„Kino pavasaris“ skelbia geriausius ir daugiausiai simpatijų pelniusius filmus
Dvi savaites sulėtinti kasdienybės tempą kvietęs 24-asis festivalis „Kino pavasaris“ penktadienio vakarą paskelbė geriausius konkursinių programų ir daugiausia žiūrovų simpatijų pelniusius filmus. Į apdovanojimų ceremoniją susirinkę svečiai išvydo Rugilės Barzdžiukaitės dokumentinį filmą „Rūgštus miškas“, kuris visus nukėlė į Juodkrantėje esančią kormoranų koloniją.
Tiesa, apdovanojimų vakaru festivalis nesibaigė – nuo balandžio 5 dienos populiariausi filmai bus rodomi Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje, Marijampolėje, Utenoje, Anykščiuose ir Ukmergėje. Rodomi seansai pateikti ČIA.
Šiemet 19-oje miestų vykusiame „Kino pavasaryje“ parodyta 170 filmų – 113 ilgametražių ir 57 trumpametražiai. Bendradarbiaujant su Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjunga ir Lietuvos kurčiųjų draugija vyko specialūs kino seansai, pritaikyti klausos ir regos negalią turintiems žiūrovams.
Labiausiai žiūrovus jaudinę filmai
Kaip ir kasmet, festivalio filmus vertino žiūrovai. Susumavus jų balsus, buvo paskelbtas daugiausia simpatijų pelnęs festivalio ilgametražis ir trumpametražis filmai bei labiausiai žiūrovus sužavėjusi lietuvių juosta.
„Žiūrovai savo balsais ir audringais plojimais nusilenkė režisierei Marijai Kavtaradzei, kurios ilgametražis debiutas „Išgyventi vasarą“ tapo žiūroviškiausiu lietuvių sukurtu festivalio filmu. Didžiuojamės, kad prie naujosios kino kartos tobulėjimo prisidedame ir mes, jau ne pirmus metus remdami festivalį“, – įteikdamas prizą sakė „Kino pavasario“ konkursinių programų partnerio atstovas „ERGO Insurance SE“ Lietuvos filialo generalinis direktorius Tadas Dovbyšas.
Marijos Kavtaradzės kelio filmas „Išgyventi vasarą“ su humoru ir viltimi nagrinėja svarbią psichologinės sveikatos temą.
Paveikiausias šiemet tapo režisierės iš Libano Nadine Labaki filmas „Kafarnaumas“, kuris visoje Lietuvoje tebetraukia pilnas sales žmonių. Jam atiteko Publikos simpatijų prizas. Kanuose apdovanotas, „Oskarui“ ir „Auksiniam gaubliui“ nominuotas filmas lieka ir festivalio pratęsimo repertuaruose.
Daugiausia žiūrovų simpatijų pelniusiu trumpametražiu paskelbta Tito Lauciaus juosta „Šeima“, kurioje pagrindinius vaidmenis sukūrė gerai žinomi šalies aktoriai Artūras Sakalauskas, Dainius Gavenonis, Rasa Samuolytė ir kt.
Europos debiutų konkurso laimėtojai
Šių metų festivalio „Kino pavasaris“ pagrindinėje konkursinėje programoje dalyvavo pirmieji ilgametražiai europiečių filmai. Buvo parodyta 13 debiutinių filmų, iš kurių festivalio žiuri – Tokijo kino festivalio direktorius Takeo Hisamatsu, „Sidabrinės gervės“ laureatė režisierė Eglė Vertelytė, režisierius ir įtakingo žurnalo „Cinema Scope“ redaktorius Markas Peransonas, tarptautinio kino festivalio „New Horizons“ meno vadovas Marcinas Pieńkowskis ir „Beta Cinema“ atstovė Cosima Finkbeiner – išrinko geriausią aktorę, aktorių, režisierių ir filmą.
Piniginius prizus ir šiemet šio konkurso nugalėtojams įsteigė Vilniaus miesto savivaldybė: trims laureatams po 1 000 eurų, o geriausio filmo kūrėjui – 5 000 eurus.
Geriausia Europos debiutų konkurso aktore pripažinta ispanų aktorė Lola Dueñas, sukūrusi vaidmenį filme „Kelionė į mamos kambarį“ (rež. Celia Rico Clavellino).
Geriausio aktoriaus apdovanojimas įteiktas Pauliui Markevičiui už vaidmenį M. Kavtaradzės filme „Išgyventi vasarą“.
Geriausiu konkurso režisieriumi tapo kino kūrėja iš Vengrijos Zsófia Szilágyi už filmą „Viena diena“.
Geriausiu festivalio debiutiniu filmu paskelbtas garsaus fotografo Richardo Billinghamo vaidybinis filmas „Rėjus ir Liza“.
„Trumpo konkurso“ laureatai
„Trumpame konkurse“ varžėsi 32 filmai iš visos Europos. Tarptautinė žiuri, kurią sudarė Ispanijos režisierius ir scenaristas Xacio Baño, „Kino pavasaryje“ šiemet pristatęs filmą „Risčia“, Prancūzijos „Cinémathèque“ programų sudarytoja Caroline Mallevile, lietuviškų trumpametražių filmų agentūros „Lithuanian Shorts“ vadovė Rimantė Daugėlaitė, išrinko geriausiuosius.
Nugalėtoju tapo režisierius Samiras Karahoda su filmu „Tarp“, kuriam Vilniaus miesto savivaldybė įsteigė 3 000 eurų prizą. Specialiu paminėjimu pagerbtas prancūzų režisierius Gabriel Harel už animacinį filmą „Plastikinių maišelių naktis“.
FIPRESCI ir „Cineurope“ prizai
Geriausią Baltijos jūros regiono filmą paskelbė ir tarptautinė kino kritikų federacija FIPRESCI, vienijanti daugiau nei 60 pasaulio šalių kino kritikų, kurie remia ir atranda nacionalinį kiną. „Kino pavasaryje“ FIPRESCI žiuri sudarė kino kritikas Florianas Vollmersas, kino kritikė Britt Sørensen ir kino kritikas Antonas Filatovas.
FIPRESCI prizas atiteko danų debiutantui Rasmusui Klosteriui Bro, pristačiusiam filmą „Įstrigę“.
Vienas didžiausių Europoje kino industrijos naujienų portalų „Cineurope“ taip pat išrinko savo favoritą – Aistės Žegulytės filmą „Animus Animalis (istorija apie žmones, žvėris ir daiktus)“, kuriam užtikrins kanale sklaidą – publikuos tekstus skaitytojams ir siųs naujienlaiškius prenumeratoriams.
Studentų filmų konkurso nugalėtojas
Geriausius studentų darbus vertino slovėnų režisierius Darko Štante, festivalyje pristatęs ilgametražį filmą „Pasekmės“, režisierė Dovilė Šarutytė ir 15min.lt kultūros žurnalistė ir kritikė Monika Gimbutaitė.
Geriausiu studentų filmu pripažintas Jevgenij Tichonov filmas „Taco“ apie tako legendinį šokėją. Prizą nugalėtojui įsteigė asociacija LATGA.
Visi papildomi festivalio seansai pateikti ČIA.