Klaidos duše: ką darydami kenkiate savo odai ir plaukams?

Kontrastinis dušas / „Fotolia“ nuotr.
Kontrastinis dušas / „Fotolia“ nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
A
A

Rytinis dušas daugeliui yra puikus būdas pradėti savo dieną, tačiau ar kada susimąstėte, kad net ir atlikdami šį ritualą galite prisidaryti žalos ne tik savo grožiui, bet ir sveikatai?

Kad daugiau taip nenutiktų, portalas „The Daily Mail“, remdamasis ekspertų pastebėjimais, atskleidžia klaidas, kurių nereikėtų daryti.

1. Prausiatės kiekvieną dieną

Kalifornijos universiteto mokslininkai atskleidė, kad pernelyg dažnas prausimasis neišeina į naudą mūsų odos sveikatai. Taip yra dėl to, kad karštas vanduo nuplauna ant odos esančias bakterijas, kurios padeda kovoti su įvairiomis infekcijomis, bei natūralius ant jos esančius aliejus.

„Žinoma, rankas plauti būtina kuo dažniau, apatinę kūno dalį nuo juosmens vertėtų prausti kasdien, o po dušu palįsti užtektų ir pora kartų per savaitę. Kitaip odą pernelyg išsausinsite ir nuplausite visas jai reikalingas naudingąsias medžiagas“, – tikina virusologijos profesorius Johnas Oxfordas.

2. Prausiatės per ilgai

Dermatologijos konsultantė dr. Anjali Mahto tikina, kad laikas, praleidžiamas po dušu, taip pat turi didelės reikšmės.

„Nevertėtų po dušu lindėti ilgiau kaip 20 minučių. Vanduo yra odos dirgiklis, tad kuo ilgiau praleisite duše, tuo labiau jūsų oda bus sudirginta ir išsausinta. Norėdami ją sudrėkinti, tik išlipę iš dušo ir nusisausinę odą, pasitepkite kūną drėkinamuoju kremu – šiltas vanduo atveria odos poras, tad po dušo kremas itin gerai sudrėkins odą“, – pataria A. Mahto.

TAIP PAT SKAITYKITE: 5 šukuosenų klaidos, kurios jus sendina

3. Naudojate muilą

Jei kasdien prausiatės po dušu ir naudojate muilą, rizikuojate susigadinti savo imunitetą, mat muilas nuplauna nuo odos natūralias bakterijas, kurios saugo ją nuo aknės ir egzemos.

Anot gydytojos Robyn Chutkan, kūną pakaktų prausti tik vandeniu, o muilą naudoti tik prausiantis pažastis bei kirkšnis.

4. Po šiltu dušo vandeniu pakišate ir veidą

Nors tikriausiai daugelis mano, kad pakišę veidą po šiltu dušo vandeniu ne tik puikiai pabus, bet ir efektyviai jį nusipraus, odos priežiūros specialistė Kaye Scott tikina, kad šilto vandens srovė tiesiai į veidą, jo odai gali pridaryti nemažai žalos.

„Veidą prausiant pernelyg šiltu vandeniu gali sutrūkinėti odos paviršiuje esantys kapiliarai, dėl to veido oda gali kiek parausti“, – tikina specialistė.

Dermatologai taip pat nepataria veido prausti itin šiltu vandeniu, mat taip nuplaunami natūralūs ant odos esantys ir ją saugantys aliejai. Anot specialistų, veidą derėtų prausti atskirai kriauklėje ir tik naudojant kiek vėsesnį vandenį nei prausiant kūną. Prausimosi pabaigoje veidą derėtų apsišlakstyti ir kiek šaltesniu vandeniu – tai padės užsiverti poroms ir pagerės kraujo cirkuliacija po veido oda.

5. Naudojate prausimosi kempinę

Prausimuisi naudojamos kempinės yra tikras rojus bakterijoms veistis – jose susikaupusios negyvos odos ląstelės yra pagrindinis bakterijų mitybos šaltinis.

„Šiluma ir drėgmė vonios kambaryje sukelia pačias puikiausias sąlygas veistis bakterijoms bei pelėsiui, o kadangi kempinės ilgai džiūsta, ant jų bakterijų gali būti išties daug, todėl kempines prausimuisi keisti reikėtų bent kas du mėnesius. O kad ji visuomet būtų švari – retkarčiais kempinę maždaug 30–60 sek. „pašildykite“ mikrobangų krosnelėje, užstatę vidutinę temperatūrą, arba išplaukite ją skalbimo mašinoje – tai padės pašalinti ant kempinės susikaupusias bakterijas.

Jei naudojate natūralaus pluošto kempinę, jos mikrobangų krosnelėje nekaitinkite – verčiau kruopščiai išplaukite muilu. Tuomet į litrą vandens įpilkite keturis šaukštus acto ir kempinę užmerkite dviem valandoms. Vėliau ją palikite džiūti prie atviro lango“, – pataria dermatologė dr. Sam Bunting.

6. Skalaujate plaukus po karštu vandeniu

Plaukus reikia prižiūrėti taip pat kruopščiai, kaip ir odą, ypač, jei juos plaunate kasdien.

„Visų pirma galvos stipriai trinti pirštais tikrai nereikia, mat taip tik dar labiau paskatinsite plaukus riebaluotis, antra – plaukus šampūnu derėtų perskalauti du kartus ir trečia – niekuomet galvos nesiplaukite karštu vandeniu, nes jis taip pat skatina galvos odos riebalavimąsi“, – pataria plaukų stilistas Andrew Bartonas.

TAIP PAT SKAITYKITE: Greitoji pagalba išsišakojusiems plaukų galiukams

7. Maudotės po kietu vandeniu

Itin odą dirgina ir pernelyg kietas vanduo, mat jame gali būti didelė kalcio koncentracija, po tokiu vandeniu praustis ypač nepatartina sergant egzema.

„Tokiu atveju rekomenduočiau įsitaisyti vandens filtrus arba po dušu lįsti kiek įmanoma rečiau“, – pataria gydytoja Laura Ishmail.

8. Nevalote skutimosi peiliukų

Ilgai naudojant tą patį skustuvą ant jo taip pat gali prisirinkti įvairių bakterijų bei pelėsio, o patekę ant odos jie stipriai ją sudirgina. Maža to, dėl peiliuko ašmenyse įstrigusių negyvųjų odos ląstelių, skustuvas gali greitai atšipti, todėl jį reikėtų plauti kuo dažniau.

Stiklinėje lygiomis dalimis sumaišykite actą ir vandenį, pamerkite skustuvą ir laikykite jį apie 5–10 minučių. Tuomet skustuvą ištraukite ir pašveiskite jį senu dantų šepetuku, ašmenis nuvalykite spirite pamirkytu ausų krapštuku ir skustuvą kruopščiai nusausinkite. Naudojant skustuvą kasdien, ekspertai rekomenduoja jo galvutę keisti maždaug kas dešimt dienų.