Laidos apie gėjus tėvus kūrėjai sulaukė grasinimų: kol sprendžiamas ginčas, organizuojamas protestas

Laidos „Spalvos“ herojai
Laidos „Spalvos“ herojai
Monika Urbonaitė
Šaltinis: Žmonės
A
A

Lapkričio 9 dieną prie LRT studijos rinksis LGBTQ+ bendruomenės priešininkai. Laida, kurią neseniai parodė nacionalinis transliuotojas, sukėlė didžiulę sumaištį ne tik žurnalistų, bet ir gėjų bei lesbiečių sąjungas palaikančių žmonių tarpe. Nejau, 2019 metais, vis dar ribojama žodžio laisvė?

Palietę kol kas dar jautrią tos pačios lyties porų santuokos ir vaikų įsivaikinimo temą, laidos „Spalvos“ kūrėjai sulaukė grasinimų, įžeidinėjimų ir buvo apkaltinti drauge su nacionaliniu transliuotoju nusižengę įstatymui. Lapkričio 9 dieną prie LRT LGBTQ+ bendruomenės nepripažįstantys asmenys planuoja rengti mitingą prieš propagandą apie gėjų ir lesbiečių šeimoms leidžiamus įvaikinti vaikus. Pasak jų, parodyta laida pažeidė Konstituciją ir „Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamo viešosios informacijos poveikio“ įstatymą.

Laidą „Spalvos“, kurią rodo LRT, buvo patikėta kurti Londone gyvenančiai žurnalistei, dokumentikos kūrėjai Elenai Reimerytei. Kaip sako ji, paliesti temą, aktualią ne tik Lietuvai, bet ir visam pasauliui. Elena norėjo parodyti sėkmingai susituokusias ir vaikus auginančias gėjų poras. Kad ir kaip bebūtų kitiems sunku pripažinti – už Lietuvos ribų viskas žengia į priekį, keičiasi, vyrauja žmonių įvairovė. Be to –„Spalvos“ buvo filmuojama Didžiojoje Britanijoje, kur tos pačios lyties poros santuoka įteisinta jau nuo 2012 metų.

BBC žurnalistas Davidas Gregory Kumaras laidoje pasakojo apie dukros atsiradimą jo ir vyro šeimoje. Taip pat  estas Janno ir jo vaikinas belgas Matthias atvirai lygino visuomenės tolerantiškumą Londone ir Estijoje.

Laidos „Spalvos“ kūrėja Elena Reimerytė
Laidos „Spalvos“ kūrėja Elena Reimerytė

Netrukus po laidos „Spalvos“ pasirodymo eteryje, grasinančių žinučių sulaukė ne tik visa kūrybinė komanda, bet ir LRT televizija.

Laidą galite pamatyti ČIA. 

„Esame apkaltinti LGBTQ+ bendruomenės temų viešinimu. Teigiama, kad tai daro neigiamą įtaką nepilnamečiams ir yra daroma už mokesčių mokėtojų pinigus. Tačiau juos juk moka visi, nepriklausomai nuo orientacijos ar pažiūrų. Žodžio laisvė taip pat nepriklauso nuo orientacijos ar pažiūrų. Dabar norima iš viso neleisti LRT rodyti laidų, susijusių su LGBTQ+ temomis. Tai reikštų, kad ne tik aš negaliu kurti šia tema, negali bet koks žurnalistas ar kūrėjas. Tai yra tiesiog vadovėlinis žodžio laisvės pažeidimo atvejis. Čia yra nesąmonė ir man labai gaila, jei seniau šitos temos nebuvo tiek pristatytos vien dėl tokios reakcijos ar kažkokio pavojaus. Tikiu, jog ne viena noriu matyti kitokias šeimas ir neleisti sklisti neapykantos kalboms. Dabar kalbama apie demokratiją ir nacionalinio transliuotojo teisę į žodžio laisvę. Mes turime galėti rodyti gėjus tėčius, lesbietes mamas ar bet kokius kitus žmones. Dokumentikos tikslas yra nušviesti ir informuoti. Tokie suvaržymai yra ne iš šio amžiaus“, – kalbėjo Elena Reimerytė.

Kol kas nuspręsta, kad šiuo metu jokios laidos apie LGBTQ+ bendruomenę nebus rodomos. Iškeltą klausimą svarsto Lietuvos radijo ir televizijos komisija.

Tuo tarpu „Youtube“ vaizdo įrašų dalijimosi platformoje, prieinamoje bet kuriam 18 metų neturinčiam asmeniui, pasisakantys prieš gėjų ir lesbiečių sąjungas bei šeimas dalijasi štai tokiais raginimais protestuoti prieš „propagandą“.