Ko laukti „Kino pavasaryje“: šiemet jis kaip niekad ypatingas

„Pont Neuf meilužiai“ / Kadras iš filmo
„Pont Neuf meilužiai“ / Kadras iš filmo
Monika Bertašiūtė-Čiužienė
Šaltinis: 15min
A
A

„Kino pavasario“ komanda vasario 13-ąją atskleidė visą artėjančio festivalio programą. Joje numatomas pluoštas naujo lietuviško ir užsienio kino, Jimo Jarmusho retrospektyva ir net 8 valandas trunkantis trumpametražio kino maratonas.

Lietuviškos kino premjeros

„Kino pavasaryje“ bus parodytas vienas laukiamiausių 2025-ųjų filmų – režisierės Saulės Bliuvaitės „Akiplėša“, kuri 2024 metais Lokarno kino festivalyje pelnė „Auksinį Leopardą“. Spaudos konferencijoje režisierė sakė, kad akiplėšomis vadinami „tie, kurie įbėgę ne į savo kiemą, pavagia tris obuolius“. Šis filmas yra apie paauglystę, norą pritapti, kūniškumą.

Nerijus Milerius ir Lina Lužytė pristatys egzistencinį trilerį „Johatsu“. Pasak L.Lužytės, filmo pavadinime koduojamas japoniškas fenomenas, kai žmonės nebenori gyventi savo gyvenimo dėl įvairių priežasčių, pavyzdžiui, skolų ar nepavykusių santykių.

„Tada įvyksta socialinė savižudybė – žmonės tiesiog dingsta, – kalbėjo režisierė. – Tada jie perkuria savo gyvenimą ir nebenori būti rasti.“

Talino „Juodąsias naktis“ nušvietęs Vytauto Puidoko stebimosios dokumentikos filmas apie atokioje bendruomenėje atsidūrusį 14-metį Matą „Murmančios širdys“ taip pat bus rodomas „Kino pavasaryje“.

Saulė Bliuvaitė, Nerijus Milerius, Lina Lužytė, Giedrė Beinoriūtė
Saulė Bliuvaitė, Nerijus Milerius, Lina Lužytė, Giedrė Beinoriūtė / Gretos Skaraitienės / BNS nuotr.

„Filmas yra apie 14-mečio berniuko vaikystę, kuri vyksta ypatingoje vietoje – vyrų bendruomenėje, įsikūrusioje vienkiemyje. Ten susirenka vyrai, kurie nori pradėti savo gyvenimą iš naujo, išsivaduoti iš ydingo priklausomybių rato, – pristatė V.Puidokas. – Veiksmas vyksta gamtoje. Ten, kur nėra jokios civilizacijos, jokių problemų.“

Giedrė Beinoriūtė pristatys švelnią ir šmaikščią dokumentiką apie XIX a. menančią tradiciją – Pievėnų kaime „Sacrum ir profanum Pievėnuose“. Ši tradicija, G.Beinoriūtės teigimu, susijusi su Velykomis, kada žmonės šventinę naktį ir rytą persirengę kareiviais praleisdavo bažnyčioje tam, kad apsaugotų joje saugomą kryžių. „Sunku pasakyti, kokia šios tradicijos kilmė – galbūt ji kildinama iš Viduramžių misterijų. Esmė tame, kad ji išlikusi tik viename Pievėnų kaime“, – dalinosi režisierė.

Atvyksta ypatinga viešnia

Koks „Kino pavasaris“ be svečių – šįmet į jubiliejinį „Kino pavasarį“ atvyksta kino meistrė, žinoma lenkų režisierė, scenaristė ir prodiuserė Agnieszka Holland ir režisierius Leosas Caraxas.

„Jis tikrai nėra saldainiukas tiems, kas mėgins su juo moderuoti pokalbį, – kalbėdamas apie L.Caraxo vizitą sakė festivalio direktorius Algirdas Ramaška. – Tačiau jo novatoriškumas kine yra vienareikšmiškai išskirtinis.“

Agnieszka Holland/ SCANPIX nuotr.
Agnieszka Holland/ SCANPIX nuotr.

Pasak A.Ramaškos, L.Caraxas pristatys 2 filmus – „Pont Neuf meilužiai“ bei „Tai ne aš“.

Kalbėdamas apie A.Holland A.Ramaška sakė, kad ji labiausiai vertinama dėl savo filmuose nagrinėjamų istorinių, socialinių ir žmogaus teisių klausimų. „Turiu pripažinti, kad jos filmas „Žalia siena“ praėjusiais metais buvo ne tik praėjusių metų, bet galbūt ir viso gyvenimo geriausias filmas“, – kalbėjo festivalio direktorius ir pridūrė, kad „Kino pavasario“ metu bus parodytas būtent šis filmas, o po jo seks pokalbis su režisiere apie jos kūrybą.

Svarbiausi užsienio filmai

Atliepdamas auditorijos poreikius sužinoti, kokie užsienio filmai šįmet „Kino pavasaryje“ bus svarbiausi, organizatoriai pateikė kelias rekomendacijas.

Festivalyje bus galima išvysti 10-čiai „Oskarų“ nominuotą vizualiai stulbinantį ir emociškai paveikų epą „Brutalistas“ (rež. Brady Corbet), kuriame galingą pagrindinį vaidmenį sukūrė aktorius Adrienas Brody. Taip pat – trims „Oskarams“ nominuotą „Sing Singo kalėjimą“ (rež. Greg Kwedar), prie kurio prisidėjo ir lietuvė dailininkė Rūta Kiškytė, į tiek pat „Oskarų“ pretenduojantį „Aš vis dar čia“ (rež. Walter Salles) bei dar vieną pretendentą gauti „Oskarą“ už geriausią užsienio filmą – „Šventosios figos sėkla“ (rež. Mohammad Rasoulof).

Gamtos mylėtojus festivalis kvies į specialią šių metų programą „Ten, kur auga medžiai“. Filmai „Laukinės širdys“ (rež. Silje Evensmo Jacobsen), „Paukščių giesmės“ (rež. Kathleen Harris) ir „Sengirė“ (rež. Mindaugas Survila) sutelks žvilgsnį į gamtos grožį ir trapų balansą. Ypatingas šios programos akcentas – ją lydinčios ekskursijos po gamtiškąsias Vilniaus vietas: festivalis pakvies kartu stebėti paukščius ar atrasti sengirės fragmentų Vingio parke.

Šiemet „Kino pavasaris“ taip pat pakvies į kelionę po ankstyvuosius režisieriaus Jimo Jarmuscho filmus. Jo kūriniai, kuriuose minimalizmas derinamas su poezija, o egzistenciniai klausimai – su ironišku humoru, sužavėjo ne vieną kino mylėtojų kartą. Festivalyje bus parodyti 7 filmai: „Amžinos atostogos“, „Keisčiau nei rojuje“, „Už įstatymo ribų“, „Paslaptingas traukinys“, „Naktis Žemėje“, „Negyvėlis“ ir „Šuo vaiduoklis: samurajaus kelias“.