Kur slidinėti nuo smėlio kopų? Geriausios vietos pasaulyje

Namibija / Vida Press nuotr.
Namibija / Vida Press nuotr.
Šaltinis: Elaima.lt
A
A

Pasiilgote slidinėjimo, bet nepasiilgote šalčio ir sniego? Tuomet laikas išbandyti slidinėjimą nuo smėlio kopų – „sandboardingą“, kuris lietuviškai galbūt būtų verčiamas į smėlialenčių sportą. Tai labai panašu į Lietuvoje jau išpopuliarėjusias snieglentes, tik šiam užsiėmimui reikės ne snieguotų, o smėlėtų kalnų.

Manoma, kad šis sportas atsirado Egipte dar faraonų laikais, kai žmonės atrado malonumą leistis nuo kopų su paprasčiausia medine lenta. Sandboardingas laikomas viena iš moderniausių sporto šakų. Dabar jau vyksta net šio sporto čempionatai, veikia treniruočių ir nuomos punktai. Visa, ko reikia, tai smėlio ir gerai išvaškuotos lentos (kitaip ji neslys). Sandboardingo gali mokytis bet kurio amžiaus žmogus: nukristi ant smėlio mažiau skauda, nes jis minkštas.

Sandboardingo gali mokytis bet kurio amžiaus žmogus: nukristi ant smėlio mažiau skauda, nes jis minkštas.

Tiesa, snieglenčių entuziastai kopose neras keltuvų, bet čia yra kitų privalumų: kas gali būti maloniau, nei slysti nuo kopos 80 km/val. greičiu vien su šortais ir marškinėliais? Kai kur teikiamos smėlio bagių paslaugos – šie keturračiai masyviais ratais užveža nuo greičio ir kaitros nuvargusius slidinėtojus į kopų viršūnę.

Leisti turistams slidinėti nuo kopų gali tik tos šalys, kurios smėlio kalnų ir dykumų turi per akis. Lietuva taip pat turi smėlialenčių sportui tinkamą vietą – Nidos kopas, bet šiukštu neardykite Parnidžio.

Ne vieną slidinėjimo nuo kopų kelionę organizavusi „Boutique Travel“ direktorė Aja Rutkauskienė pirmąjį sandboardingą išbandė kopomis garsėjančioje Namibijoje. Aja sako, kad niekas negali prilygti jausmui, kai vėjas kedena plaukus, šviečia saulė ir švelnios smiltys kutena kūną.

Aja Rutkauskienė
Aja Rutkauskienė / Asmeninio archyvo nuotr.

Geriausiai lietuvių įvertintos slidinėjimo nuo kopų vietos pasaulyje:

Kengūrų sala, Australija

Kengūrų saloje (Kangaroo Island), trečioje pagal dydį saloje Australijoje, ne tik laksto kengūros, gyvena ruoniai su pingvinais – joje taip pat dažnai aptinkami ir smėlialenčių sporto entuziastai. Mat saloje yra Mažoji Sachara, balto smėlio kopos, kurių aukščiausios siekia 70 metrų virš jūros lygio.

Svakopmundas, Namibija

Ši Afrikos šalis turi vienas didžiausių kopų planetoje. Vos prieš du dešimtmečius pirmieji ekstremalai nučiuožė nuo Namibijos dykumos šlaitų. Vienam iš Namibijos slidinėjimo pionierių Henrikui May priklauso greičiausio nusileidimo nuo kopų rekordas (net 92 km/val.). Vos vienuolika kilometrų nuo Svakopmundo paplūdimio veikia smėlio slidinėjimo taškai, kurie ne tik išnuomos įrangą, bet ir apmokys.

Dubajaus dykuma, JAE

Dubajus darsyk nokautuoja savo universalumu. Taip, Dubajaus dykumoje veikia slidinėjimo nuo kopų taškai su profesionaliais treneriais. Anksti ryte atsibusite kuriame nors arabiška prabanga dvelkiančiame viešbutyje, jus paims kondicionuojamas džipas ir nuveš į šalia plytinčią dykumą. Po trumpo instruktažo iškart galėsite išbandyti šį malonumą.

Cerro Negro, Nikaragva

Juodai ekstremalus slidinėjimas nuo gyvo Cerro Negro vulkano. Statūs šlaitai, juodas vulkaninės kilmės smėlis ir veikiantis vulkanas, įsivaizduojate? Tai jauniausias Centrinės Amerikos vulkanas, paskutinį kartą išsiveržęs 1999-aisiais.

Mui Ne kopos, Vietnamas

Azija, ir čia sandboardingo niekas nekontroliuoja. Tai – ir laisvė, ir rizika. Šalia populiaraus Mui Ne kurorto yra kvapą gniaužiančios Raudonosios kopos ir Baltosios kopos. Tik čia galite išvysti visą smėlio atspalvių paletę – nuo baltos, skaisčiai geltonos iki raudonos. Nors kopos, rodos, pasiekiamos ranka, siūlome išsinuomoti džipą, nes su motoroleriu negalėsite atsigabenti reikiamo kiekio vandens. O čia – tikrai karšta!

Ika, Peru

Pietinėje Peru dalyje esantis Ikos miestas gali pasigirti viena aukščiausių pasaulyje smėlio kopų, siekiančių beveik 2 kilometrų aukštį – La Marcha Sand Dune arba tiesiog Duna Grande. Čia galima čiuožti nuo smėlio 800 metrų! Ne veltui Ikoje rengiamos Peru nacionalinės smėlialenčių varžybos. O šalia smėlėtų trasų – ir netikėtai žalia Huacachinos oazė su ežeru ir palmėmis.

Atakamos dykuma, Čilė

Atakamos dykuma – sausiausia vieta žemėje, čia palyja vos kartą per kelis šimtmečius, ši dykuma laikoma Marso analogu Žemėje. Atakamos dykumos Mirties slėnyje nesurasi jokios gyvybės, išskyrus... smėlialenčių entuziastus! Šita vieta išties ypatinga: leisdamasis nuo kopų, gali matyti snieguotas kalnų viršūnes.

Fortaleza, Brazilija

Searos valstija garsi savo nesibaigiančiomis kopomis, kurios neria tiesiai į vandenyną. Fortalezos kurortas – ta vieta, kur smėlialenčių sporto entuziastai keliauja į Tatajubos kopas leistis nuo kalnų. Fortalezoje tam sąlygos – geriau negu geros, čia kasmet net 3000 valandų šviečia saulė ir pučia lengvas vėjelis. Sakoma, kad patys geriausi vakarėliai vyksta pirmadieniais – kad brazilai įrodytų, jog pirmadienis – nesunki diena!