„Kultūros naktį“ Lukiškių aikštėje – maratonas „Juodais baltais“: kulminacija vidurnaktį su P.Geniušu

Petras Geniušas / Dmitrijaus Matvejevo nuotr.
Petras Geniušas / Dmitrijaus Matvejevo nuotr.
Šaltinis: Pranešimas spaudai
2024-06-07 14:24
AA

Nemiegantį Vilnių birželio 7 d., „Kultūros naktį“, Lietuvos muzikos ir teatro akademija kviečia į Lukiškių aikštę, kur vyks ne tik fortepijoninės muzikos maratonas „Juodais baltais“, bet ir paskutinis pokalbių ciklo „Susikalbėjimai Didžiojoje“ renginys.

Gilias fortepijono muzikos atlikimo tradicijas puoselėjanti Lietuvos muzikos ir teatro akademija (LMTA) „Kultūros nakties“ programai pristato unikalų trijų dalių projektą „Juodais baltais“.

„Trijų dalių projekte „Juodais baltais“ sujungėme viską, kas gali būti įdomu ir vertinga ne tik tiems, kam patinka fortepijoninė muzika, bet ir tiems, kas su tokia muzika nori susipažinti. Išgirsime ir pačių įdomiausių istorijų apie meistrų sceninį gyvenimą, ir net šešiolikos solistų atliekamą gražiausią fortepijoninę muziką, ir mūsų tautos genijui Mikalojui Konstantinui Čiurlioniui dedikuotą maestro Petro Geniušo improvizaciją“, – apie projektą pasakoja LMTA Meno centro vadovė Eglė Kasteckaitė.

Primoji projekto dalis – „Susikalbėjimai Didžiojoje“ – birželio 7 d. 19 val. iš LMTA Didžiosios salės persikels į Lukiškių aikštę. Paskutiniame ciklo „Mokytojas ir mokiniai“ renginyje vyks pianistų, LMTA profesorių Aleksandros Žvirblytės ir Petro Geniušo bei jų mokinių Sonatos Alšauskaitės ir Neringos Valuntonytės pokalbis, kurį moderuos muzikologė, LMTA prof. Lina Navickaitė-Martinelli.

Pianistai papasakos ne tik apie fortepijono meną, mokyklas, bet ir atskleis įdomių, dar niekur negirdėtų istorijų apie pasiruošimą įvairiems koncertams, konkursams, o klausytojai galės pabendrauti su vakaro herojais, išgirsti mokytojus skambinant kartu su savo mokiniais.

Antroji projekto dalis taip pat vyks Lukiškių aikštėje, kur LMTA pristatys gražiausią pasaulio fortepijoninę muziką ir talentingus jaunuosius Lietuvos pianistus. Nuo 21 val. Lukiškių aikštėje prasidės fortepijoninės muzikos maratonas „Juodais baltais“ – kūrinius skambins LMTA studentai pianistai.

Petras Geniušas / Asmeninio archyvo nuotr.

Vidurnaktį prasidės trečioji projekto dalis. Jai vykstant unikalią, improvizacijomis persmelktą programą „Ką norėčiau papasakoti Mikalojui Konstantinui Čiurlioniui“ atliks maestro P.Geniušas.

Šis „Kultūros nakties“ projektas šįmet išskirtinis tuo, kad birželio 7 d. vakarą kartu su Vilniumi bus kviečiami nemiegoti ir kiti Lietuvos miestai. Prie LMTA iniciatyvos prisijungia Marijampolė, Lazdijai ir Smalininkai (Jurbarko r.), kurie į savo miestų erdves – skverus, aikštes, sales – pakvies gyventojus stebėti tiesiogiai iš Vilniaus, Lukiškių aikštės, transliuojamą fortepijoninės muzikos maratoną „Juodais baltais“ ir M.K.Čiurlioniui dedikuotą P.Geniušo improvizaciją.

Fortepijoninės muzikos koncertas „Juodais Baltais“ / Organizatorių nuotr.

„Labai džiaugiamės, kad šiai idėjai pritarė ir „Kultūros naktį“ įsileis trys Lietuvos miestai. Tai bus tokia pirmoji, bet, labai tikiuosi, įdomi patirtis. Su nekantrumu laukiame renginio ir tikime, kad ši idėja prigis, o kitąmet „Juodais baltais“ pasklis dar plačiau ir dar daugiau Lietuvos miestų galės mėgautis kokybiška fortepijonine muzika“, – teigia E.Kasteckaitė.

Projektas „Juodais baltais“ pradėtas vykdyti 2009 m., kai LMTA profesorius P.Geniušas Vilniaus Lukiškių aikštėje per festivalį „Kultūros naktis“ surengė rečitalį ir atliko Ludwigo van Beethoveno muzikos kūrinių. 2011 m. į projektą įsitraukė ir jaunieji pianistai – LMTA studentai ir absolventai, kurių soliniai pasirodymai sudaro fortepijoninės muzikos maratono programos pagrindą.