Kompozitorių stovykloje Druskininkuose sukurta 14 naujų kūrinių akordeonui: „Dirbome ekstremaliai“

Tarptautinė vasaros akademija „Composers+Summer Academy“ / Organizatorių nuotr.
Tarptautinė vasaros akademija „Composers+Summer Academy“ / Organizatorių nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
A
A

Druskininkuose pasibaigė pasaulio muzikus į Lietuvą traukianti tarptautinė vasaros akademija „Composers+Summer Academy“, apie kurią toli eina gandas: užsienio kompozitoriai bei akordeonistai iš lūpų į lūpas pasakoja apie unikalų lietuvišką projektą. Akademijos tutorė – Anglijoje reziduojanti lietuvių kompozitorė dr. Rūta Vitkauskaitė sako, kad šiais metais per ekstremaliai trumpą laiką – 1,5 savaitės – gimė kūriniai, žavintys kokybe ir charakteriu.

„Šiais metais „Composers+Summer Academy“ net labai pavyko: vos per 12 dienų užrašėme, įrašėme, surepetavome ir atlikome 14 naujų kūrinių akordeonui solo ir su styginių kvartetu“, – sako Rūta.

Pirmos trys akademijos dienos buvo skirtos bendram kolaboravimui tarp atlikėjų ir kūrėjų. „Norėjome, kad kolaboracija nebūtų tik atostogos, „apsitrinimas“ ir pakalbėjimas. Skatinome, kad žmonės iškart generuotų idėjas, jas užrašinėtų. Džiaugiuosi, kad tai pavyko. Visi intensyviai dirbo ir išsyk matėme kūrinių gimimą, jų eskizus, tam tikras formas – tai nebuvo abstraktu ir paviršutiniška“, – kalbėjo ji.

Ketvirtoji diena buvo skirta poilsiui: dalyviai ilsėjosi „Eglės sanatorijos“ baseinuose, atsipalaidavo SPA procedūrose. Anot tutorės, tokia diena buvo reikalinga, kad idėjos susigulėtų, galėtum viską apmąstyti: „Labai svarbu procese padaryti ir pertrauką. Nėra geresnio poilsio muzikantui, kaip galimybė vakare po darbų atsigaivinti baseine, pasivaikščioti po mišką, šilą. Akademijos erdvė buvo itin dėkinga – sanatorija yra toliau nuo miesto centro, gali atitrūkti nuo visko. Rusų kompozitorius Roman Pakhromenko, įkvėptas Druskininkų apylinkių, net pavadino savo kūrinį „Miško daina“.“

Tarptautinė vasaros akademija „Composers+Summer Academy“ / Organizatorių nuotr.
Tarptautinė vasaros akademija „Composers+Summer Academy“ / Organizatorių nuotr.

Antroji „Composers+Summer Academy“ užsiėmimų pusė tik intensyvėjo, kūriniai buvo išbaigti, repetuojami ir įrašomi. Vienas svečių vokiečių kompozitorius Jan Flessel pasirinko audiovizualinę kryptį: kartu su garso takeliu gimė ir vaizdo takelis. „Jo labai stiprus kūrinys, puikiai tinkamas ir elektroakustinės muzikos festivaliui“, – paminėjo tutorė.

Australė kompozitorė Claire Deak žengė į eksperimentinį meną, skambesiui naudojo loop‘inimo pedalą. Klausytojai vėliau komentavo, kad tai galėtų būti puikus kūrinys filmui. Taip išties gali nutikti, nes kinas yra viešnios specializacija.

„Labai daug nuo pat pradžių tikėjomės iš iranietės Atefeh Einali. Ji – ypač įdomi kompozitorė, atsiduodanti visa širdimi. Ši dalyvė akademijos metu net buvo priėjusi krizę – vidury darbų prisileido mintį, kad nespės, neišbaigs kūrinio. Bet dabar visi sutiks, kad jos kūrinys – įtaigus, įspūdingas, labai gerai parašytas ir yra vienas stipriausių šių metų programoje“, – teigė R. Vitkauskaitė.

Įspūdį jai paliko ir svečias iš Argentinos – Valentin Pelisch. Pasak tutorės, buvo net neįmanoma nuspėti, į kurią pusę keliaus filosofinio prado kompozitoriaus kūryba: „Jis stačia galva nėrė į kolaboraciją, priėmė mūsų metodus ir taisykles, ir gimė intriguojantis, labai keistas, rizikingas jo kūrinys, kurį atliko akordeonistas Valerijus Kračius. Beje, muzikanto pavardę argentinietis taip pat užrašė ant natų, kaip bendraautoriaus. Tokios muzikos klausytis galbūt nėra lengva, bet finaliniame koncerte „Pasaulio premjeros“, auditorija puikiai priėmė šį įspūdingą atlikimą, reikalavo biso.“

Tarptautinė vasaros akademija „Composers+Summer Academy“ / Organizatorių nuotr.
Tarptautinė vasaros akademija „Composers+Summer Academy“ / Organizatorių nuotr.

Argentinietis išvyko namo labai geros nuotaikos ir tokią vasaros akademiją tikrai rekomenduotų kitiems kolegoms. „Per buvusius dalyvius ir ateina gandas. Kiekvienas pritraukia bent vieną ar du naujus akademijos narius. Vokietis jau dabar klausia, ar galės dalyvauti „Composers+Summer Academy“ ir kitąmet. Be to, ši kūrybinė akademija skiriama ne tik kompozitoriams, bet ir akordeonistams. Lietuvė akordeonistė Kamilė Čekauskaitė, studijuojanti Slovakijoje, pirmą kartą čia lankėsi ir prisipažino nesitikėjusi, kad Lietuvoje vyksta tokio aukšto lygio kursai. Lenkų akordeonistė Kamila Olas jau ne pirmus metus grįžta jos augimas akivaizdus.“

Tutorius iš Danijos – Andreas Borregaard irgi visiems paliko didelį įspūdį. „Jis – neįtikėtinas eksperimentatorius. Itin gyvą, neįprastą, net kiek šokiruojantį jo pasirodymą pamatęs kalbėsi ir galvosi apie tai visus metus. Pribloškiantį koncertą dovanojo ir italas Michele Bianco, kurio atlikimo technika visus tiesiog pakerėjo. Druskininkams labai pasisekė, kad jis atvyko“, – sakė tutorė.

Koncertą, pavadinimu „Vandens muzika“, „Eglės sanatorijoje“ surengė ir pats „Composers+Summer Academy“ iniciatorius Martynas Levickis kartu su Vilniaus miesto ansambliu „Mikroorkéstra“.

Vasaros akademijos organizatoriai dėkoja visiems, kurie prisidėjo, kad 12 ekstremalių kūrybos dienų praėjo taip sėkmingai ir projektą, kurį remia Lietuvos kultūros taryba, žada tęsti kitąmet.