Keliaukite kultūros paveldo keliu: nuo istorijos iki dabarties įkvėpimo atradimų

„Kultūros paveldo kelio“ objektai
„Kultūros paveldo kelio“ objektai
Projekto partnerio turinys
Šaltinis: Projekto partnerio turinys
2021-04-15 09:20
AA

Neringa – 2021 metų Lietuvos kultūros sostinė, įveikusi pandemijos bangas, kvies atrasti ramybę bei įkvėpimą ir pasinerti į naujas kultūrines patirtis gražiausiame Lietuvos kurorte: pažinti kultūros paveldą abipus sienos keliaujant turistiniu maršrutu „Kultūros paveldo kelias“.

Maršruto ašis – du unikalūs kultūros paveldo objektai: Preilos biblioteka Neringoje ir Kaliningrado apskrities filharmonija, įsikūrusi buvusiame Šv. Šeimos bažnyčios pastate. Abu šie išskirtiniai kultūros paveldo objektai statyti 1907 metais. Jie ir įkvėpė parengti maršrutą, kuriame išskirtinis dėmesys būtų skiriamas Kuršių nerijos ir Karaliaučiaus krašto kultūros paveldui. 

Preilos biblioteka 

Ant Kuršių marių kranto rymančiame, valstybės saugomame raudonų plytų pastate anksčiau veikė Preilos mokykla, tačiau jos istorija dėl mažo mokinių skaičiaus baigėsi 2001 metais. Objektas išliko svarbus bendruomenės simbolis, jame veikia biblioteka, o kitąmet planuojama aktyviai vykdyti kultūrines ir bendruomenines veiklas. 

Preilos biblioteka / Projekto partnerio nuotr.

Kaliningrado apskrities filharmonija

Įsikūrusi istoriniame pastate, kuris yra buvusio Karaliaučiaus architektūros paminklas. Filharmonijos koncertų salė laikoma regiono skiriamuoju ženklu, vienu pagrindinių jo istorinių ir kultūrinių objektų. Pastato rūsyje bus įrengta nauja kultūrinė erdvė, skirta kameriniams koncertams bei meninėms veikloms.

Kaliningrado apskrities filharmonija / Projekto partnerio nuotr.

Liudviko Rėzos centras Juodkrantėje

Kultūros paveldo pastate įsikūręs Liudviko Rėzos kultūros centras kviečia į nuolatinę istorinę ekspoziciją, skirtą iškiliai šio krašto asmenybei – Martynui Liudvikui Rėzai ir Juodkrantės istorijai pažinti. 

Liudviko Rėzos centras Juodkrantėje

Nidos švyturys ant Urbo kalno

Į ilgus pasivaikščiojimus gamtoje kvies Urbo kalnas atnaujintais takais ir mažosios architektūros elementais. Viena pirmųjų Kuršių nerijoje apželdintų kopų iki šiol daugiausia buvo žinoma dėl stovinčio ant jos Nidos švyturio. Vasarą švyturys bus atidarytas lankytojams – iš jo atsivers kvapą gniaužianti panorama.

Nidos švyturys ant Urbo kalno

Nidos evangelikų liuteronų bažnyčia ir etnografinės kapinės

Idiliško miškingo kraštovaizdžio apsuptas, į dangų stiebiasi Nidos evangelikų liuteronų raudonų plytų bažnyčios bokštas, kuris mena ilgą ir sudėtingą šių maldos namų istoriją. Šalia bažnyčios esančiose etnografinėse kapinėse iki šiol išlikę originalių formų mediniai antkapiniai paminklai – krikštai, viena iš senoviškiausių antkapinių paminklų formų Lietuvoje.

Nidos evangelikų liuteronų bažnyčia

Eduardo Jonušo namai

Eduardo Jonušo aplankyta Nida ir ten patirti įspūdžiai buvo jam lemtingi. Menininkas trisdešimt metų paskyrė šio krašto etninei kultūrai gaivinti, puoselėjo ryškiausius krašto kultūros simbolius: krikštus, vėtrunges, kurėnus, žvejų namų architektūros elementus. 2016 metais E. Jonušo dirbtuvėje įkurti VšĮ Eduardo Jonušo namai. 

Eduardo Jonušo namai

Kelionė šiuo keliu skatins atrasti ir sužinoti daugiau apie kultūros paveldą bei jo svarbą, taigi – gerų įspūdžių ir netikėtų atradimų!

Maršrutas parengtas įgyvendinant projektą „Bendradarbiavimas per sieną, išsaugant kultūros paveldą turizmui ir bendruomenei“ pagal 2014–2020 m. Lietuvos ir Rusijos bendradarbiavimo per sieną programą. Programos interneto svetainė: www.eni-cbc.eu. Europos Komisijos Tarptautinio bendradarbiavimo ir plėtros generalinio direktorato interneto svetainė: https://ec.europa.eu/europeaid/node/22_lt. Bendras projekto biudžetas – 716 911,43 Eur (iš jų 645 220,29 Eur finansuojama programos lėšomis, 71 691,14 Eur – paramos gavėjų lėšos).

Šis straipsnis parengtas padedant Europos Sąjungai. Už straipsnio turinį atsako tik Neringos savivaldybės administracija ir jis negali būti laikomas atspindinčiu Europos Sąjungos požiūrį.

LT-RUS programos logotipas