Kostas Smoriginas Londono scenoje pasirodė su didžiausiomis operos žvaigždėmis
Praėjusią savaitę Kostas Smoriginas dainavo Londono Covent Gardeno operos scenoje, koncerte, skirtame legendiniam operos solistui Dmitrijui Chvorostovskiui atminti.
Šio įspūdingo menininko pagerbimo vakare dalyvavo jo draugai, ilgamečiai scenos kolegos: Anna Netrebko, Angela Gheorghiu, Steven Costello, Sumi Jo, Elina Garanca, Aida Garifullina, grojo Karališkosios operos orkestras, diriguojamas Antonio Pappano. Koncerte Kostas atliko Skarpijos ariją „Te Deum“ iš operos „Toska“, kurią Vilniuje jis atliks jau ateinantį sezoną numatytuose Vilnius City Operos spektakliuose. Beje, pats Chvorostovskis labai mėgo ir dažnai dainuodavo šią ariją, – tai ir nutiesė simbolišką giją tarp šių, gerą dešimtmetį vienas kitą pažinojusių, bičiulių.
Minėtasis koncertas vainikavo ypatingai sėkmingą eilę Kosto Smorigino pasirodymų Londone, į kurį, po įtaigaus Dagono Žynio vaidmens atlikimo VCO premjeroje „Samsonas ir Dalila“, buvo išskubėjęs ryškiausias Lietuvos baritonas. Čia, Covent Gardeno scenoje, jis naujai perkūrė Eskamilijo vaidmenį inovatyvumu pasižyminčio režisieriaus Barrie Kosky teatrališkame „Karmen“ pastatyme, kuris susilaukė nemenko sujudimo tradicinės operos kritikų pasaulyje. „Karmen, tokia, – kokios niekada nematėte“, – šaukė „ The New York Times“ antraštės, „Mylėkit ar nekęskit, bet tai – neeilinė Karmen“, – antrino britų laikraščiai.
Na, o K. Smorigino unikaliai interpretuotas Eskamilijo įtvirtino šio solisto statusą tarp pasaulio geriausiųjų. Visiems, kas nespėjo pamatyti Kosto šiame pastatyme, yra dar viena galimybė 2021 m. O mes, trumpam sutikę į gimtą Vilnių grįžusį Kostą, skubėjome jį pakalbinti apie bičiulystę su D. Chvorostovskiu ir artimiausius ateities planus.
D. Chvorostovskis buvo vienas didžių ir labai mylimų operos „mohikanų“, kaip L. Pavarotti ar M. Callas, kurie savo veikla peržengė klasikinės muzikos ribas ir uždegė meilę jai daugeliui pasaulio žmonių. Gal galėtumėte papasakoti, kokie darbai suvedė jus su p. Chvorostovskiu?
Su Dima susipažinome 2007 metais, dainavome 2008 ir 2009 metais, kuomet buvau jaunųjų artistų programos stažuotojas Londono Covent Gardeno operoje. Dainavome katu spektakliuose „Traviata“, „Rigoletas“, „Kaukių balius“. 2011 metais, dainuojant Aix-en-Provence festivalyje Prancūzijoje, sulaukiau skambučio iš Algio Trimkausko, Kauno simfoninio orkestro direktoriaus, kvietusio dalyvauti naujame G. Verdi operos „Simon Boccanegra“ įraše. Dima ten dainavo Simono Boccanegros vaidmenį.
Nuo tada mūsų draugystė tęsėsi iki pat pralaimėtos jo kovos su liga, – iki pat mirties. Buvau kviečiamas dainuoti įvairiausiuose koncertuose ir paskutiniame jo įraše – operoje „Rigoletas“.
Kokie jūsų asmeniniai įspūdžiai apie šį neeilinį solistą?
Tai buvo išskirtinio talento ir balso atlikėjas, baritonas. Didelės sielos ir puikios intuicijos žmogus. Esu dėkingas, kad galėjau artimiau pažinoti šį žmogų, iš jo sulaukti pastabų ir patarimų. Jis buvo mano bičiulis.
Dimos atminimo koncerte atlikau Skarpijos ariją „Te Deum“. Jis pats labai mėgo šią operos sceną ir labai dažnai ją dainuodavo. Tai – lyg bažnyčios himnas. Su tenoru Steven Costello atlikome duetą iš „Perlų žvejų“, kurį jam teko dainuoti ir su Dima. Jie buvo artimiausi bičiuliai.
Kokie darbai Jūsų laukia artimiausiu metu?
Balandžio 14 ir 15 dienomis dainuosiu su Lietuvos valstybiniu simfoniniu orkestru ir maestro Gintaru Rinkevičiumi, – Kongresų rūmuose atliksiu M. Musorgskio vokalinį ciklą „Mirties dainos ir šokiai“. O jau mėnesio gale turiu būti Londone, Covent Gardene, naujame R. Wagnerio „Lohengrino“ pastatyme, kur atliksiu Heraldo vaidmenį.
Su kokiomis nuotaikomis ruošiate šį vaidmenį?
Nuotaikos puikios, man šis vaidmuo jau pažįstamas. Dar anksčiau teko bendradarbiauti su Andris Nelsons, kuris ir diriguos šį naują pastatymą. Andris mane yra kvietęs dainuoti su Birmingemo ir Bostono simfoniniais orkestrais. Taip pat su juo koncerte esame atlikę ir patį „Lohengriną“.
Vasarą grįžtate į Brėgenco festivalį Austrijoje, į dar vieną legendiniu tapusį „Karmen“ pastatymą. Kuo jis ypatingas jums?
Tai nuostabus, unikalus festivalis, kuriame operos spektakliai vyksta ant ežero paviršiaus. Tiesiog visa scena, visos dekoracijos yra statomos vandenyje. Tai – didelis šou, kurį kas vakarą aplanko virš 6000 tūkstančių žiūrovų. Spektaklio metu dirba kaskadininkai, šokėjai, o aš pats savo sceną pradedu atplaukdamas motoriniu kateriu. Taigi, laukia puiki ir darbinga vasara.