Konfliktą dėl „Enya Christmas show“ lietuviai sprendė Latvijoje: koncerto Vilniuje rengėjams skirta bauda

Enya / Asmeninio archyvo nuotr.
Enya / Asmeninio archyvo nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
2013-11-26 21:42
AA

Savaitgalį internete pasirodė žinia, kad gruodžio 14-tą Vilniuje numatyto „Enya Christmas show“ organizatorė – UAB „Adcola“ užsitraukė airių atlikėjos Enyos nemalonę, dėl Enya prekinio ženklo ir originalios muzikos naudojimo koncerto reklamoje. Koncerte Vilniuje pati Enya nedainuos, jos kūrinius perdainuos Lietuvos atlikėjos. Šio renginio atstovas žiniasklaidai Dailius Dargis su dar dviem kolegomis spręsti konflikto antradienio rytą išvyko į Rygą, kur yra įsikūręs „Sony/ATV Publishing“ atstovų „MicRec Publishing“ biuras, ginantis Enyos autorines teises.

Dėl „Enya Christmas show“ reklamoje skambėjusių pačios Enyos atliekamų dainų ir minimo jos vardo, atlikėjos vadybininkas Nicky Ryanas tikino ketinąs duoti į teismą koncerto organizatorius. Leidimo tokiai saviveiklai kuriant reklamą lietuviai nebuvo gavę.

Kaip antradienio vakarą portalui Žmonės.lt sakė „MicRec Publishing“ atstovė Kerija Kaleja, susitikimo metu abi konflikto pusės stengėsi išsiaiškinti, kodėl įvyko toks lietuvių ir airių nesusikalbėjimas – Enyos dainos lietuviškose reklamose skambėjo be autorių ir atlikėjos sutikimų. 

„Susitikome tam, kad rastume sprendimą dėl Vilniuje rengiamo koncerto. Buvome nusiteikę pozityviai ir sprendimą radome. Išsiaiškinome detales, kodėl Enyos kūriniai skambėjo reklamoje. Paprašėme lietuvių, kad tos reklamos nebūtų transliuojamos. Už tai, kad jos buvo rodomos, organizatoriams skirta bauda, nes kūriniai reklamose skambėjo be dainininkės sutikimo“, – portalui Žmonės.lt sakė ji.

Negaliu atskleisti, kiek organizatoriams reikės sumokėti, nes tai priklauso nu daugybės dalykų – reklamos kiekio, teritorijos, kurioje reklama prieinama, – kalbėjo K.Kaleja.

Anot K.Kalejos, norint panaudoti muzikanto kūrinį reklamai, gauti leidimą yra būtina.

„Kiekvienas, norintis panaudoti atlikėjo dainą reklamoje, filme ar kur kitur televizijoje arba radijuje, turi gauti leidimą. Prieš tai reikia informuoti, kaip ta reklama atrodys. Dabar mes norime, kad viskas vyktų pagal nustatytą tvarką – jie galės reklamuoti savo renginį, tačiau prieš tai abi pusės turi sutarti dėl tos reklamos detalių. Kol kas mes paprašėme pašalinti iš eterio visas reklamas su Enyos kūriniais“, – sakė ji.

Kiek organizatoriams kainuoja licencija reklamai su Enyos kūriniais ir kokio dydžio bauda jiems skirta, Kerija Kaleja nepanoro atskleisti.

„Už licenciją visada reikės mokėti, nes tai – intelektualinė nuosavybė. Kitaip bus, jei dainą jums parašys draugas – tada gal ir susitarsite. Šiuo atveju, kaip ir visais kitais tokio tipo atvejais, licencija kainuoja pinigus. Negaliu atskleisti, kiek organizatoriams reikės sumokėti, nes tai priklauso nu daugybės dalykų – reklamos kiekio, jos panaudojimo, teritorijos, kurioje reklama prieinama“, – kalbėjo K.Kaleja.

K.Kaleja patikino, kad pats renginys Vilniuje vis dar gali būti planuojamas. „Organizatoriai turi LATGA leidimus perdainuoti atlikėjos dainas koncerte, vadinasi, viešas pasirodymas gali įvykti. Bėda ta, kad Lietuvoje labai dažnai užsieniečių kūriniai yra naudojami neteisėtai, todėl norime tam užkirsti kelią“, – giliau žvelgė ji.

Į Žmonės.lt pastebėjimą, kad renginys Vilniuje planuojamas jau po kelių savaičių, K.Kaleja atsakė, kad siekiama kuo greičiau sutvarkyti formalumus ir vėl leisti transliuoti renginio reklamą.

„Muzikos industrijoje taip pat yra biurokratijos. Kiek viskas truks, negaliu pasakyti“, – kalbėjo ji.

Repetuoja garsūs šalies atlikėjai

Gruodžio viduryje Vilniuje vyksiančiame „Enya Christmas show“ bendradarbiauja žinomi šalies dainininkai – šio koncerto aranžuočių autoriumi, koncerto muzikos prodiuseriu ir meno vadovu tapo Linas Adomaitis. Koncerte Enyos dainas atlikti turi Rūta Ščiogolovaitė, Ieva Prudnikovaitė, Vaida Genytė, Erica Jennings ir Evelina Sašenko, kuri portalui Žmonės.lt dar anksčiau tikino apie jokias problemas dėl renginio organizacijos negirdėjusi.

Renginio „Enya Christmas Show“ generalinė repeticija (28 nuotr.)
+22

Su Žmonės.lt redakcija anksčiau taip pat susisiekė ir L.Adomaitis, savo pasiaiškinimo laiške rašęs: „Kaip atlikėjas esu sudaręs sutartį su UAB „Adcola“ dėl Enya kūrinių atlikimo „Siemens“ arenoje gruodžio 14 d. vyksiančiame koncerte. Taip pat organizatorius UAB „Adcola“ man pateikė sutarties su LATGA kopiją dėl leidimo renginio metu leidimo jos kūrinius atlikti viešai. Dokumentai byloja, kad renginyje galima atlikti airių atlikėjos kūrinius viešai.“