Kosmetiką kuriantis dr. Saulius Alkaitis: „Netepkite odos tuo, kas nevalgoma!“

Moteris / Vida Press nuotr.
Moteris / Vida Press nuotr.
Šaltinis: „Laimė“
A
A

„Mano tikslas – ne grožis, ne populiarumas, o sveikata“, – sako ekologiškos kosmetikos „Dr. Alkaitis“ autorius mokslininkas Saulius Alkaitis. Lietuvoje gimęs, bet dar vaikystėje į JAV patekęs, ten studijavęs ir prekės ženklą sukūręs fizikinės chemijos mokslų daktaras savo rankų gamybos produktus vadina holistiniu ekologišku odos maistu.

Jei ne žmonos smalsumas, gyva, arba žalia, jūsų kosmetika gal nebūtų atsiradusi?

Oda – sudedamoji mūsų organizmo dalis, todėl maitinti ją gyvu, sveiku maistu itin svarbu. Juk nesiginčijame su mitybos specialistais, kai jie rekomenduoja vengti rafinuotų produktų ir įtraukti į racioną kuo daugiau natūralių? Kosmetika – odos maistas ir jos, tokios, kokią gaminu, idėją išties pasufleravo žmonos klausimai. Kadangi pagal išsilavinimą aš – chemikas, žmona nuolat domėdavosi, ką manau apie kosmetiką, kurios ji parsinešdavo namo. Perskaitęs, ko joje yra, klausdavau savęs: „Ar norėčiau tai suvalgyti?“, ir paprastai pasakydavau žmonai: „Aš šitų medžiagų netepčiau ant odos.“ Žinojau, kad jos per odą pateks į kūną, kitaip tariant, kuo nors tepdami odą mes tai tarsi suvalgome.

Pagaliau atėjo diena, kai žmona išgirdo: „Sukursiu kosmetiką, už kurią tavo oda bus amžinai dėkinga.“ Tam prireikė ne tik chemijos žinių. Studijavau vaistinių augalų gydomąsias savybes, gilinausi į tradicinius gydymo augalais būdus.

Ne specialistui susigaudyti, kuo odą tepti, o kuo – ne, kokia kosmetika – gyva, sudėtinga. Tarsi aišku, kad ta, kurioje pilna „chemijos“, – negyva... Tačiau, anot kritikų, natūrali kosmetika neretai sudirgina odą, tradicinė kosmetika ją nukonkuruoja veiksmingumu, tekstūra...

Pamėginsiu paaiškinti, kaip aš suprantu, kokia kosmetika veiksminga ir vertinga. Tokia, kuri užtikrina odos sveikatą holistiškai, padeda pasiekti odos homeostazę ir ją išsaugoti (homeostazė – pastovios vidinės terpės palaikymas, red. past.).

Kita mano nuostata, kuria vadovaujuosi kurdamas odai skirtus produktus: jiems tinka tik gyvi ingredientai – augaliniai ir vientisi. Matote, gamtoje visa sąveikauja, todėl šiuolaikinėje grožio industrijoje taikomas principas išskaidyti, išgryninti, išgauti iš augalų neva efektyviausius ingredientus ir juos naudoti, o kitus atmesti kaip nereikalingus, rodo pernelyg supaprastintą pasaulio suvokimą. Mano vertinimas holistinis: kiekvienas gamtos komponentas daugybe ryšių susijęs su savo aplinka ir būtent nuo jos priklauso, kodėl skirtingų augalų, turinčių tos pačios medžiagos, poveikis kitiems gyviems organizmams nevienodas.

Man pavyko įgyvendinti išsikeltą tikslą – sukurti sistemą, kuri, pirma, leidžia išgauti augalinį ekstraktą, išsaugantį visą augalo „asmenybę“, antra, leidžia sukurti viena kitą papildančių „asmenybių“ kompozicijas ir šitaip užtikrinti maksimalų terapinį produktų poveikį. Kad ingredientai liktų gyvi, nenaudoju aukštesnės nei kūno temperatūros. Savo sistemos pagrindu gaminu produktus, kurie idealiai tinkami odai – irgi gyvam, vientisam organizmui.

Kodėl nekuriate kremų sausai, riebiai, brandžiai odai – kuriate tiesiog odai?

Sausa, riebi, jautri, aknės kamuojama oda byloja apie sutrikusią pusiausvyrą. Kai produktas gyvas, dėl savo kompleksiškumo jis pajėgus prisiderinti prie kiekvienos odos.

Sausa, riebi, jautri, aknės kamuojama oda byloja apie sutrikusią pusiausvyrą. Kai produktas gyvas, dėl savo kompleksiškumo jis pajėgus prisiderinti prie kiekvienos odos (visada turėkite galvoje, kad jūsų oda – unikali!), tenkinti jos poreikius, padėti jai susigrąžinti ir palaikyti homeostazę, pusiausvyrą.

O dėl jūsų pastabos apie dirginimą... Tokia reakcija – normali pakeitus kosmetikos produktus, ypač jei naujieji atstovauja natūraliai kosmetikai. Odai reikia laiko prisitaikyti. Noriu pabrėžti: ekologiškai išauginti, laukinėje gamtoje etiškai surinkti, tausojamai apdoroti augalai, būdami gyvosios gamtos dalis, naudingi ne tik odai – visam organizmui, nuo kurio ji neatsiejama. Kaip tik dėl šios priežasties oda lyg veidrodis atspindi virškinimo trakto būklę. Kad oda būtų sveika (ir todėl graži), jos pusiausvyrą reikia palaikyti ir gyvomis išorinėmis priemonėmis, ir sveiku gyvu maistu, ir sveiku gyvenimo būdu.

Sakote, kad odos priežiūros produkto kokybę lemia ir jo sudėtis, ir gamyboje naudojamos technologijos. Eiliniam pirkėjui visa tai įvertinti, žinoma, sunku ir belieka kuo nors pasitikėti: sertifikatais, išmanančių žmonių rekomendacijomis, gamintojų žodžiais... Ką jūs pasakytumėte apie ekologiškos kosmetikos saugumą, jei paklausčiau apie konservantus?

Netgi natūraliais vadinamuose produktuose būna konservantų ir kitokių sintetinių ingredientų, t. y. medžiagų, kurios neatitinka odos prigimties. Tačiau be sintetinių konservantų galima apsieiti. Naudojant tam tikrą gamybos būdą įmanoma pasiekti, kad kiekvienas produktas turėtų natūralią apsauginę sistemą, o ją sustiprintų ir palaikytų eterinių aliejų, augalinių ekstraktų, fermentų kompleksas.