Kosmetika su kamieninėmis ląstelėmis: ką svarbu žinoti?

Makiažo gudrybės / Fotolia nuotr.
Makiažo gudrybės / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Žurnalas „JI“
A
A

Visais laikais, net alchemikai ieškojo jaunystės eliksyro. Išradę kosmetiką su kamieninėmis ląstelėmis mokslininkai džiaugiasi, kad jiems pavyko laimėti karą su senėjimu.

 Ar tikrai ši kosmetika daro stebuklus, teiraujamės specialistų. Konsultuoja Kauno estetinės medicinos ir dermatologijos klinikos „Grožio pasaulis“ kosmetologė Ugnė Želvytė.

– Kuo unikalios natūraliai organizme esančios kamieninės ląstelės?

– Kamieninės ląstelės – tai gyvybės pamatas, viso žmogaus organizmo pagrindas. Šios ląstelės palaiko audinių bei viso organizmo stabilią būklę: užtikrina nuolatinį kraujo, odos ląstelių, virškinimo trakto audinių atsinaujinimą, dalyvauja kaulų bei kitų audinių ir organų gijimo procese. 

Kamieninės ląstelės yra unikalios tuo, kad turi tris kitoms organizmo ląstelėms nebūdingus požymius: yra visų kitų ląstelių pirmtakės, gali ilgą laiką kontroliuojamai daugintis ir atsinaujinti, o esant tam tikroms sąlygoms – virsti bet kuria kita organizmo ląstele.

– Kokią įtaką kamieninės ląstelės daro mūsų odai?

– Mūsų odą sudaro tūkstančiai įvairių ląstelių, kurios nuolat atsinaujina. Šis procesas nevyktų be kamieninių ląstelių. Būtent dėl jų regeneruojasi laiko ar traumos pažeisti odos plotai. Kamieninės ląstelės teigiamai veikia odos būklę, gerina kraujotaką aprūpindamos odą deguonimi ir maisto medžiagomis, slopina uždegiminius procesus.

Deja,  su amžiumi, senstant, veikiant žalingiems aplinkos veiksniams (oro užterštumui, UV spinduliams), vykstant medžiagų apykaitos procesams, organizme susidaro laisvųjų radikalų, kurie kenkia kamieninėms ląstelėms, tiksliau jas naikina. Mažėjant natūraliai odoje esančių kamieninių ląstelių kiekiui, lėtėja ir jos atsinaujinimas. Oda ima plonėti, sausėti, atsiranda pirmosios raukšlės, kurios ilgainiui ryškėja.

– Kokios – žmogaus embriono, gyvūnų ar augalų kamieninės ląstelės naudojamos kosmetikai gaminti?

– Mokslininkai, tyrinėję kamieninių ląstelių poveikį pastebėjo, kad jos išties daro ypatingą poveikį odai. Todėl buvo pradėta gaminti kosmetiką su gyvūnų kamieninėmis ląstelėmis, išgaunamomis iš embrionų, kiaulių placentos. Deja, dėl gyvūnų teisių apsaugos daugelyje pasaulio šalių tokia kosmetika yra uždrausta.

Taip pat skaitykite: 10 makiažo klaidų, kurios šiurpina vyrus

Šiandien ji dažniausiai gaminama su augalų kamieninėmis ląstelėmis, kurios veikia kaip biostimuliatorius, skatinantis odą atsinaujinti.

– Ar tai išties – panacėja nuo senėjimo, ar tik gamintojų ir prekybininkų reklaminis triukas?

– Naudojant kosmetikos priemones su augalinėmis kamieninėmis ląstelėmis išties pastebimas visapusiškas odos būklės pagerėjimas. Jai tarsi sugrąžinama antra jaunystė. Paspartėja jos atsinaujinimas, greičiau atkuriamas lipidinis odos barjeras, taip vadinamas epidermis – viršutinė danga, apsauganti tikrąją odą nuo kenksmingo aplinkos poveikio.

Epidermis, kuris susideda iš penkių sluoksnių, yra lengviausiai pažeidžiamas. Tad naudojant kosmetiką su kamieninėmis ląstelėmis sustiprėja apsauginė odos funkcija. Ji geriau aprūpinama maisto medžiagomis, gerėja jos tonusas, padidėja drėgmės kiekis, dėl to mažėja jautrumas ir slopsta uždegimai. Oda tampa skaistesnė, lygesnė ir jaunatviškesnė.

– Kokia alternatyva kosmetikai su kamieninėmis ląstelėmis? Kokios dar priemonės veiksmingai  padeda atjauninti odą?

– Odos apsauga ir priežiūra sudaro vientisą sistemą.  Kad odos senėjimas vyktų kuo lėčiau, būtina naudoti ne tik  drėkinančias, epiderminį barjerą atkuriančias, bet ir odos atsinaujinimą stimuliuojančias kosmetikos priemones.

Alternatyva kosmetikai su kamieninėmis ląstelėmis – ta kosmetika, kurioje yra vaisių rūgščių, retinoidų, peptidų ir kitų veikliųjų medžiagų, kurios skatina odos regeneraciją, gerina kraujotaką, taip aprūpina odą maistingosiomis medžiagomis ir deguonimi.

– Kas labiausiai kenkia grožiui: nuovargis,  miego stoka, prasta mityba, piktnaudžiavimas žalingais įpročiais?

– Mūsų odai ir bendrai savijautai kenkia daugelis dalykų. Tiek nuovargis, stresas, netinkama mityba, tiek žalingi įpročiai, netinkama odos priežiūra namuose, tiek žalingas aplinkos poveikis.

Taip pat skaitykite: Kosmetikos etiketės: kenksmingi komponentai

Kad oda būtų graži ir nesentų, reikia ją nuolat drėkinti, taip pat laikytis pagrindinių sveiko gyvenimo būdo principų – valgyti daug daržovių, pakankamai gerti vandens ir miegoti, būti gryname ore, nerūkyti.

– Ar tiesa, kad naktį  oda pažeidžiamesnė, tačiau turi savybę ir greičiau atsinaujinti?

– Dienos metu mūsų oda yra natūraliai apsaugota dėl joje vykstančių procesų – organizmas geba įveikti temperatūros svyravimus, bakterijas, UV spindulius ir kitokį neigiamą aplinkos poveikį.

Kadangi senstanti oda atsinaujina lėčiau, naktis – tinkamiausias metas palaikyti tokios odos regeneracijos procesą.

Naktį mūsų organizmas ilsisi, todėl aplinkos dirgikliai, įprasta dienos veikla, stresas, įvairios mintys neslopina būtinų odos medžiagų apykaitos procesų. Todėl miegant ji išties turi savybę greičiau atsinaujinti, jei, žinoma, sudaromos tam tinkamos sąlygos.

Svarbiausia – vakare gerai nuvalyti makiažą ir per dieną susikaupusius nešvarumus. Antra – pasitepti veidą naktiniu kremu, kuris padeda sugrąžinti prarastą drėgmę, suteikia būtinų lipidų ir atkuria apsaugines jos savybes.

Kadangi senstanti oda atsinaujina lėčiau, naktis – tinkamiausias metas palaikyti tokios odos regeneracijos procesą, stimuliuoti jos natūralias funkcijas specialiomis priemonėmis.

– Kai kurios moterys mano, kad tokį pat rezultatą gaus naudodamos dieninį kremą rytą ir vakare. Kuo naktinis kremas skiriasi nuo dieninio?

– Kadangi dieną mus veikia žalingi aplinkos veiksniai, į dieninius kremus įprastai dedama medžiagų, apsaugančių odą nuo žalingų saulės spindulių ir kito neigiamo aplinkos poveikio. Daugelyje jų taip pat būna odos defektus ir trūkumus maskuojančių medžiagų (tarkim, su spalva ir pan.), ko visai nereikia naktį.

Be to, naktiniai kremai gaminami stipresnės koncentracijos: juose daugiau drėkinamųjų, maitinamųjų, atsinaujinimą skatinančių ir kitų biologiškai aktyvių medžiagų, vitaminų. Tad naudodami tos pačios linijos naktinį kremą naktį greičiau pajusite jo poveikį ir džiaugsitės gamintojų žadamu rezultatu.

Tekstas L. Grinkevičienės