Laidos „Į sveikatą“ vedėja Agnė Dzeranova: apie tris vaikus, pasimatymus ir geriausią vaistą
„Prieš metus, įsisukusi į skirtingas veiklas pajutau, kad perdegiau. Teko darbams pasakyti „stop“. Padariusi pauzę aiškiai supratau, kokiame taške esu ir ko šiame gyvenimo etape labiausiai noriu“,– sako Agnė Dzeranova, su vyru Alanu šį sezoną vedanti laidą „Į sveikatą“.
Trumpa dosjė
- GIMTASIS MIESTAS. Gimiau Pakruojyje, augau Ventoje.
- MĖGSTAMIAUSIAS METŲ LAIKAS. Pavasario pabaiga.
- ĮSPŪDĮ PALIKUSI KNYGA. Viena paskutinių – Eckharto Tolle „Šios akimirkos jėga“.
- ĮSIMINTINIAUSIA KELIONĖ. Į Tailandą.
- SKANIAUSIAS VALGIS. Labai mėgstu salotas. Su pačiais įvairiausiais pagardais.
- NETIKĖČIAUSIAS DAIKTAS RANKINĖJE. Eteriniai aliejai.
- DIDŽIAUSIA GYVENIMO AVANTIŪRA. Atsisakyti teisininkės karjeros ir išvažiuoti su vyru gyventi į Daniją.
- NEMĖGSTAMIAUSIAS BUITIES DARBAS. Lyginti drabužius.
- ERZINANTI ŽMOGAUS SAVYBĖ. Kategoriškumas.
- LABIAUSIAI VERTINAMA ŽMOGAUS SAVYBĖ. Geraširdiškumas.
- MĖGSTAMAS GYVŪNAS. Be galo žavi žirgai.
- LABIAUSIAI PATINKANTIS KOMPLIMENTAS. Kai pasako, kad traukiu gerus žmones, turiu gebėjimą suburti.
- AUTORITETAS. Tėvai.
Su vyru vedate TV3 laidą apie sveiką gyvenseną. Kada susidomėjote šia tema?
Sportas mane lydi visą gyvenimą. Mokykloje žaidžiau krepšinį, mėgau daugelį fizinių veiklų. Kadangi gyvenome prie upės, bėgiodavau, maudydavausi. Buvau tikras gamtos vaikas (šypsosi).
O sveika gyvensena rimčiau susidomėjau gimus vaikams. Norėjosi suteikti jiems tai, kas geriausia, – kad nesirgtų, būtų sveiki ir laimingi. Pradėjau domėtis ne tik sveikesne mityba, bet ir emocine sveikata, psichologija.
O kaip jaučiatės prieš TV kameras?
Prie laidos vedėjų prisijungiau vėliau nei vyras. Beje, dirbti televizijoje buvo sena jo svajonė. O viskas prasidėjo tada, kai Alaną ėmė kviesti į rytinę laidą atlikti mankštelių. Vyras susidraugavo su TV laidų vedėju Ignu Krupavičiumi, ir dabar jis tapo mūsų laidos prodiuseriu.
Kai Alanas pradėjo dirbti laidoje, laukiausi trečiojo vaikelio. Mažylei kiek paūgėjus, sumanėme į laidą įtraukti ir skiltį apie maistą. Tai jau mano mylima sritis (šypsosi). Smagu, kad kartu galime kurti tai, kuo abu domimės.
Ką jums reiškia sveika gyvensena?
Man tai be galo plati sąvoka. Kai kurie žmonės įsivaizduoja, kad sveika gyvensena tai tik sportas ir mityba. Bet tai gyvenimo būdas. Čia reikėtų nenuvertinti ir miego svarbos, nes jis labai svarbus mūsų bendrai savijautai, imuninei sistemai. Kokybiškas miegas – tik nepertraukiamas. Geriausiai nueiti miegoti tarp dešimtos ir vienuoliktos.
Pati visada stengiuosi išmiegoti aštuonias valandas. Svarbi visa dienos rutina, pradedant rytine vandens stikline, fiziniu aktyvumu. Nesu griežtai nusistačiusi, kiek ir kada sportuoti. Su vyru stengiamės įsiklausyti į savo kūną. Juk būname ir pavargę, kai aktyvaus judėjimo visiškai nesinori.
Kokybiškas poilsis – taip pat labai svarbi sveikos gyvensenos dalis. Kalbu ne apie pagulėjimą ant sofos po darbų su telefonu rankoje. Man poilsis – proto nuraminimas. Poilsis yra ir meditacija.
Vieniems ji – sėdėjimas lotoso poza, kitiems – pasivaikščiojimas gryname ore. Pasirūpinti savo emocine sveikata turime kiekvienas.
Abu su vyru gyvenate labai aktyviai. Kaip įveikiate kasdienę įtampą?
Jau seniai supratau, kad itin veiksmingas streso mažinimo būdas – nustoti viską kontroliuoti. Kai tik tai pavyksta, natūraliai dalis įtampos atslūgsta. Stengiuosi nesijaudinti dėl to, ko negaliu pakeisti, ir keičiu tai, ką galiu.
Be to, pasitikiu Visata. Žinau, kad viskas vis tiek susidėlios taip, kaip reikia. Jei kažkas nepavyksta, priimu tai kaip pamoką ir pagalvoju, ką iš tos situacijos galiu išsinešti geriausio.
Kaip maitinatės šeimoje?
Mums sveika mityba susijusi su kokybiškais šviežiais produktais, jų paruošimo būdu. Sveika mityba – tai angliavandenių, baltymų ir riebalų balansas. Itin retai lankomės kavinėse. Dažniausiai – progomis. Valgyti savo pagamintą maistą yra didžiausia vertybė.
Kuris jūsų šeimoje didesnis sveikuolis – jūs ar vyras?
Tai priklauso nuo to, apie kokią sritį kalbėsime. Pavyzdžiui, vyras labiau grūdinasi – jau apie ketverius metus lenda po šaltu dušu arba šoka į eketę. Aš lediniame vandenyje retesnis svečias, dažniau renkuosi komfortą. Bet jei kalbėtume apie sveiką miegą, šioje srityje jau aš pirmauju (juokiasi).
Alanas anksti turi rytines treniruotes, o grįžęs po vakarinių dar ir prie darbų sėda, tad ilsėtis kartais nueina vėliau ir miega mažiau. Pati gerai žinau, kad nepailsėjus ir mintys niūresnės į galvą lenda, ir nervingesnis pasidarai. Tik aišku tai, kad ir blogai pasijutę neturėtume užspausti emocijų, nes vėliau jos gali virsti ligomis.
Virusų, ypač rudenį, sunku išvengti visiems, tad kaip susirgę dažniausiai gydotės?
Pirmiausia darome viską, kad nesusirgtume, pavyzdžiui, rudenį neskubame prisirengti ir aptūloti vaikų. Mūsiškiai auga ant žolės, ilgai laksto basi. Vaikai patys jaučia, kada jiems šalta.
Aišku, imuniteto stiprumas priklauso ir nuo mitybos. Ribojame ne tik cukrų, bet ir miltinius, pieno produktus. O plakdami kokteilius papildome juos gerosiomis bakterijomis – įpilame probiotinio raugo. Stiprindami žarnyną stipriname ir imuninę sistemą.
Pirmieji mūsų vaistai – eteriniai aliejai (naudojame jau apie aštuonerius metus) ir vaistažolių arbatos. O vaistų griebiamės itin retai, visada leidžiame organizmui pakovoti pačiam, sudarę palankesnes mitybos sąlygas ir skirdami vaikams daugiau meilės bei dėmesio. Kartais geriausias vaistas – geras poilsis vaikui ir mamai.
Prieš pandemiją buvote įkūrusi kepyklėlę. Dar kepate duoną?
Vos atidariau kepyklėlę ir netrukus prasidėjo pandemija. O mūsų pagrindiniai klientai buvo biuruose dirbantys žmonės. Turėjome daug ką keisti, prisitaikyti. Veiklos buvo daug, dirbau beprotišku tempu.
Praėję metai man buvo labai svarbūs, nes stabtelėjau ir atsigręžiau į save. Supratau, kad buvau perdegusi. Mano vyras tada išėjo į šokių projektą ir likau viena su vaikais, verslu ir kitais darbais. Buvo milžiniškas streso lygis, nukentėjo miegas. Tada ir pasakiau „stop“.
Išėjau atostogauti ir pradėjau analizuoti, kokiame taške esu, kas man iš tikrųjų svarbu ir kur noriu eiti toliau. Nusprendžiau uždaryti kepyklėlę. Supratau nenorinti praleisti brangaus laiko dirbdama, kai esu reikalinga vaikams. O kepyklėlę galėsiu atidaryti bet kada (šypsosi).
Dabar daugelis kalba apie tai, kad turime sulėtinti tempą, o moterys tapo vyriškos. Ką jums reiškia moteriškumas?
Man moteriškumas susijęs su vidiniu žavesiu – jo nesukursi nei trumpu ar ilgu sijonu, nei pripūstomis lūpomis. Moteriškumas sklinda iš vidaus. Degančios akys, subtilus seksualumas ir pasitikėjimas savimi, mokėjimas džiaugtis šia akimirka, vidinė ramybė, švelnumas – visa tai ir dar daugiau telpa į šią sąvoką, bet tai pasiekiama tik tada, kai moteris save realizuoja, išreiškia kūrybines galias, kai dirba su savimi ir išlaiko proto ir širdies harmoniją.
O kokia esate mama?
Pas mus griežtasis ir karštasis yra tėtis, o aš dažniau – gesintuvas. Aišku, stengiuosi, kad būtų išlaikytas balansas – nei per daug paleistume vadeles, nei pernelyg spaustume vaikus. Namuose bandau palaikyti gerą emocinę atmosferą, tad esu lyg lakmuso popierėlis.
Turite šeimos tradicijų?
Vienas maloniausių ritualų – susėsti visiems prie bendro stalo. Patikėkite, tai ne visada paprasta. Savaitgaliais dar kartais dirbu vizažiste, tad kai visiems pavyksta be skubos papietauti ar pavakarieniauti, būna daug džiaugsmo. Tuomet drauge paskanduojame ir trumpą eilėraštuką, kurį parsivežėme iš vienos stovyklos. Taip pat mėgstame pasivažinėti riedučiais, pažaisti krepšinį.
Vyras į pasimatymą dar pakviečia?
Nors esame labai užimti, o namuose trys vaikai, stengiamės susiorganizuoti pasimatymus. Jie gali įvykti ir namuose, kai vaikai išeina į mokyklas.
Štai ir dabar paruošiau pusryčius ir laukiu grįžtančio vyro. Šis laikas bus tik mūsų dviejų. Kartą per du mėnesius stengiamės išvykti su nakvyne. Labai smagūs mūsų pasimatymai gamtoje. Pasiimame vaisių, kavos, atsisėdame gražioje vietoje su vaizdu į upę ir mėgaujamės kokybišku laiku dviese.
Ar tiesa, kad norėtumėte nusipirkti motociklą ir keliauti juo aplink pasaulį?
Taip, turiu tokią svajonę. Įdomu tai, kad kai susipažinau su būsimu vyru, laikiau šios transporto priemonės teises. Turėjau ir motociklą. Išlaikiau teorijos egzaminą, liko praktikos, ir tada mano gyvenime atsirado Alanas.
Po vieno vakarėlio išsikalbėjome ir jis staiga pradėjo verkti. Kai paklausiau, kas nutiko, paaiškėjo, jog tą dieną Alanas buvo matęs motociklo avariją ir labai išgyvena, kad planuoju važinėti šia transporto priemone. Tą dieną pažadėjau jam parduosianti motociklą. Taigi svajonę pasidėjau į stalčių, bet kai paaugs vaikai, manau, vėl ją išsitrauksiu (šypsosi).
Dažnai svajojate?
Labiau mėgstu pasidžiaugti tuo, ką turiu, nei prisikurti naujų svajonių. Esu įpratusi kasdien padėkoti. Už menkiausią smulkmeną. Dėkingumo praktika leidžia pajusti gyvenimo pilnatvę ir suprasti, kad turiu viską, ko man reikia.
Mylimi žmonės, geri santykiai, mėgstama veikla ir sveikata yra mano laimingo gyvenimo pagrindas.
Žurnalą „Ji“ galite užsiprenumeruoti, daugiau informacijos rasite ČIA.