Košė nuo anemijos, peršalimo ir niūrios nuotaikos
Dietologai sako, kad tai viena naudingiausių košių – ne tik soti, bet ir pilna vitaminų bei mineralų, lengvai ir greitai paruošiama, puikiai tinkanti valgyti viena ir su kitais patiekalais. Kokia tai košė? Žinoma, kad grikiai!
Grikiai unikalūs – tarp kitų kruopų pirmauja geležies kiekiu, kuris naudingas mūsų sveikatai ir organizmui. Gausu ir vitaminų В1, В2, В6, РР, Р ir kalcio, jodo, fosforo, kobalto, todėl virškinamajai sistemai ir kepenims grikiai yra nepakeičiamas dalykas.
Gydomasis efektas
Grikių košė stiprina imunitetą, gerina kraują, puikiai tinka kenčiantiems nuo peršalimo ligų, anemijos, skrandžio ligų, apsinuodijimo, varikozės, hemorojaus. Šią košę drąsiai valgykite ir dėl to, kad ji saugo širdies ir kraujagyslių, nervų sistemas. Štai kodėl ruduo – tinkamas metas įtraukti grikius į savo valgiaraštį – kruopos puikiai apsaugos jus nuo neigiamo aplinkos poveikio, suteiks geros nuotaikos pliūpsnį, mat pakelia hormono dopamino lygį organizme.
Taip pat skaitykite: Sunaudok maisto likučius: 3 patiekalai iš bulvių, ryžių ir makaronų
Cukraus svyravimas kraujyje mums „dovanoja“ energijos pliūpsnius arba nenumaldomą norą prigulti ant minkštos sofutės. Kur kas smagiau visą dieną jaustis gerai: grikiai cukraus kiekiui padeda kilti pamažėle, o tai daug sveikiau nei staigūs šuoliai, ką patiriame užkandusios ne itin sveikų saldėsių.
Grikių kruopos – folio rūgšties šaltinis. Žinia, kad besilaukiančioms moterims rekomenduojama gerti folio rūgštį, kuri padeda išlaikyti stiprų imunitetą, stiprina organizmo atsparumą, padeda išvengti neigiamo aplinkos poveikio. Taigi grikiai – puikus pasirinkimas.
Kaip vieną svarbiausių grikių savybių galima įvardyti apsaugą nuo vėžio. Mokslininkai tikina, kad šiose kruopose esančios sudedamosios medžiagos, flavonoidai gali stabdyti vėžinių darinių formavimąsi ir augimą. Taip grikiai apsaugo nuo trombozės rizikos, valo kraujagysles nuo cholesterolio, slopina širdies ir kraujagyslių negalavimus.
Kaip valgyti?
Jeigu grikių košė jums ne prie širdies, neskubėkite jos atsisakyti. Tiesiog išmokite tinkamai paruošti – valgykite su sviestu, kepintomis morkomis ir svogūnais, džiovintais pomidorais ar pesto padažu. Tik jokiu būdu nesaldinkite!
Taip pat galite naudoti grikių miltus, kurie tiks įvairiems patiekalams ruošti – nuo blynelių iki pyragų. Beje, keli grikių miltų šaukštai padės pagerinti hemoglobino kiekį.
Karšta grikių košė duos naudos kvėpavimo takams – pakvėpuokite jos garais, kurie gydo plaučių ligas, kosulį. O štai tos pačios košės šiltais kompresais mažinami sąnarių skausmai, odos ligos ir pan.
Ką pagaminti iš grikių? Jūsų dėmesiui 10 gardžių receptų.