Kodėl Dainų šventė pamiršo ilgametį dirigentą Vytautą Juozapaitį – rengėjai paaiškino, kas nutiko

Dainų šventė ir Vytautas Juozapaitis / BNS Foto ir M.Aleksos nuotr.
Dainų šventė ir Vytautas Juozapaitis / BNS Foto ir M.Aleksos nuotr.
Justė Juškevičiūtė
Šaltinis: Žmonės
2024-07-05 08:46
AA

Vienu laukiamiausių metų įvykių tituluojama dainų šventė kasmet sutraukia minias, o šiemet renginys „Kad giria žaliuotų“ dar ir ypatingas – mini savo šimtmetį. Masiškiausiam Lietuvos renginiui negailima liaupsių, vis dėlto kai kurie žeria ir kritiką – jubiliejinėje šventėje pasigedo nekart čia dalyvavusio dirigento, kompozitoriaus Vytauto Juozapaičio. Svarsto, kodėl net penkių dainų švenčių vyriausiasis dirigentas nebuvo pakviestas bent jau kaip garbės svečias.

Birželio pabaigoje Lietuvoje prasidėjus kasmetinei dainų šventei socialiniuose tinkluose kaip reikiant užvirė diskusijos šio renginio tema. Kol vieni gėrisi Vilniuje vykstančio renginio grožiu, kiti negaili kritikos ir šio renginio organizatoriams.

Nemažą dalį lietuvių nustebino, kad į jubiliejinę – 100-ąją – dainų šventę, į kurią suplūdo ne tik tūkstančiai dalyvių, bet ir labiau pasižymėję ankstesnių švenčių dirigentai, kompozitoriai ir kiti scenos meno atstovai, nebuvo pakviestas legendinis 87-erių kompozitorius ir dirigentas, maestro Vytautas Juozapaitis.

V.Juozapaitis buvo ne vienos Lietuvos dainų šventės vyriausiuoju dirigentu. Lietuvos muzikos informacijos centro duomenimis, laukiamiausiai muzikos šventei V.Juozapaitis dirigavo 1975-aisiais, 1980-aisiais, 1985-aisiais, 1998-aisiais ir 2000 metais. Gerbiamo dirigento, kaip garbės svečio, nepakvietimas į 100-metį mininčią dainų šventę sukėlė pasipiktinimą.

„Maestro Vytautas Juozapaičio kūriniai skambėjo dainų šventėse, televizijos ekranuose, jis nekart buvo pagrindiniu respublikinės dainų šventės dirigentu. Šiandien šis garbus žmogus net nesulaukė pakvietimo dalyvauti jubiliejinėje šventėje“, – panašiais nusistebėjimais feisbuke dalijosi ne vienas lietuvis.

Vytautas Juozapaitis / Martyno Aleksos nuotr.

„Negi pamiršo vieną iš tokių šventės sielų?“, – antrino viena iš dainų šventės gerbėjų.

Tiesa, V.Juozapaitis buvo ne tik daugkartinis dainų šventės vyriausiasis dirigentas – šiame renginyje nekart skambėjo ir jo sukurti kūriniai.

Kaip atrodys dainų šventės renginiai ir kokie asmenys juose pasirodys, artėjant laukiamiausiai muzikos šventei sprendžia kūrybinė grupė. Portalas Žmonės.lt susisiekė su Lietuvos dainų šventės „Kad giria žaliuotų“ Dainų dienos kūrybinės grupės vadovu ir vyriausiuoju dirigentu Alfonsu Vildžiūnu. Jis patikino, kad sprendime, kokius svečius kviesti į šventę, nedalyvauja.

„Mano funkcija šiame renginyje yra kita, aš atsakingas už Dainų dienos renginį“, – sakė jis.

Dainų šventės ansamblių vakaras „Gyvybės medis“ / Pauliaus Peleckio / BNS nuotr.

Siekdamas išsiaiškinti, ar tikrai V.Juozapaitis nebuvo kviestas į jubiliejinę dainų šventę ir kokios viso to priežastys, portalas Žmonės.lt kreipėsi į Dainų šventės komunikacijos koordinatorę, Regionų kultūros skyriaus vedėją Ievą Krivickaitę.

Ji patikino, kad šiemet kviestinių svečių skaičius šventėje kiek gausesnis nei įprastai, tačiau sukviesti visų buvusių dalyvių buvo tiesiog neįmanoma.

„Dainų šventėje yra dirbę tūkstančiai kūrėjų: kompozitorių, režisierių, scenaristų, dailininkų, choreografų, dirigentų. Kad ir kaip norėtųsi, visiems jiems pasiūlyti kvietimus į renginius yra neįmanoma.

Įprastai į renginius kviečiami tų metų šventės programų autoriai (kompozitoriaus Vytauto Juozapaičio kūriniai šiais metais šventėje nėra atliekami), tačiau švęsdami šimtmetį šį sąrašą šiek tiek praplėtėme ir į kiekvieną renginį pakvietėme aktyviausiai šventės kūrybinėse grupėse dirbusius ir esminę įtaką kiekvieno žanro formavimuisi padariusius asmenis“, – priežastį, kodėl šįkart V.Juozapaitis nebuvo pakviestas, portalui Žmonės.lt aiškino I.Krivickaitė.

Lietuvos dainų šventė „Kad giria žaliuotų“ vyks iki liepos 6 dienos.

Dainų šventės Šimtmečio vakaras Katedros aikštėje (34 nuotr.)
+28
Dainų šventės ansamblių vakaras „Gyvybės medis“ (150 nuotr.)
+144