Krizes patyrusioms šeimoms – atnaujinti laikini namai: vaizdai prieš ir po
Prieš kurį laiką baigtas pirmasis Kauno miesto Šeimos krizių centro atnaujinimo etapas. Jo metu IKEA, Švedijos mažmeninės prekybos baldais ir aksesuarais namams bendrovė, atnaujino pirmojo korpuso gyvenamuosius kambarius, šeimų laisvalaikio, virtuvės bei kitas erdves. Iš viso investicija į patalpų atnaujinimą siekia daugiau nei 30 tūkstančių eurų.
Statistika rodo, jog Lietuvoje viena iš trijų moterų bent kartą gyvenime patiria smurtą artimoje aplinkoje. Ši situacija dar paaštrėjo karantino metu, kai daugeliui teko praleisti daugiau laiko uždarose namų erdvėse. Smurto artimoje aplinkoje atvejais kenčia ne tik suaugusieji, tačiau ir kartu gyvenantys vaikai.
Siekdama prisidėti sprendžiant šią socialinę problemą, IKEA įgyvendina iniciatyvą „Pastebėk smurtą“. Jos metu kartu su žiniasklaidos priemonėmis ir ekspertais vykdoma informacinė kampanija, pagerintos nuo smurto nukentėjusių šeimų gyvenimo sąlygos viename didžiausių šeimos krizių centrų Lietuvoje.
„IKEA vizija yra kurti gražesnį kasdienį gyvenimą, kuris prasideda namuose. Negalime likti nuošalyje, kai namai daliai šeimų tampa ne saugiu prieglobsčiu, o skaudžių išgyvenimų erdve. Krizių centrai suteikia laikino apgyvendinimo ir kitas reikalingas socialines paslaugas nuo smurto ir kitų aplinkybių nukentėjusiems asmenims. Viename didžiausių krizių centrų Lietuvoje, Kauno šeimos krizių centre, siekėme sukurti jaukias gyvenamąsias erdves asmenims, kurie laikinai saugių namų neturi. Tikimės, kad tai prisidės prie šviesesnės nukentėjusių šeimų kasdienybės“, – teigia Hanspeter Zürcher, IKEA valdybos pirmininkas Baltijos šalyse.
Nustebino vaikų reakcijos
Pasak Kauno miesto socialinių paslaugų teikimo centro, valdančio Kauno šeimos krizių centrą, atstovių Robertos Motiečienės ir Neringos Gudėnaitės, tinkama gyvenamoji aplinka ne tik teikia prieglobstį, tačiau ir motyvuoja šeimas grįžti į normalų gyvenimą, padeda ugdyti socialinius įgūdžius, galiausiai, sukuria tinkamą aplinką vaikų vystymuisi ir gerbūviui.
Iki šiol laikinus krizių centro gyventojus pasitikdavo plikos sienos ir būtiniausi baldai.
„Kambariai sudaro sąlygas tik baziniams šeimos poreikiams patenkinti. Tačiau svajojame, kad čia atsidūrusi šeima galėtų atsikvėpti, kad kambarys atlieptų šeimos žmogiškuosius poreikius, kiekvienas narys turėtų privatumo. Labiausiai norime vaikams draugiškos aplinkos, kad jie turėtų erdvių, skirtų poilsiui, žaidimui, mokymuisi.
Pradėjus atnaujinti gyvenamuosius kambarius krizių centre labiausiai nustebino vaikų reakcijos – daugeliui jų tokia gyvenimo kokybė iki šiol nebuvo prieinama. Tikiu, kad aplinka, kuri suteikia namų jausmą, kurioje patogu ir jauku gyventi prisidės prie geresnės krizes patyrusių asmenų savijautos ir greitesnio atsigavimo“, – pasakoja Roberta Motiečienė, Kauno miesto socialinių paslaugų teikimo centro vadovė.
„IKEA interjero dizainerių komanda, dirbusi šiame projekte, sukūrė namų jausmą, kurio negalėjome pasiūlyti iki šiol kaip socialinių paslaugų tiekėjas. Tikiu, kad tai naujas kokybinis lygis, kurį pajus laikinai krizių centre apsistojantys asmenys.
Įsivaizduokite, kokį skirtumą sukuria tai, kai atvykęs pačiomis juodžiausiomis savo gyvenimo dienomis gauni galimybę gyventi namų, o ne valdiškoje aplinkoje“, – sako Neringa Gudėnaitė.
Kitas Kauno šeimos krizių centro atnaujinimo etapas suplanuotas 2022 m. Praėjusių metų pabaigoje IKEA paskelbė savo socialinės atsakomybės programą Baltijos šalyse. Programos tikslai – šviesti visuomenę apie smurtą artimoje aplinkoje, prisidėti gerinant laikino apgyvendinimo sąlygas krizių centruose. Socialinės atsakomybės programa vyksta Lietuvoje ir Latvijoje tuo pačiu metu.