Klaipėdoje išdalyti prestižiniai teatro apdovanojimai „Auksiniai scenos kryžiai“
Pirmadienio vakarą Klaipėdos dramos teatre išdalyti prestižiniai teatro apdovanojimai „Auksiniai scenos kryžiai“. Tarptautinę teatro dieną tradiciškai įteikta 17 premijų už profesionalaus teatro meno darbus: 16 atminimo ženklų „Auksinis scenos kryžius“ ir Boriso Dauguviečio auskaras.
Boriso Dauguviečio auskaras teikiamas už novatoriškus ir originalius teatro sprendimus. Iki 2013 metų jį įteikdavo šviesaus atminimo režisierė Galina Dauguvietytė.
Vėliau auskaro teikimas buvo patikėtas B.Dauguviečio proanūkiui Dariui Meškauskui. Šiemet jis linkėjimus siuntė teletiltu, tad patį apdovanojimą įteikė praėjusių metų laureatė – choreografė Agnija Šeiko.
„Auskaras yra skiriamas už originalumą ir novatoriškumą. Manau, kad šokis savaime savyje koduoja novatoriškumą. Šiais metais auskaras ir vėl atitenka šokio atstovams – Airidai Gudaitei ir Laurynui Žakevičiui“, – kolektyvo „Low Air“ įkūrėjus pasveikino Agnija.
„Mums jis ypatingas ir netikėtas. Mes sutinkame žmones ne tuos, kuriuos norime sutikti, o tuos, kurie mums reikalingi augti“, – sakė Airida.
Ji su mylimuoju Laurynu dėkojo šviesaus atminimo šokio kritikei Vitai Mozūraitei. Dėkodami didžiausią įtaką jų kūrybai turėjusiai meno kritikei, šokėjai susijaudino, žodžiai ėmė strigti.
Geriausia antro plano aktore paskelbta jaunoji aktorė Karolina Kontenytė, o geriausiu antro plano aktoriumi – jau tris „Auksinius scenos kryžius“ turintis Arūnas Sakalauskas. Geriausia pagrindinio vaidmens atlikėja išrinkta Jevgenija Gladij, o atlikėju - Darius Meškauskas.
Geriausiu režisieriumi pripažintas Gunteris Krameris už Džiuzepės Verdžio (Giuseppe Verdi) operos „Don Karlas“ režisūrą (Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras, LNOBT).
Padėkos premija už gyvenimo nuopelnus įvertintas kino ir teatro aktorius Regimantas Adomaitis. Deja aktorius į šventę Klaipėdoje atvykti negalėjo.
Apdovanojimų ceremonijos metu teatralizuotą pasirodymą surengė grupės „Royce“ narys Ilja Gun ir operos solistas Jonas Sakalauskas.
Populiariojoje scenoje ypač retai matomas Ilja pirmą kartą publikos dėmesį patraukė sausio mėnesį, kai duetu dainavo su Inga Jankauskaite per pramogų pasaulio apdovanojimus „Žmonės 2017“.
Visi laureatai pateikiami žemiau. Nugalėtojas paryškintas.
Geriausias režisieriaus darbas
- Agnius Jankevičius už spektaklio-prezentacijos „Ledas“ pagal to paties pavadinimo Vladimiro Sorokino romaną režisūrą (Lietuvos rusų dramos teatras, LRDT) ir spektaklio-instruktažo „Maištas“ režisūrą bei dramaturgiją (Nacionalinis Kauno dramos teatras, NKDT)
- Gunteris Krameris už Džiuzepės Verdžio (Giuseppe Verdi) operos „Don Karlas“ režisūrą (Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras, LNOBT)
- Jonas Vaitkus už spektaklio „Septyni fariziejaus Sauliaus penktadieniai“ pagal Aleksandro Andrejevo mistinę dramą režisūrą (LRDT)
Pagrindinio vaidmens geriausia dramos aktorė
- Aldona Bendoriūtė už Lauros, Rotmistro žmonos, vaidmenį spektaklyje „Tėvas“ (Klaipėdos dramos teatras, KDT)
- Jevgenija Gladij už Varvaros Samsikovos vaidmenį spektaklyje „Ledas“ (LRDT)
- Elžbieta Latėnaitė už Elžbietos I, Anglijos karalienės, vaidmenį spektaklyje „Marija Stiuart“ (Valstybinis Vilniaus mažasis teatras, VVMT)
Antraeilio vaidmens geriausia dramos aktorė
- Eglė Jackaitė už Valdininkės vaidmenį spektaklyje „Pašaliniams draudžiama“ (KDT)
- Karolina Kontenytė už Bertos, Rotmistro dukters, vaidmenį spektaklyje „Tėvas“ (KDT)
- Dalia Michelevičiūtė už Motinos vaidmenį spektaklyje „Apreiškimas Marijai“ (LNDT)
- Nelė Savičenko už Motinos vaidmenį spektaklyje „Apreiškimas Marijai“ (LNDT)
Pagrindinio vaidmens geriausias dramos aktorius
- Vladimiras Dorondovas už Sauliaus vaidmenį spektaklyje „Septyni fariziejaus Sauliaus penktadieniai“ (LRDT)
- Liubomiras Laucevičius už Lorenco di Medičio vaidmenį spektaklyje „Fjorenca“ (NKDT)
- Darius Meškauskas už Rotmistro Augusto vaidmenį spektaklyje „Tėvas“ (KDT)
Antraeilio vaidmens geriausias dramos aktorius
- Vytautas Anužis už Teiresijo vaidmenį spektaklyje „Oidipo mitas. Tėbų trilogija“ ir Ano Verkoro vaidmenį spektaklyje „Apreiškimas Marijai“ (LNDT), taip pat Lozoriaus vaidmenį spektaklyje „Septyni fariziejaus Sauliaus penktadieniai“ (LRDT)
- Valentinas Novopolskis už vaidmenis spektaklyje „Ledas“ ir Judo vaidmenį spektaklyje „Septyni fariziejaus Sauliaus penktadieniai“ (LRDT)
- Arūnas Sakalauskas už Janio vaidmenį spektaklyje „Gyvūnas (Ku kū)“ ir Kreonto vaidmenį spektaklyje „Oidipo mitas. Tėbų trilogija“ (LNDT)
Geriausias scenografas
- Gintaras Makarevičius už spektaklio „Oidipo mitas. Tėbų trilogija“ scenografiją (LNDT)
- Goda Palekaitė už spektaklio „Europiečiai“ scenografiją (VVMT)
- Herbertas Šeferis (Herbert Schafer, Vokietija) už scenografiją Dž. Verdžio operos „Don Karlas“ pastatymui (LNOBT)
Šviesų dailininkas/vaizdo projekcijų kūrėjas
- Rimas Sakalauskas už vaizdo projekcijas spektakliams „Apreiškimas Marijai“, „Oidipo mitas. Tėbų trilogija“ (LNDT) ir „Septyni fariziejaus Sauliaus penktadieniai“ (LRDT)
- Vilius Vilutis už šviesų dizainą spektakliams „Apreiškimas Marijai“, „Oidipo mitas. Tėbų trilogija“ (LNDT) ir „Šventasis pavasaris“ (Urbanistinio šokio teatras „Low Air“)
Muzikos spektakliui kūrėjas
- Rita Mačiliūnaitė už muziką spektakliams „Septyni fariziejaus Sauliaus penktadieniai“ ir „Kodas: Hamlet“ (LRDT)
- Algirdas Martinaitis už muziką spektakliui „Apreiškimas Marijai“ (LNDT)
- Onutė Narbutaitė už muziką spektakliui „Oidipo mitas. Tėbų trilogija“ (LNDT)
- Gintaras Sodeika už muziką spektakliams „Eglė žalčių karalienė“ (LNDT ir OKT / Vilniaus miesto teatro koprodukcija) ir „Kaulinis senis ant geležinio kalno“ (LNDT)
Teatras vaikams
- Spektaklio „Ilgoji pertrauka“ pagal Milošo Makureko (Miloš Macourek) pasakas ir apsakymus kūrybinė grupė (Vilniaus Keistuolių teatras)
- Spektaklio „Kaulinis senis ant geležinio kalno“ pagal Jono Basanavičiaus užrašytą lietuvių liaudies pasaką ir Birutės Žilytės iliustracijas kūrybinė grupė (LNDT)
- Šiuolaikinio šokio spektaklio vaikams „Pamirštų ir nežinomų princesių istorijos“ pagal Filipo Lechmermejerio (Philippe Lechmermeier) knygą „Princesės. Pamirštos ir nežinomos“ kūrybinė grupė (Šokio teatras „PADI DAPI Fish“)
- Spektaklio vaikams „Pūgos durys“ pagal to paties pavadinimo Rimvydo Stankevičiaus eiliuotą pasaką lietuvių mitologinių sakmių motyvais kūrybinė grupė (Kauno valstybinis lėlių teatras)
Teatras +
- Spektaklio „Eglė žalčių karalienė“ Elfrydės Jelinek (Elfriede Jelinek) pjesės „Prašytojai“, lietuvių mitologinės sakmės ir interneto komentarų motyvais kūrybinė grupė (LNDT ir OKT / Vilniaus miesto teatro koprodukcija)
- Spektaklio-žaidimo „Kodas: Hamlet“ to paties pavadinimo Viljamo Šekspyro (William Shakespeare) tragedijos motyvais kūrybinė grupė (LRDT)
- Spektaklio-koncerto „Neišmoktos pamokos“ kūrybinė grupė (Menų spaustuvės programa „Atvira erdvė '16“)
Operos menas
- Operos solistė Eglė Šidlauskaitė už Eboli vaidmenį operoje „Don Karlas“ (LNOBT)
- Operos solistė Raminta Vaicekauskaitė už Elizabetės vaidmenį operoje „Don Karlas“ (LNOBT) ir ponios Flut vaidmenį operoje „Vindzoro šmaikštuolės“ (Kauno valstybinis muzikinis teatras, KVMT)
- Operos solistas Liudas Mikalauskas už Didžiojo inkvizitoriaus balso, Vienuolio vaidmenis operoje „Don Karlas“ (LNOBT) ir Falstafo vaidmenį operoje „Vindzoro šmaikštuolės“ (KVMT)
- Choro dirigentas Česlovas Radžiūnas už LNOBT choro parengimą operos „Don Karlas“ pastatymui
- Dirigentas Pjeras Valė (Pierre Vallet, Prancūzija) už muzikinės dalies parengimą operos „Don Karlas“ pastatymui (LNOBT)
Baleto menas
- Baleto artistė Anastasija Čumakova už Džuljetos vaidmenį balete „Romeo ir Džuljeta“ (LNOBT
- Baleto artistė Kristina Gudžiūnaitė už Kitri vaidmenį balete „Don Kichotas“ ir Džuljetos vaidmenį balete „Romeo ir Džuljeta“ (LNOBT)
- Baleto artistas Genadijus Žukovskis už Bazilio vaidmenį balete „Don Kichotas“ ir Romeo vaidmenį balete „Romeo ir Džuljeta“ (LNOBT)
Šokio menas
- Šokio spektaklio-performanso „B ir B dialogas“ kūrybinė grupė (Menų agentūra „Artscape“)
- Šokio performanso „Dior in Moscow“ kūrybinė grupė (Šokio teatras „PADI DAPI Fish“)
- Šokio spektaklio „(g)round zero“ kūrėjai ir atlikėjai
- Vizualaus šokio spektaklio „Žaidimas baigtas“ kūrybinė grupė (urbanistinio šokio teatras „Low Air“)
Geriausi šokėjai
- Goda Laurinavičiūtė už Melancholijos vaidmenį šokio spektaklyje „Melancholijos bokštai“ (Šokio teatras „Airos“)
- Marius Pinigis ir Marius Paplauskis už vaidmenis šokio spektaklyje „(g)round zero“
- Laurynas Žakevičius už vaidmenis šokio spektakliuose „Žaidimas baigtas“ ir „Šventasis pavasaris“ („Low Air“)
Metų debiutas
- Aktorė Greta Petrovskytė už Greis vaidmenį spektaklyje „Apvalytieji“ ir jaunosios sesers vaidmenį spektaklyje „Vestuvės“ (OKT / Vilniaus miesto teatras), taip pat merginos vaidmenį spektaklyje „Neišmoktos pamokos“ (Menų spaustuvės programa „Atvira erdvė '16“)
- Jevgenija Rusakova už kostiumų dailininkės debiutą spektaklyje „Pasaka apie carą Saltaną“ (LRDT)
- Aktorė Gabija Urniežiūtė už Natašos vaidmenį monospektaklyje „Natašos svajonė“ (LRDT)
Profesionalaus teatro meno kūrėjų darbų premijoms gauti buvo pateiktas 81 pasiūlymas apdovanoti spektaklių kūrėjus ir keturi pasiūlymai Padėkos premijai. Pretendentus vertino kultūros ministro įsakymu sudaryta komisija – Raimonda Bitinaitė-Širvinskienė, Silvija Čižaitė-Rudokienė, Audronė Girdzijauskaitė, Veronika Janatjeva (komisijos pirmininkė), Jurgita Staniškytė, Kristina Steiblytė, Rasa Vasinauskaitė, Dalia Storyk-Zykuvienė, Audronė Žiūraitytė.