Knygą apie seksualines mažumas išleidęs Romas Zabarauskas: „Žmonės nebenori tylėti“
99 istorijos. Kai kurios – jau girdėtos, kai kurios – papasakotos pirmą kartą. Tačiau, pasak kino kūrėjo Romo Zabarausko, žmonės nebenori tylėti. Todėl jis kartu su fotografe Arcana Femina išleido knygą „Lietuva atsiskleidžia: 99 LGBT+ istorijos“, kurioje herojai ne tik prisipažįsta dėl savo lytinės tapatybės, bet ir pasakoja apie mylimus žmones, kasdienius rūpesčius ar tiesiog džiaugsmus.
Antradienio vakarą kino kūrėjas Romas Zabarauskas pristatė pirmąją savo knygą „Lietuva atsiskleidžia: 99 LGBT+ istorijos“. Čia sudėtos LGBT (lesbiečių, gėjų, biseksualių, translyčių ir kitų asmenų) istorijos apie jų gyvenimą.
Tarp susirinkusių – ir Dominykas Vaitiekūnas, Paulius Ambrazevičius, Naglis Bierancas ir kiti.
„Visuomet, kai baigiasi vienas projektas, atsiveria tuštuma ir pradedi galvoti, kas bus toliau. Tai paskutinėmis filmo „Nuo Lietuvos nepabėgsi“ filmavimo dienomis aš pagalvojau, kad reikia padaryti paprastą, bet galingą dalyką – parašyti tokią knygą. Tai tapo šios vasaros projektu, per 3 mėnesius parašėme knygą“, – Žmonės.lt sakė Romas Zabarauskas.
Į knygą jis sudėjo 99 skirtingų žmonių istorijas. Kiekviena jų lydima nuotraukos, padarytos fotografės Arcanos Feminos, ir herojaus vardo bei pavardės arba atpažįstamo slapyvardžio.
Pavarčius knygą pasitaikys tokių, kurie nustebs radę pažįstamą veidą – kai kurie herojai apie savo lytinę tapatybę viešai pasisakys pirmą kartą.
„Kai kurie knygos herojai yra atsiskleidę ir anksčiau, kai kurie pasisako viešai pirmą kartą. Atsiskleidimas visgi yra procesas, nes mes visą gyvenimą susipažįstam su naujais žmonėmis, kuriems turim vėl papasakoti apie save. Tai natūrali gyvenimo dalis. Tačiau šios istorijos nebūtinai tiesiogiai susijusios su atsiskleidimu, čia yra ir pasakojimų apie mylimus žmones, kasdienius rūpesčius, džiaugsmus. Bet visi žmonės yra LGBT bendruomenės nariai. Knygoje yra ir keletas žinomų žmonių istorijų. Tačiau tai nėra pagrindas, mes norime parodyti kuo įvairesnius, skirtingus asmenis“, – pasakojo Romas.
Režisierius juokavo, kad knygos herojų jis neįkalbinėjo papasakoti savo istoriją, o, atvirkščiai, atkalbinėjo: „Kreipiausi į draugus, pažįstamus, kolegas, taip pat ir socialiniuose tinkluose skelbėmės, kad ieškome LGBT žmonių. Kai pradėjome projektą, nežinojau, ko tikėtis. Maniau, kad bus sunku. Bet iš tikrųjų, kam tik pasiūlydavau, tas sutikdavo. Nieko neteko įkalbinėti. Aš labai aiškiai kiekvienam stengiausi pasakyti, kad reikia rimtai pagalvoti, nes pavardė gali atsidurti spaudoje. Netgi atvirkščiai – visus atkalbinėjau, bet jie vis tiek sutiko, ir tuo labai džiaugiuosi. Žmonės tiesiog nebenori tylėti, o nori būti suprasti, priimti.“
Skaičius 99 taip pat parinktas ne be reikalo: „Aš noriu tikėtis, kad skaitytojas taps tuo 100-uoju, kuris susimąstys, kuris atsiskleis, o gal tiesiog prisijungs prie mūsų bendruomenės palaikymo. Noriu, kad kiekvienas pagalvotų, kokia yra jo istorija, kokie yra jo rūpesčiai, džiaugsmai, kaip jis gali prisidėti prie gerų dalykų kūrimo savo šalyje.“
Kodėl tokios knygos reikia Lietuvoje? „Čia sudėtos labai įdomios istorijos, kurias verta perskaityti. Aišku, kiekvienas turi vis kitokį atsakymą į klausimą, kodėl mes skaitome knygas: ar mes norime sužinoti ką nors naujo, ar patirti kokių emocijų – visų priežastys skirtingos. Tačiau manau, kad ši knyga sukels skaitytojui apmąstymų“, – sakė R.Zabarauskas.
O kadangi šią knygą rašyti Romui labai patiko, jis sako, kad galima tikėtis ir kitos. „Kuo toliau, tuo labiau atrandu, kad man patinka kūrybiškumas, rašymas – ar tai būtų scenarijaus rašymas, ar interviu. Manau, kad tai nėra paskutinė knyga, kurią parašysiu ar padėsiu parašyti. Tiesą sakant, atsirado daugiau žmonių, kurie sutiktų papasakoti savo istorijas, jei būtų knygos tęsinys. Tai galbūt reikės tikėtis 1000 istorijų“, – Žmonės.lt pasakojo Romas Zabarauskas.