Kodėl katės murkia?

Nustatyta, kad katės murkimas yra vienas labiausiai atpalaiduojančių garsų... Juolab kad meilaus ir murkiančio gyvūnėlio glostymas dar ir sveika. Įrodyta, kad tai gali sumažinti kraujospūdį, padėti įveikti stresą, nuovargį, suteikti ramybės. Pasirodo, vis dar paslaptis, kodėl katės murkia, nors ekspertai ir turi tam tikrų teorijų.
Pats priimtiniausias murkimo proceso paaiškinimas – jis prasideda gerklose, oro srautas jose tarsi „užkuria varikliuką“ ir katės pradeda švelniai murkti. Kodėl jos taip daro? Dažniausiai tai yra ženklas, kad šie gyvūnėliai patenkinti.
Tačiau katės murkia ne tik kai jaučiasi laimingos, bet ir kai būna sužeistos, ruošiasi gimdyti ir netgi gaišti... Pastaruoju atveju jos tarsi bando save nuraminti, paguosti, padrąsinti.
Britų zoologas Desmondas Morrisas savo darbe Catworld: A Feline Encyclopedia teigia, kad murkimas katėms yra kaip žmonėms šypsena. Kartais mes šypsomės todėl, kad jaučiamės laimingi ir patenkinti, o kartais mūsų šypsena slepia visai kitokią savijautą: stresą, nervingumą, nuovargį, liūdesį...
Tačiau šių gyvūnėlių šeimininkai visada laukia, kada katės pradės murkti, ir jos, šaunuolės, tai puikiai žino. Išties tai gražu ir ypatinga, nes, pavyzdžiui, liūtai ir kitos didžiosios katės nemurkia.
Įdomu žinoti
♦ Kai katės murkia, paklausyti jų plakančios širdies ir plaučių beveik neįmanoma, todėl veterinarai pasitelkia vieną gudrybę – tiesiog atsuka vandens čiaupą. Pasirodo, katės, pamačiusios bėgantį vandenį, dažniausiai nustoja murkusios.
♦ Katės savo murkimu kontroliuoja šeimininkus. Joms užtenka pradėti murkti ir šeimininkai augintiniams dažniausiai duoda tai, ko jos nori (pvz., maisto).
♦ Vieną akimirką katė murkia, o kitą jau pyksta? Nieko keista. Šių gyvūnėlių nuotaika gali keistis taip, kaip ir jūsų, mat katės yra labai jautrūs padarai ir puikiai jaučia šeimininką.
♦ Tylus katės murkimas gali reikšti reikalavimą, pavyzdžiui, maisto, dėmesio, paglostymo, o garsus – dėkingumą. Beje, dažniausiai už tai, kad gavo tai, ko prašė.
♦ Murkimas palaiko gerą kraujo apytaką ir padeda katėms išsaugoti gerą sveikatą.
♦ Murkimą galima išgirsti ir susitikus dviem katinam. Dominuojantis patinas silpnesniajam murkimu leidžia suprasti, kad nejaučia agresijos ir nesiruošia pulti.
♦ Pastebėta, kad kačių murkimo vibracijos veikia beveik kaip raminamieji ir skausmą malšinantys vaistai.
♦ Katės murkimas svyruoja vidutiniškai 25–150 Hz.
♦ Nustatyta, kad katės murkimo poveikis žmogui stipriausias tada, kai ji jam būna prigludusi prie krūtinės.