L. Mizgirytė-Latour: Kokių drabužių niekada neišmesti
Prasidėjus rudeniui imamės kedenti pakabų: kai kurie drabužiai tarnaus ir toliau, kiti keliaus valyklon, o dar su kitais lyg ir laikas atsisveikinti. Patarimų, kokiems drabužiams laikas į juodąjį maišą, kaip sumažinti spintos turinį, – kalnas ir dar truputis – ką mesti visos žinome. Tačiau drabužiai – tai ne tik audinys ir siūlės. Tai mūsų prisiminimai, pasimatymai, kelionės ir svarbūs gyvenimo įvykiai.
Tad prieš išravėdama garderobą Marie Condo stiliumi, naudokitės savo galva: ar tai, kad daikto nenešiojote daugiau nei 6 mėnesius, metus, tikrai jums reiškia, kad drabužiui laikas į labdaros konteinerį ar tapti dulkių pašluoste (idealiu atveju – sofos pagalve)? Jokiu būdu nesiūlau prisėsti ant krūvos nutąsytų trikotažinių marškinėlių, kandžių apgyvendintų suknių, poliesterio palaidinių ar papuošalų, kurių, su drauge prisiragavusi vyno, kikendamos prisipirkote. Tačiau manau, kad ne viena yra išmetusi ar atidavusi daiktų, kurių paskui gailėjosi.
Šie daiktai yra visai ypatingi – tiek, kad turėtų likti spintoje, net jei naujieji madingi rudens atvykėliai reikalauja sau vietos.
Tad ko neišmesti?
Pirmojo brangaus drabužio. Daugelis žinome, ką reiškia įsigyti ne pagal kišenę brangų ir išsvajotą daiktą. Ne vienai tai reiškia sėsti ant grikių dietos. Nesvarbu, nešiojate tą daiktą ar ne, pasikeitė jūsų stilius nuo tada, kai įsigijote drabužį, ar ne – pasilikite kaip priminimą, kaip stengėtės dėl jo.
Vintažinių marškinėlių. Šie turėtų būti esminio garderobo dalis: jie yra unikalūs (iš studijų laikų?), o dabar tokie madingi (nors nemadingais niekada nebuvo: džinsai su vintažiniais, bluktelėjusiais, minkštai užnešiotais trikotažiniais marškinėliais – neuniformiškas derinys su charakteriu). Net puikiausios gatvės madistės su jais nesiskiria.
Drabužių, kurie turi sentimentalią vertę. Tai – močiutės segė (kuri smagiai įsikomponuos į madingą, daugiau nei vienos sagės derinį), tėčio megztinis (oversize tendencijų mylėtojoms!), pirmo pasimatymo suknelė ir panašiai. Yra dalykų, kurie pinigais nematuojami.
Pačių patogiausių džinsų. Džinsų gerumas tas, kad jie nesusidėvi (kalbu apie tikro denimo džinsus, ne mišrių pluoštų). Net jei laikas pirkti naujus – senieji vis tiek atrodys geriausiai, išblukę ir suplyšę ten, kur reikia, ir gulės taip, lyg būtų specialiai pasiūti jūsų kūnui.
Odinio motošvarko. Tai – nepigus pirkinys, surasti tinkamą yra reikalų, jis, kaip ir džinsai, kuo daugiau dėvimas, tuo geriau atrodo, o iš mados neišeina.
Drabužių iš kelionių. Gatvės madistė Candela Novembre yra pasakiusi: „Vieni keliaudami perka magnetus ant šaldytuvų, aš perku drabužius. Jie kaip kelionės dienoraštis“. Netikėti, egzotiški, iš vietinių dėvėtų ar mini parduotuvėlių drabužiai ne tik primins keliones, bet ir suteiks kompleksiškumo jau turimam garderobui.
Drabužių, kuriuos norite palikti savo dukrai. Gal tai jūsų vestuvinė suknelė ar papuošalas. Visai nesvarbu, bus madingas tas drabužis ar ne – nežinau, ką atiduočiau, jei mamai būtų pavykę išsaugoti savo vestuvinius drabužius – man.