Kodėl bijome?..
Visiems pažįstamas jausmas: oda pašiurpsta, kūno raumenys įsitempia, o širdis, rodos, iššoks iš krūtinės. Gal ir neišsiduodate, tačiau visa jūsų esybė šaukte šaukia, kad jūs bijote. Ko ir kodėl bijome?
Kad ir kokie drąsūs norėtume būti, baimė visiškai nepriklauso nuo mūsų valios. Kilus pavojui, smegenys pasiunčia įspėjamuosius signalus kūnui, todėl sparčiau pradeda cirkuliuoti kraujas, smegenys gauna daugiau deguonies, tankiau pradeda plakti širdis, raumenys įsitempia ir paruošia kūną sprukti kuo toliau nuo paniką keliančios situacijos.
Iš tiesų vieni žmonės bijo visko ir nuolat, o kitiems nebaisios net ir tikrai ekstremalios situacijos. Įvairių šalių mokslininkai, ieškodami, kas sukelia baimę, daro prielaidą, kad tai lemia kai kurių hormonų kiekis bei pusiausvyra organizme. Taip pat jie mano, kad patologiška baimė, pavyzdžiui, neurozė ar šizofrenija, gali būti paveldima.
Retsykiais visi patiriame baimę, tačiau baimė baimei nelygu. Susirūpinti vertėtų, jei baimė verčia pulti į paniką. Įkyrią ir liguistą baimę psichologai vadina fobija.
TAIP PAT SKAITYKITE: Didžiausią troškimą išpildyti padės prieš miegą suformuluotas noras
Didžiosios ir populiariosios fobijos
Kuo skiriasi įprasta baimė nuo fobijos? Pastaroji nėra motyvuota. Žmogus gerai suvokia, kad nėra jokios konkrečios priežasties baimintis, tačiau nieko negali sau padaryti ir sukontroliuoti organizmo reakcijų. Ir vos tik susiduria su baimę keliančiu objektu ar aplinkybėmis, iškart netenka savitvardos. Nuo fobijų kenčia ne taip jau mažai žmonių. Štai keletas dažniausiai pasitaikančių fobijų.
Agorafobija – atvirų ir didelių erdvių baimė. Ją turintiems žmonėms gali būti baisu būti stadionuose, didelėse sporto aikštelėse, arenose.
Akrofobija – aukščio baimė, apimanti stovint kur nors aukštai, pavyzdžiui, devintame namo aukšte ar ant kalno.
Aviofobija – bene dažniausia pasaulyje baimė. Tokie žmonės bijo skristi lėktuvu. Psichologai teigia, kad ši baimė būdinga žmonėms, kurie mėgsta viską kontroliuoti, o štai skrendant lėktuvu nuo jų niekas nepriklauso.
Klaustrofobija – uždaros erdvės baimė. Tokiems žmonėms baisu kilti liftu, būti nedidelėje uždaroje erdvėje.
Neofobija – gyvenimo pokyčių ir naujovių baimė.
Nozofobija – liguista baimė susirgti įvairiomis ligomis. Dažniausiai žmonės baiminasi onkologinių ligų, gripo ir įvairių epidemijų.
Tanatofobija – liguista mirties ir negyvų žmonių baimė. Visi mes daugiau ar mažiau bijome mirties, tačiau šią fobiją turinčius žmones vos pagalvojus apie mirtį, išpila prakaitas ir organizmo reakcija tampa nevaldoma. Per laidotuves jie reaguoja neadekvačiai, paprastai vengia į jas eiti.
Zoofobija – gyvūnų baimė. Tokie žmonės dažniausiai paniškai bijo kokio nors gyvūno, tačiau savo baimės niekaip negali paaiškinti.
Kas pasaulyje bailiausias?
Tikriausiai ir taip akivaizdu, kad moterys visko bijo daug labiau nei vyrai. Jos ir į psichologus kreipiasi dažniau pagalbos dėl įvairių baimių. Tyrimų duomenimis, kur kas daugiau baiminasi miestietės. O kaip vyrai? Deja, jų didžiausia baimė tikriausiai yra pripažinti savo silpnybes ir baimes. Ko labiausiai žmonės bijo?
- Pirmą vietą užima baimė įvairiems ropliams, gyvatėms.
- Net apie 50 proc. pasaulio žmonių bijo skristi lėktuvu.
- Šiek tiek mažiau nei pusė žmonių paniškai bijo viešai kalbėti.
- Apie 10 proc. žmonių baiminasi mirties.
- Apie 5 proc. bijo šunų.
TAIP PAT SKAITYKITE: Kad pilnaties laikas praeitų ramiai
Ką daryti apėmus baimei?
Sakoma, kad nieko nėra baisesnio už pačią baimę. Ir vienintelis būdas ją įveikti – tai pažvelgti baimei į akis.
- Tad jei jus užklupo panikos priepuolis, stenkitės ramiai kvėpuoti, ilgiau sulaikydami kvėpavimą, dėmesį sutelkite tik į kvėpavimą. Tai padeda šiek tiek atitolinti mintis apie baimę, nes vienu metu negalite koncentruotis į kelis dalykus.
- Mintyse kartokite, kad baimintis nėra ko, jums neiškilo joks pavojus, tai tik jūsų psichika veikia tokiu būdu. Nekurkite mintyse baimę keliančių scenarijų – jie tikrai nepasitvirtins. Juk paprastai niekada nebūna taip blogai, kaip piešia mūsų vaizduotė. Stenkitės objektyviai įvertinti padėtį ir taip sau padėti. Tai padės kovoti su baime.
- Savitaiga – puikus būdas kovoti su baimėmis. Susigalvokite trumpą ir aiškų teiginį, pavyzdžiui, „Esu visiškai ramus“ ir kartokite kurį laiką visiškai koncentruodamiesi į šiuos žodžius.