Linoleumas, sintetiniai kilimai, klijuojamos sienų dangos – šiomis medžiagomis įrenginėjame savo namus, nė nesusimąstydami, kad jų teikiamas grožis dažnai gali būti labai pavojingas sveikatai.
Kartais, kai už lango niūru ir lyja, savo namuose jaučiamės lyg šiltame glėbyje. Tačiau ar visada čia taip saugu, kaip ir jauku? Sveikatai nuodingos medžiagos namuose gali sukelti nuovargį, alergines reakcijas, silpninti imunitetą ir sukelti aibę kitokių pačių netikėčiausių negalavimų.
Sveiki baldai
Pasitaiko baldų, iš kurių daugelį metų garuoja formaldehidas ir fenolis, kurie ilgainiui gali pažeisti gleivinę ir odą, pasižymi kancerogeniniu (vėžį sukeliančių) ir mutageniniu (galintį sukelti genų mutacijas) poveikiu. Tokie baldai neigiamai veikia reprodukcinę sistemą, yra pavojingi nervų sistemai ir kepenims. Tad įsigyjant naujus baldus patartina įsitikinti, iš kokių medžiagų jie pagaminti. O jei šių pavadinimai jums nieko nesako, pasidomėkite išsamiau ar pasiieškokite šiuos dalykus išmanančio žmogaus.
- • Rinkitės natūralių medžiagų nelakuotus ir kitaip chemiškai neapdorotus baldus.
- • Valykite juos kiek įmanoma natūralesnėmis priemonėmis. Jau yra įvairių firmų namų priežiūros priemonių, pagamintų siekiant tausoti žmogaus sveikatą ir aplinką.
Didžiausi namų priešai
Kartais pajuntame, kad būtent namuose ima bėgti nosis, ašaroti akys, apninka čiaudulys. Ar niekada dėl to nesusimąstėte ir nepaklausėte savęs, iš kur šie negalavimai?
Jau nustatyta, kad daugelis statybinių ir įrengimo medžiagų turi lakiųjų komponentų, kurie pavojingi žmogaus sveikatai. O jeigu namas dar pastatytas pažeidžiant technologijas, jo gyventojai gali skųstis dermatitu, galvos skausmu, gerklės perštėjimu. Tačiau tai palikime statybininkų sąžinei. Geriau atkreipkite dėmesį, ką patys parsinešate namo.
Pirmiausia, tai skirtingi linoleumai, sintetiniai kilimai ir viniliniai tapetai, kuriais dažnai išklijuojamos ne tik sienos, bet ir lubos. Kol dar neatsisakėte nebemadingų popierinių tapetų, pagalvokite apie tai, kad daugelyje remontui skirtų prekių yra nereikalingų aromatinių medžiagų.
Kitas pavojus slypi buitinėje chemijoje, jį kelia įvairūs lakai, dažai ir kt. Dažniausia šias priemones pirkdami pirmiausia žiūrime į kainą, nelabai gilindamiesi į kokybę. Sveiką gyvenseną propaguojantys gydytojai rekomenduoja gyventi kuo arčiau gamtos, o jei tai neįmanoma, kuo dažniau būti gamtoje. Tačiau daugeliui miestiečių, deja, tai daugiau svajonė nei realiai įgyvendinamas dalykas.
Lakūs organiniai junginiai. Jų yra visa gausybė, tačiau nuodingiausi – formaldehidas ir benzenas. Formaldehidas ilgą laiką garuoja iš daugelio apdailos medžiagų, medžio drožlių, klijuotos faneros ir kartono plokščių.
Polivinilo chloridas (PVC). Jo būna santechnikos vamzdžiuose ir kt.
Švinas ir kadmis. Tai sunkieji metalai, kenkiantys žmogaus sveikatai. Šių elementų yra kai kuriuose plastikiniuose languose. Ir nors teigiama, kad jų kiekiai atitinka Europos Sąjungos ir Lietuvos reikalavimus bei nekenkia žmonių sveikatai ir aplinkai, prieš rinkdamiesi langus, pagalvokite, ar taip yra iš tiesų. Beje, šių elementų pasitaiko ir maisto produktuose (jūros žuvyse, mėsoje), vandenyje. Maisto produktų gal nepavyks patikrinti, tačiau bent jau žinosite, kad jūsų aplinka neskleidžia nuodingų medžiagų.
Švinas veikia lytinę ir kraujodaros sistemą, slopina eritrocitų gamybos fermentus, kenkia kraujagyslėms, inkstams, sukelia psichikos sutrikimus ir kt.
Kadmis žaloja inkstus, sutrikdo normalią jų funkciją.
Dujos. Jei jūsų namuose stovi dujinė viryklė ir įrengta šildymo sistema, tikėtina, kad anglies dvideginio, angliavandenilių, azoto dioksido nuolat patenka ir į jūsų gyvenamąją aplinką.
Kad namai būtų sveiki
- • Rinkitės organinės kilmės dažus ir apdailos medžiagas.
- • Pasirinkite sienoms leidžiančias kvėpuoti dangas, venkite vinilinių tapetų, kurie veikia chemikalams jautrius žmones.
- • Kasdien bent po dvi valandas bet kokiu oru vėdinkite namus.
- • Savo namuose nerūkykite ir neleiskite tai daryti kitiems.
- • Rinkitės natūralaus pluošto medžiagas baldams aptraukti. Pagalvėles prikimškite natūraliais užpildais, o ne sintetika.
- • Virtuvėje įsirenkite gerą gartraukį.
- • Svarbu, kad tualete būtų gera ventiliacija.
- • Chemines medžiagas laikykite kiek įmanoma sandaresniuose induose.
- • Nenaudokite buitinės chemijos su chloru.
- • Kuo daugiau namuose medinių baldų, tuo sveikiau.
- • Laiku keiskite susidėvėjusį linoleumą.
- • Remontui skirtas prekes pirkite tik susipažinę su higienos sertifikatu.
- • Naudokite natūralias statybines medžiagas.