Kokius žmones naktį lanko košmarai?

Košmaras / „Shuterstock“ nuotr.
Košmaras / „Shuterstock“ nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2014-09-10 09:00
AA

Retkarčiais sapnuose pasitaikantys košmarai išties vargina ir gali sukelti rimtų nemigos problemų. Gerai, jei naktinio košmaro poveikis greitai išnyksta ir jau pasibaigus dienai net neprisimenate, dėl ko naktį teko išlieti tiek daug prakaito.

Vis dėlto yra žmonių, kuriems siaubingi nakties vaizdiniai pasitaiko ypač dažnai ir neretai jie netgi tampa chroniška problema – baisūs sapnai neleidžia tinkamai išsimiegoti, o miego trūkumas stipriai atsiliepia savijautai dieną.

Rutgerso universiteto (JAV) psichologas Edwardas Selby kartu su kolegomis iš Floridos universiteto atliko tyrimą, kurio metu bandė išsiaiškinti, kokiomis charakterio savybėmis pasižymintys žmonės yra labiau linkę sapnuoti košmarus, rašo „Psychology Today“.

Tyrimo metu paaiškėjo, kad košmarus dažniausiai sapnuoja tie, kurie pernelyg gilinasi į dienos metu patirtas problemas, mintyse jas vis naujai išgyvendami ir apmąstydami. Kita kategorija žmonių, dažniausiai patiriančių naktinius košmarus, yra tie, kurie visas negatyvias emocijas yra linkę pernelyg sureikšminti ir netgi dramatizuoti.

Anot mokslininkų, būtent šiomis savybėmis pasižymintys žmonės naktimis dažniausiai ir sapnuoja košmarus. Tyrimo rezultatai mokslininkams leido iškelti hipotezę, kad košmarai dažniausiai kamuoja tuomet, kai dieną žmonės patiria daug negatyvių emocijų, tačiau vieni su šiomis emocijomis moka susidoroti, o kiti ne, būtent todėl šios emocijos ir tampa jų sapnuojamų košmarų pagrindu.

Taip pat skaitykite: Nuo miego įpročių priklauso ir jūsų intelekto koeficientas?

Psichologas Edwardas Selby pateikia efektyvius patarimus, kurie padės susidoroti su kankinančiais košmarais.

Atsipalaiduokite. Prieš eidami miegoti atsipalaiduokite ir negalvokite apie dienos bėdas ir nemalonius potyrius. Padėję galvą ant pagalvės verčiau pamąstykite, kas šią dieną jums nutiko gero ir pasistenkite koncentruotis tik į pozityvius dalykus, iš savo minčių išmesdami visas negatyvias emocijas.

Kontroliuokite save. Atkreipkite dėmesį ir nuolatos stebėkite save, ar nesate linkęs pernelyg apmąstyti ir per daug sureikšminti ar dramatizuoti įvairių negatyvių patirčių. Jei pagaunate save nuolat svarstant, kad vienoje ar kitoje negatyvioje situacijoje reikėjo pasielgti kitaip, pasistenkite nusiraminti ir nekaltinti savęs. Išmokę kontroliuoti šias emocijas dienos metu, ir vakarais galėsite kur kas lengviau užmigti. Nustokite graužti save  dėl prastų pasirinkimų.

Pagalvokite, kas sukelia košmarus. Jei pastebėjote, kad košmarai dažniau kamuoti pradėjo, tarkime, pradėjus dirbti naujame darbe ar pakeitus gyvenamąją vietą, pabandykite išsiaiškinti, kas šiuos naktinius vaizdinius gali sukelti. Galbūt darbe patiriate itin daug streso ar blogai sutariate su kolegomis? Jeigu esate linkę pernelyg sureikšminti šias problemas, nenuostabu, kad tenka patirti košmarus.

Pasistenkite kuo greičiau išspręsti kylančius nesutarimus ir negalvokite apie juos prieš eidami miegoti. Jeigu košmarai vis tiek kankina, galbūt vertėtų užsiimti meditacija ar ramiai pagulėti vonioje ir pasiklausyti ramios muzikos, kuri padėtų kiek atsipalaiduoti ir užsimiršti.

Nebijokite košmarų. Jei sapnuojate košmarus, pasistenkite jų pernelyg nesureikšminti. Jeigu net ir dieną nuolatos galvosite apie tai, ką naktį sapnavote, sau prisidarysite daugiau žalos nei naudos. Nėra jokių mokslinių faktų, įrodančių, kad sapnai nusako ateitį, tad jei naktį prisisapnavo baisus sapnas, nemanykite, kad jis būtinai išsipildys ir realybėje. Kitaip teks gyventi nuolatinėje baimės būsenoje.