Rugsėjo 1-oji – galvos skausmas tėvams: brangiausias yra pirmoko krepšelis

Mokyklinukė / „Fotolia“ nuotr.
Mokyklinukė / „Fotolia“ nuotr.
Šaltinis: Žurnalas „JI“
A
A

Paskutinės dienos iki mokslo metų pradžios dažnai kelia nemenką rūpestį į mokyklą savo atžalas leisiantiems tėvams. Ar paprasta suruošti mokinio krepšelį ir kiek jis kainuoja?

Klausimas, ar labai brangu išleisti vaiką į mokyklą, – kelia nemažai diskusijų, kadangi tėvų nurodoma pinigų suma svyruoja nuo keliasdešimt iki kelių šimtų eurų. Apklausos parodė, kad mokinio krepšelis šeimoms kainuoja nevienodai. Tai priklauso ne tik nuo to, kokias prekes renkamės, bet ir nuo to, kokio amžiaus vaiką išleidžiame į mokslus.

Brangiausias – pirmoko krepšelis

Leidžiant pirmokėlį į mokyklą visiems šeimos nariams tenka išgyventi svarbų pokytį, kurį neretai lydi ir psichologinė įtampa. Tačiau dar reikia ir kaip reikiant patuštinti piniginę perkant mokyklines prekes. Rinkdami jas būsimo pirmoko tėveliai sprendžia nelengvą dilemą – ar pirkti pačias kokybiškiausias priemones, o gal neverta švaistyti pinigų brangioms kanceliarinėms prekėms, juk pirmokas dar nemoka saugoti brangių daiktų?

Ekspertai teigia, kad į kai kurias priemones verta investuoti daugiau, tačiau kai kurių prekių galima paieškoti ir pigesnių. Geriau netaupyti renkant mokinukui kuprinę – ji turi būti patogi, kokybiška, nei per didelė, nei per maža, diržai platūs, reguliuojami ir minkšti, kad nespaustų, kuprinės masė negali viršyti daugiau nei 700 g. Specialistai pataria rinktis kuprinę su paminkštinimais nugaros pusėje, tačiau nugarėlė turi būti tvirtai prigludusi prie nugaros, kad neiškryptų stuburas. Prekybos centruose kuprinių kainos svyruoja nuo 15 iki 90 eurų. Už mažiausią kainą vargu ar pavyks rasti kokybišką prekę. Tačiau investavę daugiau galėsite tikėtis, kad kuprinė vaikui tarnaus ne vienus metus. Pirkdami popierių ar pieštukinę, galite paieškoti ir pigesnių alternatyvų.

Jei planuojate, kad pirmokas į mokyklą ir iš mokyklos vaikščios vienas, prireiks ir mobilaus telefono, jei iki šiol dar jo neturėjo. Telefono tikrai vaikui nereikia brangaus, juk svarbiausias tikslas – su juo susisiekti. Pirkdami telefoną tikrai galite nemažai sutaupyti. Patariama netaupyti perkant klijus, flomasterius, akvarelę, spalvotas kreideles, pieštukus – pirkdami šias priemones šiek tiek brangesnes, bet natūralesnes, iš ekologiškų medžiagų, nereikės baimintis, kad kils pavojus sveikatai.

Galima įsigyti internetu

Jei neturite daug laiko vaikščioti po parduotuves ir rankioti įvairiausių priemonių, būtiniausių pirmokui prekių krepšelį galite įsigyti ir internetu. Tokio krepšelio kaina – nuo 25 Eur. (ekonomiškesnis variantas) iki 70 Eur. Jie orientuoti į priešmokyklinukų ir pirmokų poreikius bei surinkti bendradarbiaujant su pedagogais.

Kokios svarbiausios priemonės renkant mokiniui krepšelį? Jų – apie 30. Be kuprinės pirmokui reikės sąsiuvinių linijomis ir langeliais, natų sąsiuvinio, A4 ir A3 formato piešimo sąsiuvinio, aplankų knygoms, sąsiuviniams, spalvoto popieriaus, balto ir spalvoto kartono, dėklo sąsiuviniams ir piešiniams (A5 ir A4), PVA ir pieštukinių klijų, liniuotės, žirklių, įvairaus storio teptukų, akvarelės, guašo, piešimo prijuostės, plastilino arba modelino, lipdymo lentelės, kreidelių, paprastų ir spalvotų pieštukų, flomasterių, trintuko, plunksnakočio, rašalo kapsulių, rašalo tryniklio. Pigiausi sąsiuviniai kainuoja nuo 11 centų, piešimo sąsiuviniai – nuo 38 centų, rašikliai – nuo 36 centų. Visko pirkti neskubėkite, pavyzdžiui, segtuvai darbams susegti ar pratybų sąsiuviniai dažnai klasėje perkami sutarus su mokytoja.

Išleidžiant pirmoką į mokyklą, krepšelis tėvams gali atsieiti apie 100 eurų (su kuprine). Tiesa, už mokyklinę uniformą reikės mokėti atskirai (apie 60 Eur). Papildomai kainuos ir sportinė apranga (35–45 Eur).

Išleidžiant į mokyklą vyresnių klasių moksleivį, kanceliarinės prekės gali kainuoti mažiau, tačiau gali tekti daugiau (apie 100 Eur) sumokėti vien už uniformą.

Didėja šiuolaikiškesnių priemonių paklausa

„Officeday“ rinkodaros vadovė Baltijos šalims Viktorija Masaitytė sako, kad daugeliui įdomu, ar stipriai šiais metais brango kanceliarinės prekės. Sudėjus bendrą mokyklinių prekių krepšelį ir palyginus jį su praeitų metų, didelių pokyčių nėra. Kai kurios priemonės skiriasi tik centais, bet dažniausiai dėl jų patobulinimo. Specializuotose parduotuvėse esantis platus prekių asortimentas leidžia kiekvienam išsirinkti priemones pagal savo galimybes. Pirkimo nevertėtų atidėti rugsėjui, nes tada prekes teks rinktis iš likusių, asortimentas nėra papildomas. Akcijos – didelė motyvacija pasirinkti vienas ar kitas prekes, tačiau tai neturėtų būti esminiu motyvu.

Šių metų mokinio krepšelis šiek tiek kitoks – anksčiau pirmose klasėse buvo populiarūs raidynai, o dabar jie jau retai naudojami. Taip pat didėja poreikis gertuvėms, priešpiečių dėžutėms. Tėvai rūpinasi, kad vaikai maitintųsi sveikai, todėl stengiasi juos išlydėti į mokyklą su sveikais užkandžiais, gėrimais. Sunaudojama ir mažiau sąsiuvinių – kadangi pamokos tampa interaktyvesnės, daugiau užduočių atliekama kitu formatu. Todėl natūraliai auga šiuolaikiškesnių priemonių paklausa, pavyzdžiui, plunksnakočių su galiukais išmaniesiems ekranams bei specialiomis programėlėmis – vaikai gali mokytis rašyti ant išmaniųjų ekranų. Mokyklinės prekės nuolatos keičiasi, tobulėja.

Kuprinė yra vienas svarbiausių pirkinių, kuri dažnai nėra tinkamai išrenkama. Kuprinę kiekvienas vaikas turi matuotis kaip batus ir rasti patogią būtent jam. Ergonomika nėra tik tuščias žodis – ergonominė kuprinė kiek įmanoma sumažina apkrovą stuburui. Svarbu ir dizainas. Ši taisyklė galioja perkant visas mokyklines priemones – kai prekė patinka moksleiviui, mokytis yra žymiau įdomiau.