Kuriame svajonių gėlyną
Gražus gėlynas – kaip meno kūrinys, tik kuriamas ne teptuku ir dažais, o gyvais augalais. Aišku, šedevro norisi iškart. Bet... kad pasisektų, reikia žinoti, į ką atkreipti dėmesį: šiek tiek išmanyti apie kompoziciją, mokėti derinti spalvas, atspalvius, formas ir gebėti numatyti, koks bus rezultatas, kai atsiskleis visas gėlyno grožis.
Tinkama vieta
- • Pirmiausia reikėtų įvertinti vietos, kurioje norėtume turėti gėlyną, gamtines sąlygas. Nes, kad ir kiek stengtumės pakeisti dirvožemį, koreguoti drėgmės ir saulės kiekį, gamta vis tiek viską sutvarko pagal savo dėsnius. Be to, tai brangiai kainuoja. Taigi, tik racionaliai įvertinusi gamtos sąlygas, galėsite tinkamai pasirinkti, kokius augalus sodinti.
- • Tiesa, reikėtų pastebėti, kad vienos gėlės puikiai prisitaiko prie ne tokių palangių sąlygų, nes turi ilgas ir išsikerojusias šaknis, kuriomis pasiekia vandenį, esantį giliau dirvoje, be to, mažiau jo garina per lapus. Kitos gėlės toleruoja sausesnę dirvą, kaip antai: muilinė guboja, kuri auga pajūrio kopose, lubinai, zundos, rytinės aguonos, alpiniai astrai, sauleniai, levandos ir kt. Kai kurios gėlės geba kaupti vandens atsargas savo svogūnuose ar gumbastiebiuose, dar kitoms patinka drėgmė.
- • Vieni augalai mėgsta saulę ir neapšviestose vietose blogai auga, skursta ir nežydi. Kiti, atvirkščiai, geriau jaučiasi pavėsyje, nes yra kilę iš miškų ir pamiškių, tai: jonažolės, adoniai, katilėliai, bergenijos, snapučiai, eleborai.
- • Pavėsingoje vietoje gali augti ir anksti pavasarį žydintys augalai, kol dar nesulapoję medžiai. Sukrauti ir išskleisti žiedus reikia daugiau šviesos. Anksti žydi raktažolės, žibuoklės, rūteniai, plautės, plukės.
- • Kaimo sodybose galima sukurti gėlyną iš dekoratyvinių vietinių laukinių augalų. Jie jau bus prisitaikę prie tos vietovės sąlygų.
- • Apskritai gėlynui reikia daug šviesos. Geriausiai, jei vasarą jis bus apšviestas apie dvylika valandų.
Forma
Harmoningoje aplinkoje žmogus jaučiasi geriau. Todėl itin svarbu sukurti harmoniją ir gėlyne. Didelėje erdvėje geriau derės didelis gėlynas, mažoje – mažas. Taip pat gėlynas turėtų tikti prie sklypo ir namo stiliaus. Formą galėtų nulemti aplinkoje esančių elementų formos. Prie griežtų geometrinių pastatų gražiai derės taisyklingų formų gėlynai, prie takelių, krūmų kompozicijų ar poilsio zonų – laisvai suplanuoti. Kuo skiriasi taisyklingų ir netaisyklingų formų gėlynai? Pirmuosius galima komponuoti kaip įvairių geometrinių formų lysves, klombas. Netaisyklingos formos gėlynas – tai pavienės gėlės ir jų kompozicijos, alpinariumai, vandens gėlynai.
- • Patvorys, vejos pakraštys ar takas – geriausia vieta lysvei. Ji gali būti lenkta, taisyklinga ar sudėtingos formos. Veją, gėlių lysvę galima įrėminti apvadais. Tada paprastai sodinamos žemaūgės gėlės.
- • Griežtos geometrinės formos – kvadrato, stačiakampio ar ovalo – klomba dera ten, kur aplinkoje vyrauja geometrinis pradas. Klomboje dažniausiai sodinamos panašaus aukščio gėlės. Pavieniui sodinamos išvaizdžios aukštos gėlės, pavyzdžiui, bijūnai, astilbės.
- • Pavienių gėlių grupės sodinamos prie takų, palei krūmus, medžius, vejos pakraščiuose.
- • Pagal fengšui, kad į namus tekėtų teigiama energija, takelis, vedantis į namą, ir prie jo esantis gėlynas turėtų būti grakštus ir šiek tiek išlenktas.
Spalvos
- • Visos spalvos skirstomos į šiltas ir šaltas. Šiltos spalvos pradedant geltona ir baigiant raudona optiškai priartina ir padidina objektus, šaltos (mėlynos ir violetinės), atvirkščiai, tolina ir mažina. Taigi įvertinkite, iš kokio atstumo dažniausiai grožėsitės gėlynu. Jei iš toli, geriausiai, kad žiedų spalvos būtų kontrastinės, jei iš arti, gali būti vienos spalvos ar tos pačios spalvos skirtingų atspalvių.
- • Raudonos spalvos žiedai kelia nuotaiką. Rausvų ir alyvinių atspalvių gėlynai puikiai dera raudonlapių krūmų fone. Sodri saulės spalva traukia dėmesį. Oranžinė ir švelniai gelsva tarsi apšviečia tamsiausias sodo kertes.
- • Mėlynos, žydros spalvos suteiks sodui rafinuotumo ir romantikos. Balta puikiai matyti vakare ir naktį. Be to, baltos spalvos žiedai gali sujungti nelabai derančias spalvas.
- • Galima pažaisti ir lapų atspalviais. Juk jų būna ne tik žalių – pasidabruotų, pilkų, gelsvų, auksaspalvių, rausvų ar margų... Paletė labai plati. Tereikia išmoningai suderinti su viso gėlyno kompozicija.