Kokia apsauga nuo saulės – išties kokybiška?

Saulės apsauga / Vida Press nuotr.
Saulės apsauga / Vida Press nuotr.
Šaltinis: Projekto partnerio remiamas turinys
2017-05-08 11:18
AA

Žinome, kad saulė mums nepaprastai reikalinga, bet odai gali padaryti žalos. Žinome, kad visus metus, o ypač šiltymečiu, patartina naudoti kremus su SPF. Bet ar tradiciniai filtrai užtikrina patikimą apsaugą? Mokslininkai pateikė naujos informacijos, kada ji – išties kokybiška. Apie tai kalbamės su „Medicinos strategijos“ vadove Migle Narkuviene, kompanijos atstovėmis Kristina Kabišaitiene ir Egle Vėderiene.

Mokslo pažanga keičia ne tik mobiliuosius telefonus, bet ir kosmetikos produktus. Dabar, pavasarį, ypač aktualu saugotis žalos odai, kurią daro saulė. Kokių naujovių sugalvota kuriant produktus nuo spinduliuotės?

Miglė: Kaip žinia, mūsų odos būklė kinta dėl amžiaus ar vidinių bei išorinių veiksnių. Saulė – vienas pagrindinių veiksnių, skatinančių priešlaikinį odos senėjimą. Mokslininkai ieško būdų kuo patikimiau ją ginti nuo kenksmingos saulės įtakos. Kosmetikos produktai, kuriuose panaudota fotoaktyvuota technologija, šiandien – moderniausias būdas.

Eglė: Šią technologiją „įjungia“ saulės spinduliai, tiksliau – šiluma. Fotoaktyvuota technologija stiprina apsaugą nuo ultravioletinių ir infraraudonųjų spindulių, neutralizuoja laisvuosius radikalus, kurie ypač pavojingi odai. Ji taip pat profilaktiškai didina apsauginio odos barjero atsparumą, stiprina pažeistą odos barjerą. Kaip tai įmanoma? Kurdami fotoaktyvuotą technologiją, „Filorgos“ mokslininkai panaudojo fermentus, kurie pasižymi stipriu antioksidaciniu poveikiu.

Miglė: Mes kalbame apie technologiją, kuri užtikrina dvigubą poveikį ir tai labai svarbu saugantis fotosenėjimo: pirma, ji neutralizuoja odai kenkiančius laisvuosius radikalus, antra, skatina „anti-aging“ procesus.

Kristina: Kad visa tai tikrai vyksta, kai žmonės naudoja priemones, sukurtas tokios technologijos pagrindu, parodė 6 mėnesius trukęs tyrimas Mauricijaus saloje. Vieni iš eksperimento dalyvių naudojo placebo, kiti – kremą su fototechnologija. Paaiškėjo, kad pastarasis mažina praeityje saulės spindulių padarytą žalą ir jaunina odą.

Miglė: Pasak gydytojos, plastinės chirurgijos specialistės Gytės Grigonytės-Babajan, ateitis priklauso saulės kremams, kurie užtikrina visų odos sluoksnių apsaugą nuo žalingų spindulių. O tai – ne tik UVA ir UVB, bet ir infraraudonieji spinduliai, kurie į odą prasiskverbia giliausiai.

Infraraudonieji spinduliai irgi žalingi? Netikėta girdėti – skaičiau priešingų teiginių...

Miglė: Naujausi tyrimai rodo, kad ne tik UVB ir UVA, bet ir infraraudonieji spinduliai žaloja odos ląsteles.

Eglė: Naudojami saikingai ir lokaliai, pavyzdžiui, sąnariams ar žaizdoms gydyti, infraraudonieji spinduliai padeda. Jų sukurta šiluma praplečia kraujagysles ir skatina gijimo procesus. Tačiau, kai veikia tiesioginė ir labai intensyvi saulė, kūnas patiria šilumos smūgį. Jei jis gauna +40˚ Celsijaus, kraujagyslės išsiplečia ir nebepajėgia susitraukti. Dėl to prasideda negrįžtami pakitimai. Vaikams jie prasideda greičiau – esant +30˚ C. Todėl ir yra svarbu saugotis ne tik nuo UV spindulių, bet nuo viso šviesos spektro.

Kristina: UVB spindulių, kurie pasiekia tik epidermį, veikiama oda sausėja, įdega ir nudega. Kaip žinia, vieni žmonės iškart ruduoja ir niekada neparausta, kiti po deginimosi gali atrodyti kaip virti vėžiai. UVA spinduliai sminga giliau, paveikia dermą, generuoja laisvuosius radikalus, skatinančius raukšlių ir pigmentinių dėmių atsiradimą, kitaip tariant, jie skatina fotosenėjimą.

Matoma šviesa taip pat generuoja laisvuosius radikalus ir skatina uždegiminius procesus, žalojančius dermą.

Į likusias šviesos spektro dalis – matomą šviesą ir infraraudonuosius spindulius – ilgai nebuvo kreipiamas dėmesys, tačiau, kai mokslininkai tai padarė, paaiškėjo, kad ši spektro dalis taip pat labai svarbi. Buvo nustatyta, kad matoma šviesa taip pat generuoja laisvuosius radikalus ir skatina uždegiminius procesus, žalojančius dermą. Ji trikdo melanino sintezę ir provokuoja amžinių dėmių atsiradimą. Infraraudonieji spinduliai, dėl kurių jaučiame šilumos poveikį priiminėdami saulės vonias, pasiekia dar gilesnį odos sluoksnį – hipodermą. Jie sausina ir žaloja odos sluoksnius, kuriuose vyksta esminiai procesai, užtikrinantys gerą odos būklę. Ji dėl infraraudonųjų spindulių poveikio raukšlėjasi ir glemba.

Miglė: Noriu atkreipti dėmesį, kad apsauga nuo saulės būtina ne tik per atostogas. Juk saulė plieskia ir mieste, ji veikia ir tas, kurios tvarko reikalus, skuba iš vieno susitikimo į kitą... Labai verta turėti rankinėje produktą su visomis apsaugomis, apie kurias kalbėjome. Produktą, kurį patogu panaudoti bet kada. Tokia yra, pavyzdžiui, „Filorga UV-Bronze Mist“ dulksna, neleidžianti ultravioletiniams ir infrarudoniesiems spinduliams žaloti odos ir skatinanti ląstelių atsinaujinimą. Ją galima purkšti ir ant makiažo be baimės, kad bus sugadintas. Miesto moteriai tokia priemonė – tikras išsigelbėjimas.

Saulės priemonių linija / Filorga nuotr.