„Kino pavasario“ komandą papildė Venecijos kino festivalio programos sudarytojas A.Tănăsescu

 A. Tănăsescu/ Asmeninio albumo nuotr.
A. Tănăsescu/ Asmeninio albumo nuotr.
Šaltinis: Žmonės
A
A

2021 metais įvyks jau 26-asis tarptautinis Vilniaus kino festivalis „Kino pavasaris“. Jam besiruošiančią komandą papildė ilgametis Toronto, Berlyno, Bukarešto ir kitų kino festivalių  programos sudarytojas Andrei Tănăsescu, prieš keletą savaičių tapęs ir Venecijos kino festivalio programos „Venecijos dienos“ vienu iš kuratorių.

„Andrei Tănăsescu ne kartą lankėsi „Kino pavasaryje“, susitikdavome kino festivaliuose svetur – pokalbiai apie kiną, kino kūrėjus su juo įsiminė kaip turtingi ir įdomūs. Kuomet reikėjo atnaujinti komandą 2021 m. festivalio programai sudaryti, Andrei buvo vienas iš pirmųjų žmonių, kuriems norėjosi pasiūlyti prisijungti: ir dėl jo žinių, ir dėl patirties tarptautiniame kino industrijos kontekste, ir dėl gražaus ryšio su „Kino pavasariu“ ir Vilniumi“, – sako „Kino pavasario“ meno vadovė Mantė Valiūnaitė.

Pasak A. Tănăsescu  „Kino pavasario“ pasiūlymą jis priėmė su didžiuliu malonumu. „Nepaprastai gerbiu šio festivalio komandos žinias apie kiną ir atsidavimą jam. Ilgus metus dirbdamas tarptautiniuose kino festivaliuose, su dideliu susidomėjimu ir susižavėjimu stebėjau, kaip „Kino pavasaris“ išaugo į vieną reikšmingiausių kino renginių ne tik regione, bet ir tarptautinėje erdvėje. Nekantrauju savo patirtimi pasidalinti su Lietuvos žiūrovais“, – sako A. Tănăsescu.

 

 

 

 A. Tănăsescu/ Asmeninio albumo nuotr.
A. Tănăsescu/ Asmeninio albumo nuotr.

M. Valiūnaitės vadovaujamoje „Kino pavasario“ programos sudarytojų komandoje aštuntus metus lieka dirbti Aistė Račaitytė ir jau praėjusiais metais trumpametražių filmų programą kuravusi Aušra Umbrasaitė. Jai atrinkti trumpametražius filmus padės šiuo metu Paryžiuje gyvenanti kino prodiuserė Marija Fridinovaitė.

„Ypatingai keisti metai priverčia permąstyti programos apimtį, sandarą, galvoti apie tai, kaip festivalis galėtų padėti kino kūrėjams, kurie atsidūrė nepavydėtinoje situacijoje ir negalėjo baigti kurti savo filmų.

Kartu su Aiste, Andrei bei trumpametražių filmų programos sudarytojomis Aušra ir Marija sieksime sudaryti vertingą, įvairią, skirtingomis temomis kviečiančią reflektuoti programą, kurioje, kaip ir kasmet, bus ne tik svarbių meistrų naujausi kūriniai, bet ir retrospektyvos bei jaunųjų talentų filmai. Toliau ieškosime naujų idėjų, kaip išplėsti ir praturtinti „Kino pavasario“ žiūrovo patirtį“, – komandos atsinaujinimą komentuoja M. Valiūnaitė.

 

Mantė Valiūnaitė/ Asmeninio albumo nuotr.
Mantė Valiūnaitė/ Asmeninio albumo nuotr.

Dėl pandemijos kino pasaulyje ritmas taip pat labai sulėtėjo ar net visai sustojo. Nevykstantys festivaliai pakeitė įprastą festivalio „Kino pavasaris“ komandos rutiną, tad tikimąsi, kad kino kūrėjams pavyks sugrįžti prie savo kūrinių ir juos pabaigti. Kol kas tai labai tinkamas metas kūrybingai pažvelgti į savo darbą, galbūt atsigręžti į senesnius kino filmus, peržiūrėti kino klasiką.

26-asis festivalis „Kino pavasaris“ vyks 2021 metų kovo 18–balandžio 1 dienomis.

***

Meno vadovė Mantė Valiūnaitė jau septintus metus yra „Kino pavasario“ filmų programos sudarytoja, trejus metus buvo pagrindinė festivalio „Nepatogus kinas“ programos sudarytoja, taip pat „Meno avilio“ vykdomų kino projektų vadovė, tarp kurių – Lėtosios peržiūros: Martos Meszaros ir Margareth von Trota‘os dialogas, Švytintys šešėliai: Apichatpongo Weerasethakulo filmų retrospektyva ir videoinstaliacijų paroda. M. Valiūniatė baigė filosofijos bakalauro studijas Vilniaus universitete, kino magistro studijas King‘s College London, šiuo metu studijuoja menotyros doktorantūrą.

Programos sudarytoja ir Filmų pirkimų ir platinimo veiklos vadovė Aistė Račaitytė aštuntus metus dirba „Kino pavasaryje“. Baigė Kinotyros bakalauro studijas LMTA ir Kino kuravimo magistrą Birkbecko koledže, Londono universitete. A. Račaitytė dirbo programos asistente Britų kino institute (BFI) bei kuravo keletą retrospektyvinių programų Lietuvoje, tarp kurių ir Lėtosios peržiūros: Martos Meszaros ir Margareth von Trota’os dialogas. A. Račaitytė taip pat rašo tarptautinių festivalių apžvalgas, filmų recenzijas.

Programos sudarytojas Andrei Tănăsescu baigė kino teorijos bakalauro ir magistro studijas Toronto universitete. Toronte įkūrė rumuniško kino festivalį.  2010–2019 m. buvo Toronto kino festivalio programos sudarytojas, reguliariai bendradarbiauja su Berlyno, Bukarešto kino festivaliais. Šiuo metu yra ir vienas iš Venecijos kino festivalio paralelinės programos „Venecijos dienos“ programos sudarytojų.

Trumpametražių filmų programos sudarytoja ir kino programos koordinatorė Aušra Umbrasaitė baigė fotografijos ir medijų meno bakalaurą Vilniaus dailės akademijoje. Nuo 2018 m. koordinuoja „Meno avilio“ ir „Moving Cinema“ projektą „Jaunieji kino programeriai“. 2016–2018 dirbo programos „Naujasis Baltijos kinas“ asistente Europos šalių kino forume „Scanorama“.

Trumpametražių filmų programos sudarytojų Marija Fridinovaitė baigė kino vadybos studijas Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje. Šiuo metu gyvena Paryžiuje, kur trejus metus dirbo jaunų Europos kino kūrėjų tinklo „NisiMasa“ vadybininke. Įkūrė kino gamybos kompaniją „Filmai iš toli“. Šiuo metu vysto savo pirmąjį pilnametražį kino projektą – režisierės Kamilės Milašiūtės debiutinį filmą „Motinos diena“.