikna.
Beje, Marcinkonyse kaimo turizmo sodyboje galima paragauti tradicinės dzūkų duonos, kepamos su bulvėmis.
Sveikatos takai
Kur? Pajūrio regioniniame parke (Klaipėdos raj.).
Tokie takai Lietuvoje dar naujovė – žingsniuodami vienu iš trijų sveikatos takų informacinėse lentelėse perskaitysite, kiek kalorijų jau sudeginote. Netoli Klaipėdos pajūryje įrengtą Karklės ir Kalotės pajūrio miško sveikatos takų sistemą sudaro trys žiediniai takai: Raudonasis, Geltonasis ir Mėlynasis. Bendras jų ilgis – 12 km. Pradėti vaikščioti sveikatos takais galima nuo Pajūrio regioninio parko direkcijos aikštelės.
Šilėnų pažintinis takas
Kur? Neries regioniniame parke, Šilėnų kaime (Vilniaus raj.).
Akmenimis grįstas kelias į dvarą, etnografinis kaimas, kuriame prieš 200 metų pradėtos rišti verbos, Naujosios Rėvos piliakalnis, sūpuoklės poilsio aikštelėje, lietuviškų orchidėjų pelkė... Itin įvairaus ir atraktyvaus tako ilgis – 6 km. Tai – naujausias pažintinis takas prie Vilniaus.
Sirvėtos pažintinis mokomasis mitologinis takas
Kur? Sirvėtos regioniniame parke (Švenčionių raj.).
Retas kuris pažintinis takas yra taip apgyvendintas – čia galima sutikti ir Maumą, ir Zuikių dievą, ir Ežerinį. Iš viso Šventos miške Sirvėtos regioniniame parke yra 17 senųjų lietuvių dievų bei mitologinių būtybių. Be to, šis apie 1 km ilgio takas skamba – einant juo galima groti įrengtais paslaptingai skambančiais instrumentais.