Klausimas psichologui: Išsiskyriau su savo skriaudėju. Kaip gyventi toliau?

Pora. / Shutterstock nuotr.
Pora. / Shutterstock nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
A
A

„Ketverius metus gyvenau labai nesveikuose santykiuose: mano vaikinas mane nuolat žemindavo, kritikuodavo mano išvaizdą, galiausiai prasidėjo ir muštynės. Pati nežinau, kodėl jo nepalikau iškart, bet tikriausiai tiesiog bijojau būti viena. Išsiskyrėme prieš penkis mėnesius, bet vis dar prisimenu visus jo įžeidinėjimus ir kritiką“, – pasakoja su mylimojo smurtu susidūrusi Eglė.

Kelerius metus kentėjusi smurtą, mergina su skriaudėju ji išsiskyrė. Tačiau randai negyja taip greitai: nuo nuolatinio smurto sumenkusi savivertė trukdo pasitikėti ir savimi, ir kitais. Kaip sustiprėti ir gyventi toliau?

Į klausimą atsako psichologė Aušra Šapranauskienė:

„Esu bendravusi su daugybe moterų, kurios išsiskyrusios su smurtaujančiais vyrais sugebėjo sukurti kur kas geresnį gyvenimą tiek sau, tiek vaikams, ir praeitį teprisimena kaip baisų sapną.

Kai nebereikia nuolat gyventi su baime, nerimu, kai nebejauti pavojaus, pamažu atsistato pasitikėjimas savimi, atsiranda daugiau jėgų ir energijos, atrandamos naujos gyvenimo spalvos.

Be abejo, labai svarbu artimųjų ir draugų parama bei palaikymas. Jei nauja pradžia sekasi sunkokai, verta pagalvoti apie psichologų, psichoterapeutų pagalbą. Kartais po smurtinių išgyvenimų gali kamuoti potrauminio streso sutrikimas, depresija, nerimas, įvairios baimės. Todėl svarbu neužsisklęsti savyje ir ieškoti paramos.“

Specializuotos pagalbos centrų (SPC) kontaktai pranešti apie smurtą patyrusius asmenis savivaldybėse. Pagalba teikiama kasdien nuo 9 iki 17 val. darbo dienomis. Pagalbos moterims linija 8800 66366 kiekvieną dieną 10-21 val. Bendrosios pagalbos numeris 112 (visą parą).