L. Mizgirytė-Latour: Raštas nemėgstančioms raštų

Langeliai / Vida Press nuotr.
Langeliai / Vida Press nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
A
A

Net tie, kuriems didžiausias spalvinis iššūkis yra šviesiai mėlyni marškiniai, o raštų raštas – ploni, nekontrastingų spalvų „banker’s stripes“ dryželiai, dažnai neprieštarauja ir langelių, vadinamų „gingham“, raštui – dviejų spalvų, smulkiam (iki 2 cm dydžio. Dideli dvispalviai langeliai dažniau vadinami „buffalo plaid“) raštui, kurio šaknys siekia 18 amžių.

Tradiciniu „gingham“ laikomas mėlynų ir baltų langelių audinys, dabar siūlomas visų įmanomų spalvų ir atspalvių. Toks pats nekonfliktiškas, kaip dryželiai ar smulkūs taškiukai, tik, skirtingai nei dryžiai, kurie dažniausiai atrodo ultramodernūs, taškeliai, kurie neatsiejami nuo nostalgijos praeičiai, „gingham“ turi nenuginčijamą „geros ir tvarkingos mergaitės“ aurą. Bent jau tokia gaubė šeštojo dešimtmečio damas, pasirinkusias pūstus languotus sijonus, prigludusius bridžus ir supermoteriškas, per liemenį sugnybtas sukneles.

„I love Locy“, Lucille Ball
„I love Locy“, Lucille Ball / Vida Press nuotr.

Tuo metu „gingham“ audinys buvo skirtas kasdieniam, vasaros kiemo vakarėlių garderobui. Tačiau Brigitte Bardot dievino šį printą ir rausvai-baltai languotą suknelę vilkėjo savo vestuvių dieną po oficialios ceremonijos.

Šiuolaikinėje madoje printo sugestijuojamas sezoniškumas tapo sąlygiškas, jei apskritai bent kiek įdomus mados mylėtojui. Todėl vasariškais laikyti langiukai tapo keturių sezonų printu, ir nors pūsti sijonai – t. y. šeštojo dešimtmečio estetika, turi savo auditoriją, šiuolaikinės gatvės mados dėmesys krypsta asimetriškų ir androginiškų siluetų link – vyriško dizaino vilnos paltų ir kostiumų, didelių marškinių ar avangardiškų suknelių, dėl kurių mažieji langeliai nebeatrodo mieli ar nekalti, o modernūs ir lengvai derinami.

Gatvės stilius
Gatvės stilius / Vida Press nuotr.

Neklysite manydamos, kad „gingham“ langiukai niekada ir nebuvo išėję iš mados. Tik maždaug nuo 2013 m. jie plūstelėjo atgal – „Prada“ šeštojo ir septintojo dešimtmečių inspiruotų kolekcijų su nuostabiais languotais paltais, suknelėmis dėka.

Marie
Marie / Vida Press nuotr.

Praėjus 5 metams, „gingham“ tendencija neatslūgo: teoriškai, bet kokia tendencija gyvuoja 3 metus. Jei ji yra nepraktiška / nefunkcionali, neatitinka laikotarpio lūkesčių – out. 5 metai yra skiriami ištvermingiausioms tendencijoms, kurios turi šansų tapti stiliumi. O „gingham“ langiukai ne tik nepasiduoda: be to, kad langelių cukruotas šeštojo dešimtmečio siluetas ir taip yra stilius, jie dar atgimė naujoje tendencijoje – avangardiniuose, androginiškuose siluetuose ir visai nesaldžiuose gatvės deriniuose.

Gatvės stilius
Gatvės stilius / Vida Press nuotr.