Laidos „Visi mes žmonės“ tema – karai mokyklose: mokytojas, mokinys, tėvai – ko tikėtis vieniems iš kitų?

Saulius Jurkevičius, Vaida Grikštaitė-Česnauskienė ir Iglė Bernotaitytė/Aleksandro Broko („Culture Bridge“) nuotr.
Saulius Jurkevičius, Vaida Grikštaitė-Česnauskienė ir Iglė Bernotaitytė/Aleksandro Broko („Culture Bridge“) nuotr.
Šaltinis: Žmonės
A
A

Pastaruoju metu vis daugiau tėvų reiškia pretenzijas mokytojams – esą jų vaikas genijus ir taškas. Ar iš tiesų taip yra? Kodėl visos trys šalys – mokytojai, mokiniai, tėvai – tarpusavyje neretai pešasi užuot bendradarbiavę. Kas sukuria įtampą mokykloje ir kas už kelių metų laukia Lietuvos?  

„Sureikšminta laikmečio idėja, kad kiekvienas vaikas išskirtinis, unikalus, – sako Vilniaus licėjaus direktorius Saulius Jurkevičius. – Per savo karjerą mačiau tikrai daug vaikų – daugelis jų vidutiniai. Plačiąja prasme niekuo neišsiskiria, nebent tam tikroje srityje – gerai dainuoja ar groja, lengvai sekasi tikslieji mokslai. Yra prigimtiniai gabumai ir tie, kurie atsiskleidžia per darbą. Per mokyklos  disciplinas tai akivaizdžiai pasimato. 

Kalbėti apie ypatingas aukštumas Lietuvai nederėtų, nes tai rodo ir pasiekimai tarptautinėse moksleivių olimpiadose – kitos šalys pasirodo geriau už mus. Tad bandymas sureikšminti savo vaiko gabumus yra didelė problema. Be to, tai ir daro žalą vaikui. Mačiau daug pavyzdžių, kai tėvai manė, kad jų vaikas išskirtinis, šis tuo patikėjo, bet gyvenimas viską sudėlioja į vietas ir tenka nusivilti“.

Šiandienę situaciją mokyklose garsus pedagogas vadina krizės pradžia, kuri dar pagilės po kokių trejų metų, kai pasitrauks vyresniosios kartos pedagogai – išskirtinės asmenybės.  Įtampą kelia ir švietimo reformos, skatinančios absurdą ir patogios vešėti neprofesionalumui.

Saulius Jurkevičius/Aleksandro Broko („Culture Bridge“) nuotr.
Saulius Jurkevičius/Aleksandro Broko („Culture Bridge“) nuotr.

„Mano paties jau dabar suaugusi dukra kartą parsinešė neprofesionaliai sudarytas pratybas. Tai buvo istorija, kurią aš dėstau. Į kai kuriuos klausimus patariau dukrai neatsakinėti, nes jie paruošti neprofesionaliai. Jei jaunas žmogus itin pareigingas – jį sistemos absurdas net gali sužaloti. Tad juokaudamas sakau, kad kartais gerai, jog jauni žmonės nesigilina į kontekstą, praeina paviršiumi. Tėvai turėų padėti vaikui išgyventi tokiose keistose aplinkybėse“, – sako Saulius Jurkevičius.   

„Visų mokytojų noriu atsiprašyti, nes visoms esu pridirbus. Labiausiai atsiprašau dviejų savo muzikos mokytojų...Visada jus prisimenu, myliu, jūs nuostabios“, – pokalbio metu su ašaromis prabilo dainininkė Iglė.

Iglė Bernotaitytė/Aleksandro Broko („Culture Bridge“) nuotr.
Iglė Bernotaitytė/Aleksandro Broko („Culture Bridge“) nuotr.

Trijų vaikų mama, mokyklos tėvų komiteto pirmininkė Vaida Grikšaitė-Česnauskienė įsitikinusi, kad su mokytojais tėvams reikia bendradarbiauti, o ne reikšti pretenzijas. Vaikams tėvai privalo įskiepyti pagarbą mokytojui.

Vaida Grikšaitė-Česnauskienė/Aleksandro Broko („Culture Bridge“) nuotr.
Vaida Grikšaitė-Česnauskienė/Aleksandro Broko („Culture Bridge“) nuotr.

Apie visa tai – žurnalo „Žmonės“ ir TV3 televizijos kuriamoje laidoje „Visi mes žmonės“ sekmadienį 17.25 val. per TV3.