„Kultūros nakties“ vadovė: spektaklio žiūrėti eisime į stotį, o šokti – į turgų
Birželio 15-osios naktį į Vilniaus gatves vėl sugrįžta miesto gyventojų ir svečių pamėgtas festivalis „Kultūros naktis“. Renginio vadovė Irma Petrašiūnaitė šiais metais lankytojus žada nustebinti naujais projektais, koncertais neįprastose erdvėse ir kviečia atrasti unikalius takus po „Kultūros naktį“.
Koks yra „Kultūros nakties“ konceptas?
„Kultūros naktis“ Vilniuje pradėta rengti nuo 2007 m. siekiant sukurti naują kultūrinę tradiciją mieste. Tris metus ši šventė buvo nacionalinės programos „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009“ dalis.
Koncepcija festivalio gana paprasta – pakviesti vilniečius ir miesto svečius švęsti kultūrą ir per vieną naktį jos „paragauti“ įvairių skonių – teatro pasirodymų, šokių, filmų peržiūrų, performancų, vizualinių instaliacijų, koncertų ir net kūrybinių dirbtuvių.
Per daugiau nei dešimt gyvavimo metų „Kultūros naktis“ tapo vienu labiausiai laukiamu Vilniaus miesto kultūrinių renginių, kurio puikios atmosferos neįveikia net permainingi lietuviški orai.
Kokia „Kultūros nakties“ renginio pagrindinė idėja?
„Kultūros nakties“ idėja atkeliavo iš Europos sostinių, kuriose šie renginiai turi gilias tradicijas. Šio renginio tikslas – vieną naktį metuose užtvindyti miestų aikštes, skverus, parkus ir netikėčiausias erdves įvairias meno sritis pristatančiais projektais. Pakviesti žmones jaukiam, draugiškam ir demokratiškam naktinėjimui po duris atvėrusius miesto muziejus, galerijas, bažnyčias, koncertų sales, teatrus ir kūrybines dirbtuves. „Kultūros naktyje“ atrasime tai, ko kasdienėje šviesoje kartais nepastebime, keliausime gatvėmis, kurios ne visada patenka į kasdienį maršrutą, lankysime erdves, kurias esame įpratę matyti kitokiame amplua. Ar dažnai spektaklio žiūrėti einate į Geležinkelio stotį, o šokti – į turgų?
Kodėl šiam renginiui pasirinktas Vilniaus miestas?
Kadangi „Kultūros naktis“ pradėta rengti ruošiantis projektui „Vilnius – Europos kultūros sostinė“, todėl festivalis liko Vilniuje.
Panašūs renginiai vyksta ir užsienio miestuose – Niujorke, Paryžiuje, Kopenhagoje, Dubline. Kuo unikali Vilniuje organizuojama „Kultūros naktis“?
„Kultūros naktis“ būtent ir buvo įkvėpta skirtinguose pasaulio miestuose vykstančių vienos nakties kultūros festivalių (dažnai jie vadinami baltąja naktimi arba „La Nuit Blanche“). Lietuvoje, žinoma, didžiąją programos dalį sudaro lietuvių menininkų kūriniai ir pasirodymai, be to, mūsų programoje, lyginant su kitais pasaulio miestais, daugiau šokių, muzikos, teatro, o daugelyje šalių tokio tipo festivaliai rengia tik vizualinių menų projektus.
Kodėl pasirinktas toks renginio laikas – naktis?
Renginys buvo įkvėptas unikalios „La Nuit Blanche“ idėjos ir kitų miestų, sėkmingai pritaikiusi šventės koncepciją, gerųjų praktikų. O „La Nuit Blanche“ išvertus iš prancūzų kalbos reiškia baltą naktį, tad tai ir padiktavo festivalio laiką.
Ar turite šio renginio tradicijų?
Turime tradicinių ir lankytojų itin pamėgtų renginių. Pavyzdžiui, kasmet lygiai vidurnaktį ant scenos Lukiškių aikštėje lipa maestro Petras Geniušas fortepijoninės muzikos naktyje „Juodais Baltais“, sutraukiančioje minias klausytojų. Tradiciškai, muzikos scena su įvairių grupių pasirodymais įsikuria „Vasaros terasoje“, o Bernardinų sodas atiduodamas vaikams – ten jau keli metai iš eilės vyksta lyg atskira „Kultūros naktis“ su savo programa, koncertais, dirbtuvėmis ir smagiais užsiėmimais.
Kokių renginių šiemet lankytojai neturėtų praleisti?
Kiekvienas renginys yra įdomus ir turi savo auditoriją. Šeimas su vaikais labai kviečiame į Bernardinų sodo Šeimų erdvę – veiklos mažiesiems čia užteks visai nakčiai. Ką aplankyti išgirs ir šokių, teatro, klasikinės bei populiariosios muzikos gerbėjai. Šių metų festivalio hitas – ispanų trupės pasirodymas „Varžybos“ Katedros aikštėje, kur šokis susipins su futbolo elementais.
Žinoma, abejingų nepaliks ir fortepijoninės muzikos naktis „Juodais Baltais“. Siūlyčiau nepraleisti Urtės Mildos Širvinskaitės projekto „Laikas ir erdvė“ (Sereikiškių parke). Menininkė kasmet intriguoja savo projektais, neabejoju, kad šių metų projektas taip pat bus įdomus. Mano šių metų favoritas – projektas „Pakartot“, rengiamas iš Londono atvykusios profesionalios choreografės Ievos Kuniskis kartu su būriu avantiūrai pasiryžusių mūsų Vilniaus senjorų. Stebėjau visą jo kūrybos procesą ir buvau sužavėta. Ateikite, nustebsite ir jūs!
„Kultūros naktis“ Vilniuje organizuojama jau nuo 2007 metų. Kaip žadate nustebinti lankytojus šiais metais?
Šiais metais festivalio lankytojus kviečiame atrasti naujus takus po puikiai pažįstamą Vilnių ir į jo erdves pažvelgti kitaip. Tad Katedros aikštėje skries futbolo kamuolys, koncerto klausyti eisime į patrankų liejyklą, baroko muzika skambės Operos ir baleto teatro garaže, teatrai įsikurs Vilniaus Geležinkelio stotyje, o Antikvariniai Kašpirovskio dantys bandys prakalbinti… sieną! Atradimų ir nustebimų, tikime, tikrai bus ne vienas, tad labai kviečiame visus atrasti savo takus po „Kultūros naktį“.
„Kultūros naktyje“ galite rasti ir „ŽMONĖS REKOMENDUOJA“ maršrutą, kuriame – ŽMONIŲ atrinkti įdomiausi vakaro renginiai.