Kodėl nereikia savęs kritikuoti? Sužinokite 5 svarbiausias priežastis

Išmokite užčiaupti savo vidinį kritiką / „Fotolia“ nuotr.
Išmokite užčiaupti savo vidinį kritiką / „Fotolia“ nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2017-09-10 07:00
AA

Tiek per didelė savikritika, tiek neadekvačiai geras savęs vertinimas kenkia. Tačiau ką daryti, kai savikritika yra tokia didelė, kad pradeda graužti iš vidaus ir nebeleidžia nė žingsnio žengti savęs nepasmerkus bei trukdo jaustis laimingai? Psichologų patarimai padės jums su šiuo blogu įpročiu susitvarkyti.

Išties sveika savikritika yra būtina, nes leidžia pamatyti savo klaidas ir tinkamai įvertinti poelgius.

Taip jau yra, kad jei žmogus pasitiki savimi, kartais jo nuomonė apie save yra pernelyg gera, ir priešingai – tie, kurie linkę save kritikuoti, neretai daro tai labai negailestingai. Išties sveika savikritika yra būtina, nes leidžia pamatyti savo klaidas ir tinkamai įvertinti poelgius. Tačiau ką daryti, jei niekada nesate patenkinta tuo, ką padarėte, visada galvojate, kad nesate verta geriausio įvertinimo ir nuolat turite už ką save pliekti? Dažna moteris žlugdo savo gyvenimą ir nesijaučia laiminga dėl nuolatinės savikritikos. Be to, jaučiasi taip, lyg būtų visiškai teisi save kritikuodama, nes savikritiką ir graužimąsi vertina kaip tolygius dalykus. Ar kada nors pagalvojote, kuris variantas tinka jums?

TAIP PAT SKAITYKITE: Kaip išmokti pasakyti NE? 5 naudingi patarimai

Priežasčių ieškokite vaikystėje

Psichologai tvirtina, kad dėl daugelio įvairių kompleksų ir neadekvataus savęs vertinimo galima kaltinti neigiamą vaikystės patirtį. Jei vaikas augo aplinkoje, kurioje nuolat buvo kritikuojamas, baramas, žeminamas, vargu ar reikia tikėtis, kad iš tokio užaugs žmogus, kuris bus pasitikintis savimi. Atvirkščiai! Artimųjų įtaka vaikui labai didelė, tad nuolat neigiamai vertintas vaikas ir užaugęs negalės patikėti, kad geba ką nors atlikti tinkamai, teisingai, o tuo labiau – gerai. Jo savivertė, akivaizdu, bus gerokai mažesnė nei to žmogaus, kuris vaikystėje buvo skatinamas, giriamas, kuris galėjo klysti ir vėl ieškoti savojo kelio.

Kodėl nereikia savęs kritikuoti?

  1. Nuolat tai darydamas, dar labiau prarandi pasitikėjimą savimi, o tai sudaro sąlygas iš tikrųjų klysti.
  2. Nuolatinė savikritika griauna asmenybę, mažina savivertę, neleidžia gyvenime siekti aukštesnių tikslų, nes nuolat verčia abejoti ir likti savo komforto zonoje.
  3. Pernelyg savikritiškais žmonėmis lengva manipuliuoti, nes jie dėl visko jaučia kaltę.
  4. Tokie žmonės retai patinka kitiems, nes jie, kad ir ką padarę, nesijaučia užtikrinti, dažnai būna niūrūs, nes netiki savo gerais rezultatais ir sėkme. Todėl yra prasti kolegos ir draugai.
  5. Žmonės apskritai yra labai kritiški, tad visada atsiras tokių, kurie reikia nereikia, nusipelnėte ar ne, vis tiek jus pakritikuos, tad kam tai daryti pačiam? Save geriau mylėti.

Spręskite problemą – didinkite savivertę!

Norėdami išspręsti problemą, pirmiausia turime gerai suprasti jos priežastis, todėl pirmiausia, ką turite padaryti, tai suprasti, kodėl save pernelyg dažnai kritikuojate ir ėdate. Ar tai vaikystėje įgytas elgesio modelis, galvoje vis skambantis kurio nors iš jums autoritetu buvusių suaugusiųjų balsas „tu bloga, nieko nesugebi padaryti tinkamai“? Jei situacija būtent tokia, turite suvokti, kad jūs pati dabar esate suaugęs žmogus, gebantis ir galintis save tinkamai vertinti. Pasistenkite pasijusti suaugusiu žmogumi, o ne ir toliau būti vaiku.

Jei jūs pakankamai savęs nevertinate, savo nepasitikėjimą spinduliuojate į aplinką, taigi ir pritraukiate situacijas, kuriose vis susiduriate su kritiškais žmonėmis, kurie verčia kaskart jus dar labiau susigūžti ir prastai jaustis. Su tokiomis situacijomis galite dirbti ir jas pakeisti.

Tiesiog prisiminkite, kas ir kodėl jus kritikavo. Suvokite, kad tas žmogus irgi yra tik žmogus, toks pats kaip ir jūs, niekuo ne geresnis ir ne blogesnis. Jis taip pat turi savo patirčių bagažą, kuris verčia jį elgtis vienaip arba kitaip. Įsivaizduokite jį mažu vaiku. Ar jis vis dar kelia jums baimę? Ar verčia jus pačią kritikuoti save ir nevertinti? Pripažinkite, viskas atrodo kitaip. Pabandykite šią akimirką prisiminti tada, kai susidursite su žmogumi, šalia kurio būdami šalia jaučiatės ko nors neverta, nesugebanti.

Turėkite galvoje, kad realiai save vertinantis žmogus, nepalankiai susiklosčius situacijai, nepuola kaltinti savęs, o analizuoja aplinkybes, faktus ir stengiasi suvokti nesėkmės priežastis. O jų gali būti ne viena ir kaltų dėl to gali apskritai nebūti. Visada stenkitės į situaciją pažvelgti lyg iš šalies, kitomis akimis, lyg jūs toje situacijoje nebūtumėte dalyvavę. Ar viskas neatrodo šiek tiek kitaip, paprasčiau? Ieškokite išeičių, o ne kaltininkų.

Nėra tobulų žmonių, visi klystame, o klaidos tėra pamokos, kurios padeda siekti daugiau, suteikia patirties, tad ar verta save graužti dėl to, kad kas nors nepasisekė?..

Sekite naujienas ir mūsų „Facebook“ puslapyje!