Knygą parašęs P. Senūta sulaukė ir kritikos: skaitytojas leidinį įvertino apipildamas jį aviečių uogiene

Diskusija „Taip dar niekas nerašė: Paulius Senūta ir kitokia rašytojų karta“/Pauliaus Peleckio/„ŽMONĖS Foto“ nuotr.
Diskusija „Taip dar niekas nerašė: Paulius Senūta ir kitokia rašytojų karta“/Pauliaus Peleckio/„ŽMONĖS Foto“ nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2019-09-18 19:28
AA

Trečiadienio vakarą Vilniaus centre įsikūrusioje kavinėje Paulius Senūta, Gabija Grušaitė, Kastytis Sarnickas-Kastetas ir moderatore tapusi Akvilė Kavaliauskaitė dalyvavo diskusijoje „Taip dar niekas nerašė: Paulius Senūta ir kitokia rašytojų karta“.

Diskusijos metu apkalbėti tokie kūriniai, kaip Gabijos Grušaitės „Stasys Šaltoka. Vieneri metai“, Kastyčio Sarnicko-Kasteto „Turnė“ ir  Pauliaus Senūtos „Sfera“. Visi šie žmonės, prieš imdamiesi rašytojo plunksnos, save realizavo kitokiose sferose.

Praėjo kelios dienos, kai pasirodė Pauliaus Senūtos romanas „Sfera“. Netyla atgarsiai, kad lietuvių kalba dar niekas taip nerašė. Tačiau reikia pastebėti, kad „Sfera“ – ne pirmoji tokia knyga: pastaruoju metu nauji lietuvių rašytojai, kurie, atėję iš kitų profesinių sričių, rašo kitaip ir suteikia lietuvių literatūrai naujų atspalvių.

Pauliaus knyga gimė po dvylikos metų darbo. Reklamos srityje dirbantis kūrėjas atviras: „Knygos – mažiausiai paveiktos technologijų revoliucijos.“ Jam visuomet knietėjo parašyti pramoginį kūrinį mąstantiems žmonėms.

Diskusija „Taip dar niekas nerašė: Paulius Senūta ir kitokia rašytojų karta“/Pauliaus Peleckio/„ŽMONĖS Foto“ nuotr.

„Dirbi, dirbi ir pagaliau turi 24 valandas džiaugsmo. Tik prieš metus mane aplankė jausmas, kad pavyko ir knyga išeis. Buvo įdomi bendra tema: kas yra protinga, kas yra kvaila? Manau, kad šiuolaikinis žmogus neturi nuo ko atsispirti. Kuo tampi labiau išprusęs, tuo tau sunkiau, todėl savo knygoje bandau atspindėti sumišusią realybę“, – kalbėjo autorius.

„P. Senūtos knyga – tai žvilgsnis į protus žmonių, kuriuos laikome bepročiais. Romano herojai tokie tikri, kad skaitydama girdėjau juos kalbančius savo virtuvėje. Buvo nejauku, o kartais – be galo juokinga. Lietuvių literatūroje ligi šiol nebuvo nieko panašaus“, – apie knygą sakė žurnalistė, rašytoja Akvilė Kavaliauskaitė.

Šiandien ji Pauliaus paklausė: kodėl jis nusprendė imtis knygos rašymo?

„Padariau daug Power point prezentacijų ir pagalvojau, nejau tuo mano gyvenimas ir baigsis? Buratino su peiliu iš medžio neišdrošiu. Galvoju, juk aš nuolat darbe rašau, tad parašysiu knygą. Norėjosi kažko prasmingo“, – šypsodamasis atsakė Paulius.

Diskusija „Taip dar niekas nerašė: Paulius Senūta ir kitokia rašytojų karta“/Pauliaus Peleckio/„ŽMONĖS Foto“ nuotr.

Anot autoriaus, knyga yra apie dviejų labai protingų vyrų draugystę, kurie tiki vienu labai kvailu dalyku – tuo, kad Žemė yra plokščia. Paradoksalu, tačiau jie yra daug protingesni nei jų aplinka. Šiame kontekste nagrinėjamas klausimas, kas iš tiesų yra protinga ir kas kvaila, taip pat, ar galima į šį klausimą vienareikšmiškai atsakyti.

Dirbdamas reklamos srityje jis pasakojo pastebėjęs, kad vienas didžiausių prakeikimų yra, tas, kad tu rašai tikslinei auditorijai.

„Talentingiausi kūrėjai sako to nedarantys, o ir pagal mane yra du būdai rašyti – vienam žmogui arba sau. Aš romaną rašiau sau. Ir man tikrai atrodė svarbu, kad jis kažkam nepatiktų. Vienas žmogus atsiuntė nuotrauką su ant knygos išpilta aviečių uogiene. Na, ir puiku. Net visą stiklainį aviečių uogienės sugadino.“

Diskusijos metu Gabija Grušaitė teigė nemananti, kad lietuvių rašytojai kažkaip pasikeitė. „Man atrodo, kad nelabai. Ir Pauliaus knyga yra apie šių dienų aktualijas. Prieš 20 metų ji nebūtų aktuali. Tiesiog dabar mes kalbame  apie tai, kas šiandien svarbu.“

Diskusija „Taip dar niekas nerašė: Paulius Senūta ir kitokia rašytojų karta“/Pauliaus Peleckio/„ŽMONĖS Foto“ nuotr.

Savo knygos herojumi instagramo žvaigždę Gabija pasakojo pasirinkusi, nes jai jis pasirodė iš tokių, kuriuos asmeniškai pažįsta. „Nedurni žmonės yra durnesni už tuos, kurie gyvena paraleliniame pasaulyje. Jie yra stiprūs, jų vaizduotė laki. Tas yra labai įdomu. Įsigilinus į mūsų realybę – visi gyvename paraleliniuose pasauliuose“, – kalbėjo ji.

Kastytis Sarnickas-Kastetas, parašęs kūrinį apie roko muzikantus, pasakojo, kad jo knygoje lėbavimas tėra ironija. 

„Jei kažkas mano, kad muzikantai koncertinių turų metu daug geria, tegu nuvažiuoja į Turkiją ir ten pamatys, ką iš tiesų girtavimas reiškia. Norėjau pasijuokti iš to, kad žmonės įsivaizduoja, kaip gyvena rokeriai, parodyti, jog ne toks fainas ir blizgus tas gyvenimas, ypač, jei tai Lietuvos žvaigždės“, – kalbėjo Kastytis.

Visi diskusijos dalyviai sutiko, kad šiuolaikinė literatūra turi keletą bendrų bruožų. Tai – kosmopolitiškumas, kūrėjai atkeliavę iš kitų sričių ir... Gabija Grušaitė juokėsi, kad nei vienas iš jų nėra studijavęs lietuvių filologijos.

„Manau tie, kas ją studijavo, nieko gero negali parašyti“, – šypsojosi ji.

Diskusija „Taip dar niekas nerašė: Paulius Senūta ir kitokia rašytojų karta“ (18 nuotr.)
+12