Kino gerbėjai nesutinka, kad Leonardo DiCaprio vaidintų persų poetą Rumi

Leonardo DiCaprio / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.
Leonardo DiCaprio / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.
Šaltinis: BNS
A
A

Tūkstančiai žmonių pasirašė peticiją internete, kurioje reikalaujama, kad koks nors Artimųjų Rytų aktorius užimtų Leonardo DiCaprio vietą naujame filme apie didįjį persų poetą sūfijų Jalaluddiną al Rumi.

Peticijoje filmo kūrėjai raginami pakeisti Leonardo DiCaprio, kuris šiame biografiniame filme gali vaidinti iškilią XIII amžiaus islamo kultūros figūrą, kokiu nors aktoriumi iš Artimųjų Rytų. Raginimą pasirašė daugiau nei 7 tūkst. žmonių.

Pranešama, kad Leonardo DiCaprio dabar yra realiausias pretendentas į šį vaidmenį, tačiau peticiją organizavę poeto gerbėjai jo atrinkimą vadina „absurdišku“, „įžeidžiančiu“ ir dar vienu „baltojo“ Holivudo pavyzdžiu, kai baltaodžiai aktoriai yra parenkami atlikti herojų, kurie gyvenime nebuvo baltaodžiai, vaidmenis.

Jalaluddinas al Rumi buvo poetas, jurisprudentas, teologas ir sūfijų mistikas, kurio įtaka peržengė nacionalines sienas ir etninio susiskaldymo ribas.

XIII amžiaus persų poetas Rumi
XIII amžiaus persų poetas Rumi

Jo eilės, tarp jų ir epinė poema „Masnavi“, daugelio yra laikomos vienais geriausių visų laikų poezijos pavyzdžių ir yra išverstos į dešimtis kalbų.

Musulmonų aktoriai atrenkami tipiniams teroristų vaidmenims, bet jei tik filme musulmonas vaizduojamas teigiamai, jie nustumiami į šoną

Scenarijaus autoriai Davidas Franzonis ir Stephenas Joelas Brownas laikraščiui „The Guardian“ neseniai sakė turintys vilties „mesti iššūkį stereotipiniam musulmonų vaizdavimui vakarietiškame kine“, atvaizduodami šio sūfijų mistiko gyvenimą.

Vėliau buvo pranešta apie jų ketinimą pagrindiniam vaidmeniui išrinkti Leonardo DiCaprio, o iraniečių dervišo Shamso Tabrizi, kuris buvo Jalaluddino al Rumi įkvėpėjas, rolę skirti Robertui Downey jaunesniajam.

„Leonardo DiCaprio parinkimas Rumi vaidmeniui perrašo istoriją, pasisavina musulmonų pasiekimus ir atiduoda duoklę baltajam žmogui. Dabar, kai žmonės pagalvos apie Rumi, jie įsivaizduos jį šviesiaodį, šviesiaplaukį ir mėlynakį“, – nurodoma peticijoje, kurią inicijavo Valerie Janovic.

„Musulmonų aktoriai atrenkami tipiniams teroristų vaidmenims, bet jei tik filme musulmonas vaizduojamas teigiamai, jie nustumiami į šoną, kad atlaisvintų vietą baltaodžiui aktoriui. Filmo apie Rumi atranka dar nesibaigė ir mes galime ją pakeisti drauge“, – sakoma joje.

DiCaprio parinkimas perrašo istoriją, pasisavina musulmonų pasiekimus ir atiduoda duoklę baltajam žmogui

Įvairovės stygius filmuose tapo rasine problema, kai Kino meno akademija antrus metus iš eilės „Oskaro“ apdovanojimui prestižiškiausiose kategorijose nenominavo nė vieno juodaodžio aktoriaus.

Panašios kritikos sulaukė ir aktoriaus Jake'o Gyllenhaalo pasirinkimas „Persijos prince“, taip pat Scarlett Johansson atranka japonės Motoko Kusangai vaidmeniui filme „Dvasia šarvuose“. Tačiau nepasitenkinimas kilo ir po pranešimų, kad juodaodis Idrisas Elba gali būti atrinktas Džeimso Bondo vaidmeniui.

XIII amžiaus persų poetas Rumi
XIII amžiaus persų poetas Rumi