Kodėl gimdžiusioms moterims sunku patirti pasitenkinimą?

Nelaiminga pora / Vida Press nuotr.
Nelaiminga pora / Vida Press nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2017-02-25 15:00
AA

Darnus seksualinis gyvenimas daro tiesioginę įtaką mūsų emocinei savijautai ir šeimos laimei. Daugiau nei ketvirtadalis moterų po gimdymo susiduria su nevalingai pratekančio šlapimo problema, beveik tiek pat jaučia nepasitenkinimą savo lytinių santykių kokybe, o daugiau nei pusė moterų susiduria su intymiomis sveikatos problemomis, kenčia dėl emocinės savijautos ar nepasitikėjimo savimi.

„Bėgant metams, dėl nėštumų, gimdymų, nutukimo ar po menopauzės, moterys susiduria su tokiomis intymiomis problemomis, kaip makšties sausumas, elastingumo sumažėjimas

Bėgant metams, dėl nėštumų, gimdymų, nutukimo ar po menopauzės, moterys susiduria su tokiomis intymiomis problemomis, kaip makšties sausumas, elastingumo sumažėjimas.

ar stresinis šlapimo nelaikymas, kai juokiantis, čiaudint, sportuojant ar lytinių santykių metu nevaldomai prateka nedidelis šlapimo kiekis. Tačiau apie šias problemas moterys dažniausiai kalba tik pašnibždomis“, – sako klinikos „Grožio chirurgija“ gydytojas akušeris-ginekologas Artūras Šalaševičius.

Kodėl atsiranda intymių sveikatos problemų?

Ginekologas aiškina, kad makšties sienelėje esantis jungiamasis audinys turi įtakos jos tamprumui, o nėštumo metu, kai organizmas ruošiasi gimdymui, jis tampa puresnis. Taip pat, su amžiumi jis plonėja. Taigi jo nepakankamumas turi įtakos lytinių organų atsipalaidavimui, pasmukimui žemyn ir makšties išplatėjimui, o su kiekvienu gimdymu šie pokyčiai tampa vis labiau pastebimi.

„Dėl šių pokyčių ne tik atsiranda šlapimo nelaikymas, bet taip pat kyla problemų ir lytiniame gyvenime. Tyrimas atskleidė, kad su makšties sausumo problema susiduria beveik kas trečia gimdžiusi moteris, o su nepasitenkinimu lytinio gyvenimo kokybe – beveik kas ketvirta“, – sako A. Šalaševičius.

Baimė verčia susilaikyti nuo lytinių santykių

Nelaiminga pora / Vida Press nuotr.

VšĮ „Inkocentras“ direktorė Jurga Misevičienė teigia, kad šlapimo nelaikymas – tai ne tik liga, bet ir psichologinis, socialinis bei fizinis diskomfortas, turintis tiesioginės įtakos fizinei ir psichologinei moters sveikatai, socialiniam ir seksualiniam gyvenimui, o su problema susiduria kur kas didesnė dalis moterų, nei atrodo iš pirmo žvilgsnio.

„Apie šios problemos aktualumą mes dažnai negirdime todėl, kad apie ją nėra plačiai kalbama, o pačios moterys dėl šio sveikatos sutrikimo jaučia gėdą. Tačiau, kaip parodė atliktas tyrimas, net 28 proc. gimdžiusių moterų kenčia dėl nevalingai pratekančio šlapimo juokiantis, sportuojant ar lytinių santykių metu. Savaime suprantama, kad ši sveikatos problema turi įtakos ir moterų emocinei savijautai: nerimaudamos dėl kvapo ir nevalingo šlapimo nesulaikymo, jos vengia susibūrimo vietų, nepasitiki savimi, riboja fizinį aktyvumą. Taip pat bijoma partnerio reakcijos, moteriai nesulaikius šlapimo lytinių santykių metu. Stengiamasi nuo to apskritai susilaikyti“, – liūdnai konstatuoja J. Misevičienė.

Įtaka prastesnei emocinei savijautai

Atliktas nuomonės tyrimas atskleidė, kad 55 proc. moterų, susidūrusių su intymiomis problemomis, kenčia ir dėl prastesnės emocinės savijautos. Pavyzdžiui, jos jaučiasi susikausčiusios lytinių santykių metu, nemano esančios patrauklios priešingai lyčiai, jaučiasi kaltos dėl nekokybiškų lytinių santykių, netiki galinčios susirasti gyvenimo partnerį, nepasitiki savo sugebėjimais profesinėje srityje.

Psichologė Ramunė Murauskienė akcentuoja, kad psichologinė žmogaus darna daro įtaką ir įvairiapusiam komfortui poros santykiuose: „Kalbant apie moterį, svarbu įsisąmoninti, kad jos lytinio gyvenimo kokybė atspindi jos psichologinę būklę. Nelaiminga moteris, kuriai būdingas neadekvatus nepasitikėjimas savimi, savigrauža, negebėjimas savęs mylėti tokios, kokia ji yra, net ir turėdama kokybiškus lytinius santykius gali būti nepatenkinta savo intymiu gyvenimu.“

Nelaiminga pora / Vida Press nuotr.

Ragina neužsisklęsti ir keisti situaciją

„Beveik penktadalis su intymiomis problemomis susidūrusių moterų, apie nepasitenkinimą savo lytinio gyvenimo kokybe nedrįsta kalbėti apskritai su niekuo, tad tai yra itin subtili ir jautri tema. Taip pat, didelė dalis – 36 proc. galvoja, kad intymias sveikatos problemas galima išgydyti tik chirurginiu būdu, o 17 proc. mano, kad tai yra nepakeičiami procesai, su kuriais belieka tik susitaikyti. Todėl mažai kas žino – nes tai vis dar yra naujiena Lietuvoje – kad intymias moterų sveikatos problemas jau galima išspręsti pasitelkiant lazerį“, – sako A. Šalaševičius.

Klinikos „Grožio chirurgija“ gydytoja-dermatovenerologė Natalija Jasaitienė aiškina, kad makšties atjauninimas lazeriu – tai neinvazinė ir neskausminga procedūra. Jos metu lazerio spindulys veikia makšties gleivinę, suaktyvindamas makšties sienelės jungiamojo audinio kraujotaką ir skatindamas kolageno – kuris yra atsakingas už šio audinio stangrumą, elastingumą bei atsinaujinimą – gamybą. Procedūros metu atkuriama natūrali makšties drėgmė, susiaurinamas jos spindis, sumažinamas arba visiškai pašalinamas šlapimo nelaikymas, grąžinamas makšties jautrumas lytinių santykių metu bei sustangrinamos vidinės lytinės lūpos.

„Galima drąsiai teigti, kad ši procedūra gražina moterims visavertį gyvenimą ir pasitikėjimą savimi. Šį gydymo metodą derinant su sąžiningai atliekamais Kėgelio pratimais pasiekiamas maksimalus rezultatas. Vis tik gydymas lazeriu didžiausią naudą duos tuomet, kol problemos dar nėra užleistos ir lytinių organų pakitimai dar nėra labai dideli“, – pabrėžia N. Jasaitienė.

R. Murauskienė antrina, kad pasitikinti ir save mylinti moteris ieško ir randa išeičių net iš kebliausių situacijų ir ragina neužsisklęsti savyje: „Kiekviena iš mūsų galime ir esame verta keisti nepasitenkinimą keliančią situaciją. O šiame kelyje pagalbos suteikti gali tiek psichologai, tiek medikai, tiek kiti savo srities specialistai.“