Kuomet stengiatės atsikratyti kelių nereikalingų kilogramų, atrodytų, mintis iš savo mitybos raciono išmesti įvairias bandeles, makaronus, bulves bei dribsnius yra pats akivaizdžiausias ir pirmiausias žingsnis.
Vis dėlto JAV dirbantis genetikas Sharonas Moalemas tikina, kad kai kurie žmonės turi itin stiprų polinkį angliavandeniams, tad ir atsisakyti jų taip drastiškai jokiu būdu nereikėtų, verčiau jau vartoti juos saikingiau.
Tačiau blogoji žinia, anot specialisto, yra ta, kad kai kuriems angliavandenių vartojimą išties derėtų kaip reikiant sumažinti, kitaip jiems gali kilti didelė diabeto bei antsvorio rizika.
Kad padėtų žmonėms išsiaiškinti, kuriai kategorijai jie galėtų save priskirti, Sh. Moalemas savo knygoje „Unlock Your Personal Genetic Code To Eat For Your Genes“ aprašė 30 sekundžių trukmės trapių sausainiukų (angl. crackers) testą, kuris ir padės tai išsiaiškinti, rašo portalas „Times“.
Viskas, ką jums reikia padaryti, tai įsidėti į burną trapų sausainiuką, jį kramtyti ir atidžiai sekti laiką. Turite stebėti, per kiek laiko jūsų juntamas sausainiuko skonis iš blankaus pasikeis į saldų.
Jei tai nutiks mažiau kaip per 14 sekundžių, vadinasi, be angliavandenių jūs negalėtumėte gyventi. Tai reiškia, kad jūsų organizmas pats jų reikalauja.
Anot gydytojo genetiko Sharono Moalemo, tokio tipo žmonės turi savyje genų, kurie padeda greičiau ir efektyviau organizmui skaldyti angliavandenius, būtent dėl to jie ir suvartoti jų gali daugiau. Tuo tarpu kiti šių genų gali turėti mažiau arba visai jų neturėti ir tokiu atveju jiems angliavandenių derėtų vartoti mažiau, mat kitaip gali pradėti kauptis papildomi kilogramai.
Tad jei iki kol pakinta sausainio skonis, praeina 15–30 sekundžių, priklausote vidutinei kategorijai, ir jums angliavandenius reikėtų vartoti saikingai.
Tokiu atveju, anot Sh Moalemo, idealiausia jums būtų savo mitybos racione gauti 35 proc. kalorijų iš angliavandenių, 35 proc. iš riebalų ir 30 proc. iš baltymų.
Jei iki skonio pokyčio praeina daugiau kaip 30 sekundžių arba skonis jums visai nesikeičia, vadinasi, angliavandenių vartojimą jums derėtų gerokai sumažinti.
Taip rekomenduojama dėl to, kad jūsų organizmas negeba tinkamai virškinti angliavandenių.
Kaip atlikti sausainiuko testą?
- Kad sužinotumėte, kuriai angliavandenių vartojimo kategorijai priklausote, imkite nesūdytą trapų sausainiuką (angl. cracker) ir susiraskite chronometrą ar kitą prietaisą tiksliam laikui skaičiuoti.
- Atsikąskite sausainiuko, užstatykite chronometrą 30-čiai sekundžių ir pradėkite kramtyti (tik nenurykite). Atidžiai stebėkite laiką ir savo skonio pokyčius – jie gali įvykti iš karto arba gali būti itin subtilūs.
- Vos tik pajutę skonio skirtumą, sustabdykite laiką ir užsirašykite, per kiek laiko skonis pakito. Jei kramtote 30 sekundžių ir jokio skonio skirtumo nejaučiate, testą taip pat galite užbaigti.
- Pakartokite testą bent porą kartų, kad nusistatytumėte savo vidurkį.
Rezultatai
0–14 sekundžių – dažno angliavandenių vartojimo tipas. Tai reiškia, kad be angliavandenių negalėtumėte gyventi, nes pats organizmas jų reikalauja. Tad 50 proc. su maistu gaunamų kalorijų turėtų būti iš angliavandenių, 20 proc. iš baltymų ir 30 proc. – iš riebalų.
15–20 sekundžių – vidutinio angliavandenių vartojimo tipas. Tai reiškia, kad angliavandeniai jums reikalingi, bet nėra būtini. Tad 35 proc. su maistu gaunamų kalorijų turėtų būti iš angliavandenių, 35 proc. iš riebalų ir 30 proc. iš baltymų.
30 sekundžių ir daugiau – apriboto angliavandenių vartojimo tipas. Tai reiškia, kad angliavandenius vertėtų vartoti itin saikingai. Tad ne daugiau kaip 25 proc. su maistu gaunamų kalorijų turėtų būti iš angliavandenių, 40 proc. iš riebalų ir 35 proc. iš baltymų.