Sena kaip pasaulis tiesa šiandien skambėtų taip – žmogus planuoja, o koronavirusas juokiasi... Lietuvoje paskelbtas karantinas ir renginių uždraudimas galėjo pakišti koją jubiliejiniam 25-ajam Vilniaus festivaliui „Kino pavasaris“.
Tačiau jo meno vadovė **Mantė VALIŪNAITĖ** (31) užtikrina, kad puota kino gurmanams įvyks, tik kita, force majeure pritaikyta, forma. Festivalio filmus galėsime žiūrėti savo namuose – zmonescinema.lt platformoje.
Kaip pandemijos grėsmė pakoregavo festivalio planus?
Šių metų „Kino pavasario“ tema „Ateitys“ atsiskleidė netikėta kryptimi. Daugelį tarptautinių festivalių paveikė koronaviruso pandemija ir įvyko toks scenarijus, kurio numatyti dar prieš keletą mėnesių nė negalėjome. 25-asis Vilniaus kino festivalis keliasi į skaitmeninę erdvę ir kvies žiūrovus saugiai ir legaliai žiūrėti filmus namuose!
„Kino pavasario“ meniu, kaip visuomet gausus. Kokiais filmais atidarysite ir uždarysite festivalį?
Atidarymui pasirinkta fantastinė Alice Winocour drama „Proksima“ apie astronautę, kuri ne tik persvarsto moters padėtį visuomenėje, ypač savo vyriškoje profesijoje, bet ir įsižiūri į motinystės keliamus klausimus. O uždarymo filmas – „Kino pavasario“ žiūrovų numylėtinio, kanadiečių režisieriaus Xavier Dolano romantinė komedija „Matijas ir Maksimas“ – apvers įprastą šio žanro formulę.
Ko turėtų nepraleisti dramų gerbėjai?
Pernai populiariausio festivalio filmo „Vagiliautojai“ režisierius Hirokazu Koreeda grįžta su pasakojimu apie mamą ir dukrą, kurių santykius nuolat trikdo slidi riba tarp melo ir tiesos, – „Visa tiesa apie divą“. Vaidina Catherine Deneuve ir Juliette Binoche. Nuotaikinga ir šviesi juosta išryškina režisieriaus talentą lengvai pasakoti istorijas. Tai pirmasis jo filmas, sukurtas už Japonijos ribų.
Taip pat netrūks spalvingų ir emocingų dramų, tokių kaip „Norėtum!“ ar „Nematomas gyvenimas“.
„Kino pavasario“ programą praturtins filmai aktualiomis socialinėmis ir politinėmis temomis. Išskirčiau dviejų Izraelio kūrėjų darbus: politiškai angažuotą Keren Yedayos miuziklą „Raudoni laukai“ ir Nadavo Lapido juostą „Sinonimai“. Abiejuose originalia kino kalba kritikuojama valstybės politika ir visuomenėje glūdinčios problemos.
Į tolimąjį Tibetą nukels jaukus filmas „Balionas“ apie šeimą, bandančią išspręsti Kinijoje taikomos vieno vaiko politikos keliamus iššūkius.
Į kelionę po naktinį Briuselį pakvies belgų režisieriaus Baso Devoso drama „Atogrąžų vaiduoklis“. Dar negaliu nepaminėti tokių filmų kaip „Martinas Idenas“ ar „Atsiprašome, neradome jūsų“.
Kuo nustebinsite dokumentikos mėgėjus?
„Kosmoso šunys“, „Sapnų Kordiljeros“, „Užjūris“, „Mano mamos išnykimas“ – filmai, kurie kalba skirtingomis temomis, bet visi kartu užtikrina, kad dokumentinis kinas yra toks pat įdomus, kaip ir vaidybiniai filmai. Būtent dokumentikos žanras mums primena, kokiame pasaulyje gyvename, kokios problemos šiandien pačios svarbiausios. Juk iš dabarties diagnozių dažniausiai kyla ateities scenarijai. ⦿
„Kino pavasaris“ – kovo 19–balandžio 2 d.
Daugiau informacijos – kinopavasaris.lt