Šitaip spauda praminė turkų kilmės mokslininkų Uğuro ŞAHINO (55) ir Özlem TÜRECI (53) porą. Tai jų bendrovė „BioNTech“ kartu su JAV farmacijos kompanija „Pfizer“ sukūrė vakciną, turinčią padėti nugalėti virusą.
Teigiama, kad ši vakcina daugiau kaip 90 procentų veiksmingai apsaugo nuo koronavirusinės infekcijos. Pabrėžiama, kaip greitai – greičiau nei per metus – ji buvo sukurta, pirmoji ja paskiepyta pacientė britė Margaret Keenan įėjo į medicinos istoriją.
Milijardų eurų vertės projektas ne veltui vadintas „Šviesos greičiu“: Rytų Anglijos medicinos profesorius Paulas Hunteris sako, kad nė viena vakcina nebuvo sukurta taip greitai nuo pat 1796-ųjų, kai gydytojas Edwardas Jenneris įrodė, kad skiepai apsaugo nuo raupų, ir nuodugniai aprašė bei išpopuliarino skiepijimo būdus. Vakcina vadinama revoliucine, o jos kūrėjai už iškilius mokslo ir verslo laimėjimus paskelbti „Financial Times“ metų žmonėmis.
Patys mokslininkai, gyvenantys ir dirbantys Mainco mieste Vokietijoje, nematė reportažo iš Koventrio ligoninės, kur buvo skiepijama ponia Keenan: dėmesį atitraukė įvairūs vakcinos derinimo reikalai. Bet „Financial Times“ daktaras Şahinas sakė, kad abu su žmona jaudinasi, – per klinikinius tyrimus jų kūrinys buvo sušvirkštas daugiau kaip 22 tūkstančiams žmonių šešiose šalyse, vis dėlto vakcinuoti tikromis sąlygomis – visai kas kita.