Kokie pavojai slypi vaikams skirtoje kosmetikoje?
Vaikiška kosmetika – aliejukai, kremai, pudros, šlapios servetėlės, akių negraužiantys šampūnai – viena iš visoms mamoms aktualių temų. Su šiais produktais vaikiška odelė susipažįsta praktiškai vos kūdikiui atėjus į šį pasaulį. Kurie produktai geriausi ir saugiausi? Ar jų tikrai reikia švelniai kūdikio ar vaiko odelei? Kaip teisingai pasirinkti? Užduotis nelengva, bet tikrai įveikiama.
Pirma ir pagrindinė taisyklė, renkantis vaikiškas priežiūros priemones, – rinktis bekvapes, tokias, kurių ingredientų sąraše nėra žodžių „parfum“ ar „fragrance“. Kodėl? Todėl, kad kvapų sudėtyje yra visa puokštė alergenų, kurie, mokslas tai įrodė, kenkia mūsų odai: skatina alergines odos reakcijas, lėtina odos gijimo procesus ir greitina odos senėjimą.
Vaikiškos priemonės su kvapais, ypač skirtos tam tikroms problemoms spręsti, gali ne tik nepadėti, bet dar ir lėtinti odos gijimo procesus.
Nereiškia, kad pirkdami ekologišką odos priežiūros priemonę be parabenų, sintetinių medžiagų, dažiklių ar sintetinių kvapiklių, perkate draugišką vaikiškai odai produktą.
Šioji kvapų taisyklė galioja ir eteriniams aliejams, esantiems produktų sudėtyje. Todėl reikėtų būti itin atsargiems renkantis ekologiškus produktus, kuriuose gausu eterinių aliejų.
Eteriniai aliejai, taip pat kaip ir sintetiniai kvapikliai, yra pilni alergenų, kurie lygiai taip pat kenkia odai. Todėl jei perkate ekologišką odos priežiūros priemonę be parabenų, sintetinių medžiagų, dažiklių ar sintetinių kvapiklių, tai visiškai nereiškia, kad įsigyjate draugišką vaikiškai odai produktą. Jis dažnais atvejais bus papildytas eteriniais aliejais, kurių sudėtyje esantys alergenai kenks net stipriau, nei dauguma sintetinių priedų.
Dažikliai – tai dar vienas ingredientas, kurio tikrai galime išvengti pirkdami priemones savo vaikams. Jie neturi jokios apčiuopiamos naudos, o dedami tik maloniam įspūdžiui sukurti. O vaikai, ypač maži, dažnai kiša pirštukus į burną ir taip šios medžiagos patenka į organizmą. Tepamos išoriškai šios medžiagos žalos nepadarys, tačiau patekusios vidun pakenkti gali.
Taip pat svarbu vengti dirginančių medžiagų, kurių tikrai yra ir vaikiškose priežiūros priemonėse. Rinkdami dantų pastą (ypač dantų pastą!), prausiklį ar šampūną žiūrėkite, kad sudėtyje nebūtų „sodium lauryl sulfate“. Nors ši medžiaga jau seniai įrodyta kaip galinti stipriai suerzinti odą, gamintojai vis dar ramia sąžine deda jos ir į vaikiškus produktus. Rinkitės atsargiai, labiau atkreipdami dėmesį ne į kainą, bet į produktų sudėtį. Brangiuose produktuose, taip pat kaip ir pigiuose, galite rasti ne vieną erzinantį ingredientą.
Jei naudojate vaikišką pudrą, vertėtų rinktis priemones be talko. Nors dekoratyvinėje kosmetikoje jis dažnai naudojamas ir yra įrodyta, kad nesukelia vėžio, vis dėlto talkas vertinamas gana prieštaringai – manoma, kad nuolat naudojamas jis gali sukelti kiaušidžių vėžį.
Konkrečių pagrįstų įrodymų dėl jo poveikio žmogui beveik nėra, tačiau visada geriau apsidrausti ir vaikiškų pudrų su šia medžiaga nenaudoti. Jį puikiai gali pakeisti kosmetinis kukurūzų krakmolas, sudėtyje įvardijamas kaip „corn starch“.
Dar viena dažna vaikiška problema – nuo vystyklų ir drėgmės paraudusi oda ir bėrimai. Rinkdami produktą šioms problemoms spręsti visų pirma venkite kvapų, dažiklių, taip pat kitų medžiagų, kurios gali suerzinti vaikišką odelę. Tarkime, tokių kaip citrusai, levandos, kamparas, bergamotė ar mėta.
Efektyviausi produktai šioms problemoms spręsti sudėtyje turi cinko oksido („zinc oxide“). Cinkas turi odą gydančiųjų savybių – ramina uždegimą, veikia kaip antioksidantas, todėl pažeistos odos būklė gerėja greičiau.
Taip pat labai svarbu parinkti tinkamus produktus apsaugai nuo saulės. Geriau rinktis priemones su natūraliais mineraliniais filtrais – cinko oksidu ir titano dioksidu („titanium dioxide“). Jie švelnesni vaikiškai odelei, nesukelia alerginių reakcijų ir neerzina odos.
Žinoma, jų minusas – sunkiais ant odos pasiskirstanti konsistencija, paliekanti baltus pėdsakus. Bet gal geriau tai, nei nudegusi oda? Juo labiau kad pastaruoju metu gamintojai tikrai patobulėjo ir gali pasiūlyti gerokai lengviau užtepamų priemonių.
Vienintelis dalykas, ko dažnas apsaugos nuo saulės produktų gamintojas nevengia, yra alkoholis. Jo sudėtyje būna tikrai nemažai, jis dažnai būna sąrašo pradžioje. Yra keletas populiarių naudojamų jo formų – „alcohol denat“, „alcohol“, „ethanol“, „SD alcohol“, „ethyl alcohol“, „methanol alcohol“. Todėl renkantis filtrus nuo saulės svarbu atkreipti dėmesį, ar nėra šios medžiagos, ar bent jau, kad ji nebūtų ingredientų sąrašo pradžioje ar viduryje.
Mokslo įrodyta, kad kosmetikos produktuose naudojamas alkoholis turi neigiamą poveikį mūsų odai – lėtina jos atsinaujinimą, slopina sveikų ląstelių gamybą, pažeidžia odos apsauginį barjerą bei skatina laisvųjų radikalų atsiradimą.
Taigi, jei rinkdami produktus susitelksite į ingredientų sąrašą, o ne gamintojų teiginius, pakuotės spalvas ar kvapus, tikrai sugebėsite parinkti švelnesnius produktus savo mažiesiems. Taisyklės gana paprastos, belieka jas pritaikyti praktikoje!
Indrė Urbanavičienė – yra seminarų „Protingas grožis“ lektorė ir kosmetikos „Driu Beauty“ kūrėja.