Pankreatitas – kuo jis toks pavojingas? Konsultuoja gydytojas
„Apmaudu, kad apie kasą žmonės susimąsto tik kilus ūmiam skausmui viršutinėje pilvo dalyje, kuris staiga tarsi apjuosia ir suveržia“, – sako gydytojai.
Galvoti, kad mūsų organizmas ne iš plieno, reikėtų nuolat. Ūmus kasos uždegimas gali baigtis mirtimi. Nuo to neapsaugotas nė vienas.
Nedidelė liauka, atliekanti didelius darbus
Kasa – nedidelis, bet labai svarbus organas, esantis viršutinėje pilvo dalyje už skrandžio. Tai viena aktyviausių mūsų organizmo virškinimo liaukų. Jos ilgis yra apie 20 cm, svoris – iki 100 g. Per parą šis organas į plonąją žarną išskiria apie litrą sulčių, kurios padeda virškinti suvalgytą maistą. Jose yra baltymus, riebalus, angliavandenius skaidančių fermentų.
Kita svarbi kasos funkcija – hormono insulino gamyba, kuris reguliuoja gliukozės kiekį kraujyje. Sutrikus insulino gamybai, susergama diabetu.
50 proc. sergančiųjų miršta
Ūmus arba lėtinis pankreatitas (kasos uždegimas) – dažniausia ir grėsminga kasos liga. Ji gydoma ilgai ir lėtai. Liūdna, bet 50 proc. (ir daugiau) sergančiųjų miršta. Todėl, norint apsisaugoti, būtinas saikas. Itin atsargūs turėtų būti vyresni žmonės (nuo 75 m.), nutukę (kurių kūno masės indeksas didesnis nei 30). Juos pankreatitas pakerta dažniau.
„Neretai kasos uždegimą išprovokuoja ne kas kitas, o piktnaudžiavimas alkoholiu ir riebiu maistu“, – sako gydytojai. Alkoholio ir riebalų derinys – tikras peilis kasai. Ir ne tik jai – kenčia visa virškinimo sistema, kepenys. Alkoholis apnuodija kasos ląsteles ir trikdo kasos sulčių nutekėjimą. Todėl prie vaišių stalo visada derėtų pagalvoti, ką ir kiek valgote ir kuo užgeriate...
Gydytojo patarimai
Konsultuoja šeimos gydytojas Valerijus Morozovas www.northway.lt, www.santa.lt
– Kasa – gana tylus organas. Paprastai apie save praneša susirgus diabetu arba kilus uždegimui. Ar tai galima numatyti iš anksto? Kokie požymiai rodo, kad kasos veikla sutrikusi?
– Endokrininė kasos funkcija (insulino gamyba) yra gana nepastebima. Tačiau, jai sutrikus, žmogus ima negaluoti: jį vargina įvairaus pobūdžio virškinimo bėdos, pavyzdžiui, dispepsija arba pilvo pūtimas, viduriavimas, skausmai pilvo ir skrandžio srityje.
Deja, simptomai nėra specifiniai ir gali būti susiję su kitomis virškinimo ligomis. Todėl visada geriau kreiptis į gydytojus ir išsiaiškinti tikslias jų priežastis.
– Ar gali pankreatitas, t. y. kasos uždegimas, atsirasti nei iš šio, nei iš to? Kokios dažniausios jo priežastys?
Ši liga kartais gali atsirasti be aiškios priežasties. Vis dėlto pankreatitu dažniausiai susergama dėl toksinių pakenkimų, kai kasą pažeidžia cheminės medžiagos (pavyzdžiui, alkoholis).
Antroje vietoje yra tulžies latakų akmenligės sukelti pakenkimai, kai akmenukai sutrikdo kasos sulčių nutekėjimą. Rečiau su kasos uždegimu susijusios virusinės ligos (pavyzdžiui, kiaulytė), išoriniai veiksniai (skrandžio opos peraugimas į kasą).
– Kam gresia kasos uždegimas ir kaip šiai ligai užbėgti už akių?
– Kaip minėjau, dažniausiai jis kyla dėl dviejų pagrindinių priežasčių: ilgalaikio alkoholio vartojimo ir tulžies latakų akmenų. Tokie žmonės tikrai dažnai suserga kasos uždegimu. Pirmu atveju reikėtų atsisakyti svaigalų, antruoju – vykdyti gydytojų nurodymus.
– Ar visada pankreatitas prasideda ūmiai?
– Pradžia ne visada būna grėsminga, dažnai nestiprus kasos pakenkimas palaikomas skrandžio skausmu po audringo savaitgalio. Sveikata pagerėja laikantis dietos.
Visi, kuriuos vargina pasikartojantys pilvo skausmai ar funkciniai sutrikimai (pilvo pūtimas), turėtų kreiptis į gydytojus ir išsiaiškinti negalavimų priežastis.
– Dažnai teigiama, kad lėtinis pankreatitas beveik neišgydomas. Ar tikrai? Kaip gyventi su tokia diagnoze?
– Na, visos lėtinės ligos neišgydomos. Esminis tikslas – mažinti simptomus, užkirsti kelią paūmėjimui. Pirmiausia reikėtų laikytis dietos: valgyti neriebiai, saikingai, dažnai. Antra, šalinti pagrindines priežastis (atsisakyti alkoholio). Trečia, vartoti fermentus kasos funkcijai gerinti.
Plačiau apie pavojingą kasos uždegimą skaitykite 42-ajame „Ji“ numeryje!