Kita lieknumo kulto pusė: kokie sveikatos pavojai tyko „lieknųjų nutukėlių“
Pastaruoju metu, atrodo, visas gydytojų ir dietologų dėmesys kreipiamas į žmones, turinčius antsvorio. Jiems patariama laikytis dietų, sportuoti ir nuolat tikrintis savo sveikatą, mat antsvoris grasina itin pavojingomis gyvybei ligomis.
Vis tik dažnai pamirštama lieknų žmonių sveikata. O jų organizme kartais gali būti dar pavojingesnių riebalų. Ir blogiausia, kad juos pastebėti gali būti ypač sunku, rašo time.com.
Kai Elizabeth Chanatry buvo 16 metų, jai buvo diagnozuotas antrojo tipo cukrinis diabetas. Vos pažvelgus į 160 cm ūgio 53 kg sveriančią 19-metę tuo tikriausiai net nepatikėtumėte (II tipo cukriniu diabetu daugiausia serga nutukę, vyresni kaip 40 m. žmonės, – red. past.). Vis tik pati mergina pripažįsta, kad ji nėra tokia sportiška, kokia galėtų būti.
Dėl savo lieknumo E. Chanatry galėtų dėkoti savo genams, tačiau jie atsakingi ir už jos ligą – cukriniu diabetu serga tiek merginos vyresnioji sesuo, tiek ir jos tėvas.
Taip pat skaitykite: Sveikos mitybos manija – ši mada gali grėsti mirtimi
Nuo pat vaikystės mergina stengėsi vartoti kuo mažiau cukraus: gerdavo tik dietinius limonadus ar sirupą be cukraus, tačiau vos pajutusi pažįstamus diabeto simptomus, ji suprato, kad to vis dėlto buvo negana.
Anot mokslininkų, tokių pačių sveikatos problemų, kaip antsvorio kamuojami asmenys, gali turėti net ir tie, kurių medžiagų apykaita veikia puikiai ir kurie gali pasigirti puikia genetika.
Jungtinėse Amerikos Valstijose nutukimas yra labai didelė problema, tačiau gydytojai tikina, kad žmonės pernelyg daug dėmesio telkia į svorį. Anot mokslininkų, tokių pačių sveikatos problemų, kaip antsvorio kamuojami asmenys, gali turėti net ir tie, kurių medžiagų apykaita veikia puikiai ir kurie gali pasigirti puikia genetika.
Juos lygiai taip pat gali kamuoti antrojo tipo cukrinis diabetas, aukštas kraujospūdis, gali pakilti cholesterolio ir cukraus lygis kraujyje. Gydytojai perspėja, kad neįtikėtinai susidomėję svorio klausimu žmonės ne visada pagalvoja, jog ne visi sveikatos sutrikimai yra tokie akivaizdūs.
„Su tokiais atvejais susiduriu nuolat. Išoriškai liekni žmonės atrodo visiškai sveiki, tačiau viduje, iš tiesų, jų sveikata yra visiškai pašlijusi“, – tikino Elizabeth Chanatry gydytojas Danielis Neidesas, dirbantis „Clinic's Wellness“ institute Klivlande.
Kiekvienas iš mūsų tikriausiai pažįsta bent vieną tokį „lieknąjį nutukėlį“ (ang. skinny fat): jie niekada nevalgo daržovių, mėgsta riebią mėsą, o paskutinį kartą sportavo tikriausiai dar mokydamiesi mokykloje – ir vis dėlto jie vis tiek yra liekni. Dažnas tiesiog pavydi tokiems žmonėms ir mano, kad jiems labai pasisekė. Tačiau ar tikrai?
Taip pat skaitykite: Gyvenkime sveikiau: 14 maisto produktų, kurių reikėtų atsisakyti
„Lieknieji nutukėliai“ tikrai egzistuoja ir tai yra labai stipriai paplitusi problema. Maža to, gydytojai tikina, jog tokiems žmonėms gali atsirasi labai rimtų sveikatos bėdų, kurios gali baigtis mirtimi.
Portalui time.com Danielis Neidesas papasakojo apie vieną iš savo pacientų – 46-erių metų vyriškį. Jo svoris ir kūno masės indeksas (KMI) visą laiką buvo normalūs, tačiau kai šis vyriškis nustojo gerti jam gydytojo skirtus vaistus nuo aukšto kraujo spaudimo, jis patyrė insultą ir liko prikaustytas prie vežimėlio.
2008-aisiais atliktas tyrimas atskleidė, kad ketvirtadalio JAV gyvenančių suaugusiųjų, kurių svoris yra normalus, širdis nėra sveika, juos vargina aukštas kraujospūdis ar cholesterolio kiekio padidėjimas.
2013 metais JAV leidžiamame žurnale „Cardiology“ publikuotas tyrimas taip pat parodė, kad žmonės, kurių KMI visiškai normalus, tačiau riebalų kiekis organizme viršija normą, kur kas labiau nei manyta rizikuoja susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis ir net nuo jų numirti.
Toks žmogus galbūt ir neturi antsvorio, tačiau jo vidinius organus gaubia vidiniai riebalai, kurie, kaip neseniai išsiaiškino mokslininkai, genetiškai skiriasi nuo poodinių riebalų. Būtent vidiniai riebalai gali sukelti metabolinį sindromą.
Maža to, 2014 metais buvo atliktas dar vienas tyrimas. Jo metu buvo siekiama ištirti normalų svorį turinčių asmenų nutukimą (tyrime dalyvavo per didelį riebalų kiekį organizme turintys asmenys, kurių KMI buvo normalus). Šio tyrimo rezultatai parodė, kad tokiems žmonėms yra bene didžiausia rizika susirgti įvairiomis virškinimo ligomis, kurios gali baigtis mirtimi.
„Kai vartojama daug cukraus ir valgoma itin daug perdirbto maisto, organizme pradeda kauptis vidiniai riebalai, o tai gali sukelti absoliučiai visas su antsvoriu susijusias sveikatos problemas“, – perspėja knygos „The Blood Sugar Solution 10-Day Detox Diet“ autorius ir gydytojas Markas Hymanas.
Gydytojų teigimu, gali būti ir taip, kad riebalų kiekis žmogaus organizme ir nėra didelis, tačiau užtenka net ir to mažo kiekio, kad kiltų grėsmė sveikatai, mat šie riebalai yra patys pavojingiausi.
Toks žmogus galbūt ir neturi antsvorio, tačiau jo vidinius organus gaubia vidiniai riebalai, kurie, kaip neseniai išsiaiškino mokslininkai, genetiškai skiriasi nuo poodinių riebalų. Būtent vidiniai riebalai gali sukelti metabolinį sindromą.
Ir tai nėra atskira liga – tai galimų būsimų ligų kompleksas, kurių daugelis yra lėtinės, pažeidžiančios kelis organus ir kitas organizmo sistemas, todėl sunkiai gydomos. Sergant šiuo sindromu, pakyla kraujo spaudimas, padidėja cukraus lygis kraujyje ir vien dėl to kyla labai didelė įvairių širdies ligų diabeto ar netgi insulto rizika.
Taip pat skaitykite: Ji24.lt konferencijoje – mitybos specialistė Vaida Kurpienė: „Per pusmetį numečiau 24 kg“
Kova su nutukimu bus tęsiama visuomet, tačiau kiekvienam iš mūsų derėtų nepamiršti, kaip svarbu yra nuolat judėti ir mankštintis.
Antsvoris tėra vienas iš veiksnių, kurį gydytojai vertina kaip prastos sveikatos rodiklį. Vis dėlto tam, kad būtų išsiaiškinta, ar žmogaus sveikata yra gera, vertėtų žvelgti kur kas giliau.
Įvairūs sveiko gyvenimo būdo tyrimai atskleidė itin glaudų ryšį tarp prastos fizinės formos ir ūminių ligų. 2013 metų tyrimo duomenimis, asmenys, kurių rizika susirgti antrojo tipo diabetu yra labai aukšta, šios ligos galėtų išvengti vien pakeitę savo mitybos įpročius, kasdien sportuodami, išmokdami susidoroti su stresu ir atsisakę žalingų įpročių.
Tai dar viena proga prisiminti, kaip svarbu kasmet nuosekliai išsitirti sveikatą. Atliekant profilaktinius tyrimus, išmatuojamas kraujospūdis, cholesterolio kiekis kraujyje, kilus įtarimams, gali būti atliktas tyrimas C reaktyviniam baltymui, rodančiam uždegiminį procesą, nustatyti. Uždegiminiai organizme vykstantys procesai – tai signalas, reikšiantis, kad organizmą užpuolė liga.