L. Mizgirytė-Latour: Kaip rūpintis drabužiais, kad jie ilgai tarnautų

Moters drabužinė / Vida Press nuotr.
Moters drabužinė / Vida Press nuotr.
Šaltinis: Elaima.lt
A
A

„Fui, kokia prasta kokybė!“ – prunkšteli ne viena, išskalbusi skalbyklėje vieną iš pirktinių drabužių. Turiu naujienų – kalta ne kokybė, o... mes. Negalime tikėtis, kad drabužis, išskalbtas drauge su šeimyniniais rankšluosčiais maksimalioje temperatūroje, atrodys kaip naujas. Siūlės išyra dažniau nuo nepriežiūros, o ne dėl to, kad daiktas prastai pasiūtas.

Tai ką daryti? Sausas valymas? Tai dažniau marketingo triukas, skirtas pakelti daikto vertei – pamačiusios „dry clean only“ užrašą pirkėjos įsivaizduoja, kad audinys neeilinis, ypatingas, o ne „buitiškai“ prižiūrimas.

Paisyti etikečių nurodymų nepamaišys, tačiau dauguma audinių išsilaiko ilgiausiai, kai skalbiami rankomis.

Bet pradžiai – ko jokiu būdu negalima skalbti ir būtina paisyti instrukcijų:

Neskalbiami

Niekada, niekada neskalbkite švarkų, paltų ir sudėtingo dizaino drabužių. Net jei audinys neišrankus, paltai ir švarkai turi daugybę sluoksnių po pamušalu, reikalingų palaikyti konstrukcijai ir formai. Šiuos drabužius patikėkite valyklai – nesvarbu, pirktus iš „Max Maros“ ar „Zaros“. Taip pat siūlyčiau neišmesti vidinių etikečių su priežiūros instrukcijomis – jose dažnai būna nurodoma, kokių chemikalų nenaudoti valyklose. Jei etiketė erzina – nukirpkite ir laikykite drabužio kišenėje.

Yoyo Cao
Yoyo Cao / Vida Press nuotr.

Jei oda sušlapo, tegu išdžiūsta natūraliai – nedžiovinkite jos plaukų džiovintuvu ar prie radiatoriaus.

Zomšinių ir odinių daiktų. Juos teks nešti valyklon, kur ne tik išvalys, atstatys drabužio ar rankinės formą, bet ir suminkštins senesnes kietas odas. Mažos dėmės nuo zomšos lengvai valomos zomšos trintuku, nuo odos – spiritu (spiritas netiks zomšai). Nenaudokite jokių „kaimiškų“ būdų odai prižiūrėti – kadaise mama paskaičiusi patarimą „išvalė“ odines pirštines su pienu (rezultatas – prarūgusio pieno kvapo, nuo riebalų sukietėjusi, parudavusi raudona pirštinių oda). Visada patikrinkite naują būdą mažai matomoje vietoje. Jei oda sušlapo, tegu išdžiūsta natūraliai – nedžiovinkite jos plaukų džiovintuvu ar prie radiatoriaus – ji sukietės ir susiraukšlės, o vandens dėmė išryškės.

Paryžiaus mados savaitės gatvės stilius, Aimee Song
Paryžiaus mados savaitės gatvės stilius, Aimee Song / Vida Press nuotr.

Aksomą taip pat verta nešti valyklon. Kasdienei priežiūrai reikės lipnaus pūkų surinkėjo. Nelyginkite aksomo lygintuvu – tik garais.

Thássia Naves
Thássia Naves / Vida Press nuotr.

Skalbiami

Niekada nesugadinsite audinio skalbdama jį išvirkščią drungname vandenyje, kuriame buvo įpilta skalbiklio (nepilkite nei skalavimo, nei skalbimo priemonių tiesiai ant audinio – tik į vandenį). Karštas vanduo, karšta džiovyklė, karšti radiatoriai nepatinka jokiems audiniams. Jei drabužiai keliauja skalbyklėn, tegu tai būna panašaus svorio ir panašių spalvų drabužiai. Atsargiai su didelėmis sagomis, kabliukais ir sagtimis – skalbyklėje jos gali išplyšti ir kitaip sugadinti audinį. Lyginkite tik tam audiniui tinkama temperatūra arba garais.

Vilna, merinosų vilna, angora, kašmyras skalbiami tik rankomis, su vaikišku šampūnu arba „Woolite“ tipo priemonėmis. Nepilkite jokių birių miltelių ir cheminių minkštiklių – jie sausina pluoštą ir gali dirginti odą. Plaukų kondicionierius yra žymiai saugesnė priemonė suminkštinti šiurkščiai vilnai. Ne džiauti, o džiovinti patiesus ant rankšluosčio toliau nuo radiatorių – vilna nuo karščio traukiasi ir kietėja. Lyginkite iš išvirkščios pusės ir leiskite atvėsti – šilti, tik iš po lygintuvo megzti drabužiai tįsta ir praranda formą. Sunkių mezginių nekabinkite ant pakabos.

Sarah Harris
Sarah Harris / Vida Press nuotr.

Medvilnė – mažiausiai išrankus audinys, tačiau plonytėms, beveik permatomoms medvilnės suknelėms reikės tiek pat dėmesio kaip ir šilkui. Storesnės medvilnės, mišrių medvilnės ir poliesterio pluoštų audiniai atlaikys standartinį skalbyklės režimą. Baltą medvilnę galima balinti.

Carolina Sanchez
Carolina Sanchez / Vida Press nuotr.

Denimas – tai medvilnė, tačiau džinsus geriau kuo rečiau skalbti – kad neprarastų jūsų kūno formos. Jei neišvengiamai laikas skalbti – šaltame vandenyje, išvirkščius, ne gręžti, o leisti nuvarvėti, džiovinti padžiautus.

Camille Charriere
Camille Charriere / Vida Press nuotr.

Šilkas yra vienas iš seniausių audinių žmonijos istorijoje. Neneškite šilkinių drabužių valyklon – jautrus pluoštas ilgiau tarnauja skalbiamas rankomis su švelnia skalbimo priemone, gniaužant, netrinant. Ne gręžkite, o susukite ritiniu į rankšluostį ir nuspauskite. Jei audinys linkęs elektrintis, įpilkite truputį kondicionieriaus į skalavimo vandenį. Šilkas džiūsta greitai, bet tegu tai įvyksta natūraliai.

Caroline Issa
Caroline Issa / Vida Press nuotr.

Viskozė – pusiau natūralus, žmogaus sukurtas pluoštas yra ilgaamžis, primena šilką, nesielektrina, padeda reguliuoti kūno temperatūrą geriau nei medvilnė. Prižiūrėkite kaip šilką.

Olga Karput
Olga Karput / Vida Press nuotr.

Trikotažas. Kuo plonesnis, tuo atsargiau reikia skalbti. Priežiūra tokia pati kaip ir šilko, nedžiaukite – trikotažas tįsta (ir kartais siūlės pokšteli nuo šlapio tįstančio audinio). Vilnos trikotažams tinka ta pati priežiūra kaip ir vilnai.

Dakota Johnson
Dakota Johnson / Vida Press nuotr.

Linas yra 2–3 kartus tvirtesnis nei medvilnė, tačiau lininius drabužius skalbti kaip medvilninius netiks (nebent tai – patalynė ir kt. namų linas). Nors linas lengvai glamžosi – lengvai ir lyginasi, be to, susiglamžęs linas – dalis audinio autentiškumo. Lininius drabužius skalbkite rankomis arba rankų režimu skalbyklėje. Niekada neperdžiovinkite lino, nes turėsite reikalų su neišlyginamomis raukšlėmis ir kietu audiniu.

Victoria Beckham
Victoria Beckham / Vida Press nuotr.