L. Mizgirytė-Latour: Ar galime eiti su džinsais į darbą?
Daugeliui vyresnės kartos lietuvių pati idėja apie džinsus į darbą yra, geriausiu atveju, rizikingas pasirinkimas. Dažniausiai dėl to, kad džinsai populiariojoje kultūroje asocijuojami su angliakasių, kaubojų ir kitais neprivilegijuotais darbais, tad jie priklausė ne toliau savo kiemo vartų ir tik savaitgaliais. Privilegijuotoji klasė ne itin palankiai vertino šį drabužį, nepaisant denimo audinio populiarumo Europoje net kelis šimtus metų iki Levi Strausso džinsų ir kombinezonų verslo pradžios JAV.
Tačiau džinsai po šeštojo dešimtmečio tapo maištautojų, einančių prieš bangas, simboliu, vėliau pacifistų – jų istorija yra unikali, kokios neturi joks kitas drabužis. Šiuolaikinėje madoje denimas, net nepaisant istorijos, yra vertingas audinys – ilgaamžis, patogus ir neįtikėtinai universalus nuo ryto iki vakaro. Denimo mėliai yra neutralūs ir lengvai derinami.
Tad nestebina, kai vis daugiau darboviečių sutinka, kad džinsai yra tinkamas drabužis. Dirbantiems ne kūrybinėje aplinkoje (klientų aptarnavimo skyriai, ministerijos, lavinimo institucijos ir panašiai) – džinsai priimtini bent penktadieniais. Tik yra keli „bet“.
Ne visų tipų denimas tinkamas darbui. Tai reiškia, kad kombinezonai, denimo suknelės, denimo su sportbačiais ar denimo su denimu deriniai yra didelis „ne“. Darbiniai džinsai turėtų būti kiek kitokie, nei tie, kuriuos vilkite savaitgaliais, laisvalaikiu ir kelionėse. Tai – tarsi klasikinės kelnės, tik iš denimo audinio: be madingų aplikacijų, siuvinėjimų, plėšymų, karoliukų ir blizgučių. Tradiciškai – kuo šviesesni džinsai, tuo kasdieniškiau jie atrodys. Idealiausi – vidutinio mėlynumo ir tamsiai mėlyni, juodi ar pilki be dekoro, tiesūs, su klasikinėmis tabako atspalvio siūlėmis. Siūlyčiau dėmesingai rinktis skinny džinsus: tai nereiškia, kad skinny negalima, tik tada tebūnie palaidinė, marškiniai ir švarkas ilgesni.
Jei savaitgaliui džinsus deriname su sportiniais bateliais, flatformomis, darbui batai prie džinsų turėtų būti kuo rafinuočiausi: aukštakulniai aulinukai, stiletai. Arba – vyriško stiliaus: loaferai, oksfordai, čelsiai. Kalbant apie stiletus yra tam tikrų apribojimų: saugiausias tinkamumo darbui atžvilgiu kulniuko aukštis yra iki 7–8 centimetrų ir be platformos.
Švarkas. Kaip ir su avalyne, kuo švarkas struktūriškesnis, tuo profesionaliau atrodys. Tai reiškia, kad mažiukai, trumpi švarkiukai telieka neformaliems susitikimams, o darbui tiks kampuotais pečiais, dvieiliai ar vienaeiliai, gerai sukonstruoti švarkai iš klasikinių audinių: tvido, dryžuotos, languotos, nekontrastingų spalvų vilnos. Vienintelė mažo švarkelio išimtis – Chanel stiliaus.
Vyriški marškiniai, palaidinė su kaspinu ar raukiniais, megztinis – taip pat tinkamas pasirinkimas. Šiuo atveju – sluoksniuojant – svarbu dydžiai (ne oversize, tačiau per siauri – irgi neprofesionalu), spalvos (klasikinės neutralios, tradiciniai raštai – dryžiai, taškai, smulkūs langeliai) ir kokybiški audiniai. (Venkite savaitgalinių, nunešiotų ar pūkuotų megztinių. Ploni merinosų vilnos megztiniai – įperkami, prabangūs ir profesionalūs.)