„Kino pavasaris“ po pertraukos – vėl gyvai: į kinomanų šventę Vilniuje susirinko garsūs svečiai

Vaiva Mainelytė ir Vida Ramaškienė, Erica Jennings, Dovilė Filmanavičiūtė, Joringis Šatas ir Viktorija Šaulytė / Luko Balandžio nuotr.
Vaiva Mainelytė ir Vida Ramaškienė, Erica Jennings, Dovilė Filmanavičiūtė, Joringis Šatas ir Viktorija Šaulytė / Luko Balandžio nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2022-03-24 19:16
AA

Prasidėjo laukiamiausias Vilniaus tarptautinis festivalis „Kino pavasaris“, kuris po dvejų metų pertraukos vėl vyksta gyvai. „Kad būtum, reikia kito“, – skelbia festivalio organizatoriai ir kviečia trumpam stabtelėjus visiems kartu rasti stiprybės šiuo sunkiu laikotarpiu.

„Tardami „Kad būtum, reikia kito“ kviečiame trumpam stabtelėti ir rasti šviesos, vilties ir bendrystės teikiamos stiprybės 27-ojo Vilniaus tarptautinio kino festivalio „Kino pavasaris“ atidarymo ceremonijoje“,  – skelbia festivalio organizatoriai. 

Gyvo festivalio išsiilgę kino mylėtojai ketvirtadienį buvo pakviesti į kino teatre „Forum Cinemas Vingis“ vykusį iškilmingą atidarymo vakarą.

Ypatingas dėmesys buvo skirtas Ukrainai. Kino salėje nuvilnijo saulėgrąžų jūra – jas rankose laikė apie 700 žmonių, tyloje pritardami žodžiams: „Kad būtum, reikia laisvės“. Dalis svečių, paisydami organizatorių prašomo aprangos kodo „Laisvė“, puošėsi mėlyna ir geltona spalvomis.

27-ojo „Kino pavasario“ atidarymo ceremonija / Luko Balandžio nuotr.

Festivalį atidarė režisierės Kelly Reichardt filmas „Pirmoji karvė“. 2020 m. Niujorko kritikų geriausia pripažinta juosta pasakoja istoriją iš nesvetingų XIX a. pradžios Oregono žemių, kuriose užsimezga nuoširdi draugystė tarp gabaus virėjo ir laimės ieškančio emigranto.

Atidarymo svečių fotogalerija:

27-ojo „Kino pavasario“ atidarymo ceremonija (190 nuotr.)
+184

Gyvai į kino sales po dvejų metų pertraukos sugrįžęs „Kino pavasaris“ žiūrovus pasitinka su 51 trumpametražiais ir 90 ilgametražiais filmais iš 56 skirtingų šalių.
 
Kad nepasiklystumėte tarp festivalio filmų gausos, Žmonės.lt dalijasi ilgamečių „Kino pavasario“ gerbėjų rekomendacijomis.

Į kiną dešimčiai dienų išeiti pasirengusi ir atlikėja, kūrybininkė bei visuomenininkė Dovilė Filmanavičiūtė. Ilgametė „Kino pavasario“ gerbėja su Žmonės.lt skaitytojais taip pat pasidalijo savo rekomendacijomis.

„Pirmiausia rekomenduočiau pažiūrėti filmą „Jos vardas Prancūzija“. Jį peržiūrėjau dar prieš karą, tačiau šiame kontekste filmas tapo dar aktualesnis ir taiklesnis. Tai perlas satyra, sukeliantis labai daug jausmų. Esu tikra, kad filmas patiks bet kokio skonio kinomanui“, – tikina D.Filmanavičiūtė.

„Taip pat rekomenduočiau kino juostą „Mažytė mama“. Mažas ir pats filmas, jis trunka vos virš valandos. Tačiau jis labai stiprus, sukeliantis tikrą jausmų cunamį. Manau, labai rezonuotų tiems, kurie susiduria su įvairiais iššūkiais santykiuose su tėvais“.

D.Filmanavičiūtė kvietė nepraleisti ir festivalio filmo „Anetė“ bei kino juostos „Cirkas“, kurią rodant gyvai gros orkestras.

Dovilė Filmanavičiūtė / Luko Balandžio nuotr.

Atidarymo renginyje pasirodžiusi Nijolė Narmontaitė, visų pirma, gyrė festivalio temos pavadinimą. Kaip teigė aktorė, jis yra labai pavykęs ir aktualus.

„Šiandien temos pavadinimas ir kryptis yra labai tinkami. Kad būtum, reikia kito. Tas įvardijimas yra kaip niekad svarbus. Žinome, kiek žmonių šiuo metu gyvena streso būsenoje, nes padėtis yra įtempta“, – kalbėjo aktorė.

Pro akis N.Narmontaitei neprasprūdo ir aprangos kodas. Į renginį buvo pageidautina ateiti apsirengus atspindint laisvę.

„Kokia graži ta mėlynai geltona jūra. Matomos ir mūsų, geltona, žalia, raudona, spalvos“, – žavėjosi Nijolė.

Filmus moteris žada žiūrėti kino teatruose. Paaiškino tokiu būdu norinti būti kartu su žmonėmis.

„Man atrodo, kad kovidinė situacija jau yra palengvėjusi, todėl ruošiuosi žiūrėti salėse“, – džiaugėsi N.Narmontaitė.

Kol kas aktorė dar nėra pilnai išanalizavusi festivalio programos, bet žadėjo tai padaryti jau netrukus. Ji save laiko vienu daugiausiai filmų pražiūrinčiu žmogumi ir primena, kad net yra už tai gavusi apdovanojimą.

Nijolė Narmontaitė / Luko Balandžio nuotr.

„Kino pavasaris“ kelionių žurnalistui Orijui Gasanovui asocijuojasi su atokvėpiu po darbų ir iš naujo atgimstančia gamta.

„Visada daug keliauju, o kai prasideda „Kino pavasaris“, leidžiu sau pailsėti ir mėgautis gerai filmais. Tai tapo jau tradicija“, – sako jis.

Kaip ir realiame gyvenime, taip ir kine, Orijus mėgsta įkvepiančias istorijas, todėl, sako, vieno populiariausio žanro išskirti negalintis. „Mėgstu žiūrėti dramas, komedijas bei tikrais faktais paremtus filmus. Juk svarbiausia – įtraukianti gyvenimiška istorija“.

Nors pats stengiasi iš anksto festivalio programos neanalizuoti, O.Gasanovas dalijasi filmų rekomendacijomis, kurios pasiekė jį patį. 

Kelionių žurnalistas kaip ir kasmet planuoja peržiūrėti 12-15 festivalio filmų, tarp kurių įvardija ir rekomenduotas kino juostas  „Pirmoji karvė“, „Herojus“, „Ties virimo riba“ bei „Moneyboys“.

27-ojo „Kino pavasario“ atidarymo ceremonija / Luko Balandžio nuotr.

Aktorė Aistė Diržiūtė atsižvelgdama į karo foną ir slogias lietuvių nuotaikas, taip pat ragino kiek atitrūkti ir bent akimirkai pasinerti į ilgai lauktą „Kino pavasarį“.

„Šiandien labai skauda, skauda jau ne vieną dieną ir savaitę, iš pykčio, iš beviltiškumo. Šiandien vieni padeda garsiai, kiti tyliai, bet abejingų, noriu tikėti, nėra. O tam, kad galėtume padėti tvirčiau, nepamirškime savęs“, – sako aktorė ir dalijasi rekomenduojamu filmų sąrašu.

A.Diržiūtė rekomenduoja šiuos filmus – „Piligrimai“, „Man nusišvilpti“, „Alkarasas“, „Apsėstoji“, „Bėglys“, „Eržilas“, „Balkoninis filmas“, „Anetė“, „Memoria“, „Blogiausias žmogus pasaulyje“, „Kalnų jūreivis“, „Moterys tikrai verkia“, „Veidrodis“, „Mažytė mama“ ir „Liepsnojančios moters portretas“.

Aistė Diržiūtė / Luko Balandžio nuotr.

Festivalio nepraleis ir atlikėjas Tomas Alenčikas-Alen Chicco. Tai – jau nebe pirmasis jo apsilankymas „Kino pavasaryje“.

„Man patinka festivalio idėja rodyti tuos filmus, kurie nėra gerai žinomi ar prieinami. Jo dėka galiu sužinoti apie tą kino kūrybą, kuri man labai patinka“, – kalbėjo Alen Chicco.

Kol kas dainininkas teigė neturėjęs laiko peržvelgti programos, bet tikisi, kad festivalio atidarymo dieną nuspręs, ką verta pamatyti. Tiesa, filmus jis žiūrės namuose, kadangi, kaip pasakojo, šiuo metu sunku kur nors apskritai išeiti.

„Man daug paprasčiau žiūrėti namuose. Daug visko vyksta, rašau miuziklo magistrą, turiu visada sėdėti prie kompiuterio“, – paaiškino Alen Chicco.

Šiųmetinė festivalio tema „Kad būtum, reikia kito“ Tomui, kaip pats patvirtino, išties reikšminga: „Ji turbūt yra artima kiekvienam. Šioje frazėje galima rasti daug prasmių. Manau, kad ji yra svarbi visam pasauliui, ypač dabar, nes tai – apie bendrystę ir pagalbą kitam skambanti tema.“

Alen Chicco / Pauliaus Butkaus nuotr.

„Kino pavasario“ atidaryme planavusi dalyvauti dizainerė Ieva Daugirdaitė vis dėlto atvykti negalėjo, tačiau savo mintimis sutiko pasidalyti telefonu. Paaiškėjo, kad stilistė yra tikra filmų gerbėja.

„Iš principo esu filmų mylėtoja, mėgstu nekomercinius, todėl šis festivalis yra vienas iš renginių, kuris leidžia mažiau galvoti ir ieškoti pačiai, o pateikia visus juos vienoje vietoje. Dažniausiai jie visi yra labai geri, nes įprastai visus ir peržiūriu“, – atskleidė Ieva.

Žmogus, anot dizainerės, yra tokia būtybė, kuriai reikia kito tam, kad ji būtų laiminga ir gyva, todėl festivalio tema jai be galo miela širdžiai.

„Tik duete gali būti laimingas ir iš principo išpildyti bei realizuoti save ir ką nors įkvėpti“, – šyptelėjo Ieva.

Ieva Daugirdaitė

Dalį filmų dizainerė ketina žiūrėti internete. Taip elgiasi todėl, kad ne visada turi galimybę išeiti į kino teatrą, nes augina sūnų, kurio dar negali palikti vieno.

„Tačiau yra tokių filmų, kuriuos verta pamatyti kino teatre, kad pajustum didesnį efektą dėl vaizdo ir garso“, – pridūrė ji.